Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

TÉMA: Siberut, Mentawajske ostrovy

Siberut, Mentawajske ostrovy 13 roků 2 měsíců #1082

• Katka
  • Katka's Avatar
  • Fresh Boarder
No a pak me malinko laka podivat se na Siberut? Poradite mi? Nevim jestli tsunami ostrov zasahla, jako vedlejsi Nias. Mate nekdo zkusenost z ostrova? Cetla jsem par cestopisu, kde radili nenajimat si pruvodce v Bukittingi, ale az na miste. Co vy na to? Na kolik dni by bylo potreba na trek? Aby se to dalo dobre zkombinovat s trajekty, pry jezdi asi trikrat do tydne? Nevim jestli stale plati ze v pondeli, stredu a patek na ostrov a utery, ctvrtek a sobotu zpet.
Diky
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Siberut, Mentawajske ostrovy 13 roků 2 měsíců #1084

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Jestli te to laka jen malinko, tak na to asi zapomen. Podle mne to nestoji za usili pri pouhe mesicni navsteve, kdyz jeste k tomu chces na Z Sum., G.Leuser a Javu nebo Bali. Je to volovina, s prominutim (kdybych ti to rekl slusne, tak by ses tam mohla porad pokouset jet).

Vem si to takhle. Ztratis 2 puldny a 2 noci cekanim na lod/prejezdem. Pak musis z Muara Siberutu ca. 5 hodin po rece do vnitrozemi. Prespat a teprve nasledujici den trekovat nekam do vesnic, ktere PUSOBI exoticky.
Nekolik dni na miste. Pak zpet zase po rece, pronajatou lodi. Pokud chces do oblasti JV Siberutu (jako vetsina lidi) - u reky Rereiket, tak taky na 99% budes platit charter lodi, cca 1.5-2 mil.Rp. Taky je ted konec obdobi sucha a bude nizky stav vody. Takze minimalne 10 dni.

Tak, ted se k necemu musim priznat. Ja jsem v tehle oblasti zatim nebyl. Byl jsem pouze v oblasti Saibi (2x pri smyslech, 1x v horeckach) zhruba v puli cesty mezi M.Siberutem a Sikabaluanem. Tam jsem mel sice jine starosti (mini-projekt rozvodu vody v ramci humanitarne-rozvojove pomoci) ale presto jsem se podival proti proudu reky na pomezi "tradicniho" uzemi. Jednu noc jsem stravil den a pul a prespal v lalepu (domku) sikereje Amana Nep-Nepa. Byl to zazitek, lide velmi mili. Nesmirna chudoba, podvyziva deti. Ale krome toho, ze jsem slibil Amanovi, ze se za nim jeste podivam (bere mne temer za syna a ja mu verim), me to tam jiz nelaka.

Dole v Saibi panuji neprijemne mezilidske vztahy, zavist, podezrivani... Pokud pojedes proti proudu reky, prejdes hreben a dostanes se do oblasti Simatalu (Sapokka apod.) tak lide jsou tam sice velmi "tradicni", chudi, ale take jaksi nevrazivi, jeden muj kolega tam byl ohrozovan a vydiran... Mozna se tomu rika strezeni sveho uzemi???

No, ted jsem snesl snusku ruznych veci... Kazdopadne, potrebujes na to penize plus minimalne 10 dni.Ty pri kratke navsteve Indonesie muzes stravit lepe.

Lod jezdila v pondeli, ve stredu (spinava lod Sumber Rejeki) a v patek (mensi a cistejsi Simasin), zpatky vicemene nasledujici den, ale casto to jezdi v trojuhelniku PDG-Siberut-Sikabaluan-Padang, nebo obracene a cesta Siberut-Sikabaluan trva pul dne. Nekdy jezdi lod pres hlavni mesto Mentawajskych ostrovu Tuapejat (ostrov Sipora). Nemam uplne presne informace a lodni rad v hlave.

Ve ctvrtek/ patek tusim jezdi lod Mentawai Express...rychlolod, opet v trojuhelniku pres Siberut a Tuapejat. A nejezdi ze stareho pristavu jako ostatni lode, ale tusim z pristaviste na jich od mesta. Ale cesta tehle lodi zavisi na tom, zda jsou pasazeri. Mam take uz rok stare info.

Ja bych ale osobne byl nejradsi, kdybys na Siberut JELA, protoze bys mohla dorucit vzkazy nejakym lidem a zjistit mi urcite veci. To ti ale nemuzu udelat...

Tok
administrator Tenggara

Re: Siberut, Mentawajske ostrovy 13 roků 2 měsíců #1085

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Co se tyce tsunami (ci spise cunami :-) ), tak to se Siberutu nedotklo, osobne jsem to na miste zjistoval. Urcitou paniku zpusobilo silne zemetreseni kolem 6st. Richtera v polovine dubna 2005. Byly poskozene nejake budovy, a lide jeste nekolik dalsich mesicu zili/nocovali v "dobrovlnych uprchlickych taborech" vyse ve svazich nad pobrezim.

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Re: Siberut, Mentawajske ostrovy 11 roků 9 měsíců #1342

• JanaX
  • JanaX's Avatar
  • Senior Boarder
Ahoj Toku,

koukám, že o Siberutu nepíšeš moc nadšeně, ale já bych tam přece jen chtěla a už to delší dobu plánuji jako jednu ze zastávek na letošní cestě do Indonézie. Proto bych se tedy ráda zeptala, zda nevíš např. od někoho kdo tam byl, zda je lepší vzít si rovnou průvodce v Bukkitingi - 10 denní trek prý cca 250 USD nebo vzít přímo místního průvodce na ostrově Siberut? Díky moc za případné info. Mě tedy zajímá i info o jiných místech v Indonésii, takže vytvořím asi nějaké nové téma :-)

Odp.:Re: Siberut, Mentawajske ostrovy 11 roků 9 měsíců #1343

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Hele, díky za dotaz, vypadá to, že se nám tu naše Fórum mírně oživuje :-)

Co se týče Siberutu: je to na dlouhý povídání. Já jsem sice nikterak v hloubi džungle nebyl (navštívil jsem s indonéským kamarádem jen jednoho starého sikereje v nepříliš navštěvované oblasti) a strávil většinu času při pobřeží, ale mluvil jsem s několika lidmi, kteří na turistickém JZ Siberutu byli (nebo i s lidmi, kteří přecházeli střední Siberut napříč).

Dojmy smíšené. Nejdůležitější asi je to, co tam vlastně chceš dělat. Jestli tě trochu přitahuje představa typu "nazí a divocí", hezké fotky přírodních národů, tak bych tě prosil, abys svůj záměr přehodnotila.

Myslím, že člověk si cestu k takovýmhle lidem musí trochu zasloužit, ne jen sednout na kánoj s motůrkem, vytasit peníze, a hurá po řece... Nebo dokonce zaplatit "package tour" s nějakou nepříliš důvěryhodnou "cestovkou" v Bukittinggi.

Uvědom si, že mnozí Mentawajci žijí chudě, ale nikoliv "v době kamenné"... znají peníze, znají turisty a zejména při krátkých návštěvách můžou být dost zmatení... já bych tyhle skanzeny moc nepodporoval. Navíc je cestovkáři většinou dost oberou.

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Re: Siberut, Mentawajske ostrovy 11 roků 9 měsíců #1345

• JanaX
  • JanaX's Avatar
  • Senior Boarder
Už jsem toho trochu procestovala a tak vím, že dobu kamennou na Siberutu nenajdu a ani nehledám. Zdejší "domorodci" nosí hodinky a jiné vymoženosti. Jen mě zajímá trek džunglí a zůstat pár dní s obyvateli na ostrově. Také ale nejsem nadšenec typu japonský turista - přiběhnout někam, vyfotit a zase běžet. Takže definitivně myslíš, že trek na toto uzemí je opravdu blbost? Nejsem vyznavač package tours ale do divoké přírody (ta by tam měla být...) myslím, že je lepší vzít si domorodého průvodce. Nebo jaký je tvůj názor? Pak jsem ale četla, že prý vzít si místního průvodce přímo na Siberutu výjde vzhledem k cenám lodi více peněz než trek z Bukittingi.... tak nevím. Jsem vděčná za každou radu a názor.
  • Strana:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.377 seconds