Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Sumatra z Medanu skoro az do Padangu bez letadla

Sumatra z Medanu skoro az do Padangu bez letadla 12 roků 11 měsíců #1024

• ikan hiu
  • ikan hiu's Avatar
  • Senior Boarder
V breznu 2006 jsme se vydali do severni a zapadni casti Sumatry.
Par mozna zajimavych informaci pro lidi co by se tam chteli vydat.
Nase cesta Medan-Bukit Lawang-Berastagi-Parapat-Samosir-Bukit tinggi.

Prestoze jsem na mnoha mistech cetl, ze Medan je osklive mesto ve kterem nestoji za to se zdrzovat, nedbal jsem na zkusenosti jinych a zustal zde pres noc. Potvrdilo se mi akorat to, ze zdroje ze kterych jsem cerpal se nemyli. V medanu neni opravdu nic co by cloveka nadchlo. Mesita Raja, sultansky palac a par chramu, cas ktery jsem temto pamatkam venoval bych jiste zhodnotil na sumatre lepe.

Cesta do Bukit Lawang, jeli jsme verejnym autobusem neco pres 5 hodin na osobu za 8000 Rp. Platilo se rovnou vybercimu v autobusu moje snaha najit na autobusovem namesti "Loket" neboli pokladnu byla marna. Uz v autobusu jsme byli odchyceni pruvodcem po nar. parku Gunung Leuser. Docestoval s nami az do Bukit Lawang kde nas ubytoval a nasledne i provedl po dzungli atd. Jmeno pruvodce Eru Cakra, je to solidni chlapik vse co slibil dodrzel. Je dost pravdepodobne ze kduz pojedete autobusem z Medanu podobne si vas nekdo chyti uz v autobusu a tim snizi riziko ze se vyuzijete po prijezdu sluzeb nekoho jineho na minimum. Ja jsem na takove veci opatrny, nicmene Eru mi vyhovoval tak jsem se s nim domluvil.

Bukit Lawang 3 roky po nicive povodni se stavi na nohy, nasledky povodne jsou ve vesnici dost znat. (provizorni mosty, nanosy kameni, zbourane bungalovy a domy). Vyrostly zde vladou postavene nove domy pro mistni, par hotylku u reky je v provozu. Drazsi komplex bungalovu s opravdu kvalitnim ubytovanim B.Lawang cottages myl zasazen minimalne, tak jako jediny funguje celkem v pohode. (ceny 90-150.000 rp za 2luzak) Jinak ve vesnici je mozne sehnat ubytovani kolem 60.000rp za pokoj.
Celkove, turistu je tu velmi malo, orangutany uvidite celkem jiste, prochazka po dzungli je fantasticka.

Z B.Lawang do Berastagi jsme si chteli pronajmout auto kvuli uspore casu, ceny, mne ovsem sokovali. Nakonec jsem premluvil domorodce ktery ma brachu co ma auto :-) a za 400000 Rp jsme meli auto na den.

Berastagi lezi na nahorni plosine Karo tj. kolem 1000m n. morem, coz znamena, ze Vam tu bude pekna zima. Studena voda v bungalovech je opravdu studena! Nam tu dva dny proprselo, stihli jsme vylezt na sopku Sibayak coz je vycerpavajici, ale nadherne. Mestecko jako takove nevynika nicim (krome snad trhu). Zde jsem mel take poprve v indonesii spatnou zkusenost s domorodcem, ktery sliboval hory i s horakama a nakonec se z nej vyklubal podvodnik (byl to ten samej co jsem si od nej najal auto). Po tom co jsem ho oznacil za neduveryhodneho a neseriozniho pred ostatnimi lidmi, nakonec sve sliby z vetsi casti dodrzel.
Obecne doporucuji zajit do jedine turisticke kancelare a pruvodce na sopku si domlouvat tam (bez nej to muze byt nebezpecne). Turistu tu bylo take malo ten den slo na soplku asi 6 lidi vc. nas.

Cestu z Berastagi k jezeru Toba jsme absolovali shuttle busem (ve kterem jsme byli sami), cenu si uz nepamatuji, tusim neco kolem 150.000 Rp. Projizdi se batackymi krajemi a je tu spousta veci k videni. Doporucuji domluvit se s ridicem na zastavkach cestou (vodopad, kralovsky palac a mnoho dalsiho).
Parapat je mesto ze ktereho jsme jeli lodi na ostrov (ci poloostrov jak kdo chce) Samosir na jezere Toba. Tezko uniknete nahaneci Michaelovi, kteremu jsem venoval cesko indoneskou konverzaci a tudiz predpokladam, ze umi uz alespon slusne pozdravit. Michael vam proda listky na ostrov, z ostrova zpet, z parapatu kamkoli. Nebudete mit moc sanci se bez nej obejit. Ma to velmi dobre podchycene. My zakoupili listek na 15hodinovou jizdu smrti autobusem do Bukit tinggi. Ani na autobusovem nadrazi nejnajdete oficialni ceny, vse prelepeno jediny kdo vi cenu je Michael. Za autobus jsme zaplatili nakonec jen dvojnasobek ceny (to zjistite az dorazite do Bukit tinggi).
Zpet na Tobu. Historie jezera je nesmirne zajimava je to vlastne nejvetsi sopka na svete ktera pred 75000 lety zpusobila katastrofu na cele zemi a kratkou dob ledovou.. Samosir je ustrov uprostred jezera a na nem maly vybezek Tuk Tuk coz je turisticke letovisko plen hotelu, restauraci, kramku a vseho mozneho. Velmi mne prekvapilo ze je na tuk tuku tak pusto. cca 70% hotelu je uplne zavrenych, zbytek preziva. Vecer nikde nikdo v nasem hotelu Samosir cottages (80.000 rp pokoj) nas bylo ubytovano tak 7 lidi. Pusto a prazdno vsude. Nicmene je to fantasticke misto. Doporucuji pujcit si motorku a projet ostrov.

Cesta z Parapatu do Bukit tinggi autobusem super exlusiv deluxe vip, stala opravdu za to. 15 hodin cestou necestou, v ne moc velke cistote, se zastavkami po 5 hodinach.. Chvilku jsme se z toho lizali ale dojeli jsme.

Bukit tinggi a vubec cela zapadni Sumatra je krasne misto kde jsme se citili asi nejlepe. Ubytovani v hotelu Orchid (cenu uz nevim, ael myslim kolem 60.000rp). Skvele jidlo, piti dostatek, jezero Maningau je raj na zemi, architektura Maningkabau je fantasticka. Hromada pracovitych lidi, upravene domy. To jsou dojmy ktere na nas zanechal tento kraj.

Padang uz jsme nestihli a odfrceli na dalsi ostrovy.
Pokud chce nekdo z techto mist vedet vice jsem k dispozici.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.362 seconds