Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

TÉMA: Svatba u nás

Svatba u nás 13 roků 15 hodin #1692

• Kačka
  • Kačka's Avatar
  • Fresh Boarder
Dobrý den, můj přítel je z Indonésie a rozhodli jsme se mít svatbu tady u nás. Vidím, že s tím už máte zkušenosti. Můžete mi prosím poradit, co všechno je k tomu potřeba a hlavně na jakých úřadech v Indonésii vyběhat potřebné dokumenty? Moc děkuju za pomoc.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Svatba u nás 13 roků 15 hodin #1693

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Ahoj a vítej v klubu! Jsem rád, že zřízení téhle rubriky také někdo využije, už jsem se domníval, že vlna či vlnka indosňatků v poslední době opadla :-)

Základní dokumenty: pas, rodný list a potvrzení o způsobilosti uzavřít manželství (to vyžaduje náš právní řád, ovšem indonéský to v odpovídající formě nezná). Rodný list a potvrzení o způsobilosti musí být superlegalizované. To znamená, že je třeba tyto dokumenty ověřit notářem, ministerstvem spravedlnosti, ministerstvem zahraničí a naší ambasádou.

Je to relativně složitý proces a pokaždé trochu odlišný. Pokusím se o něm trochu rozepsat v dalším příspěvku, doufám, že nespěcháte. Na obíhání indonéských úřadů bych si nechal cca měsíc.

Svatba v Indonésii z úředního hlediska opačným pohledem je mimochodem popsána zde.

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Svatba u nás 13 roků 14 hodin #1696

• Kačka
  • Kačka's Avatar
  • Fresh Boarder
Toho jsem se bála, že to nebude jen tak. Hlavně to potvrzení o právní způsobilosti, to jsem zatím nikde nenašla. Navíc můj přítel má jako spousta indonésanů jenom jedno jméno. Bude s tím tady na matrice problém? Předpokládám, že se bude brát jako příjmení, takže bych ho teoreticky mohla převzít? Nebo on moje :( ?

Odp.:Svatba u nás 13 roků 13 hodin #1697

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
No vidíš, a zase si se svým dotazem na celkem správné adrese :-) Jelikož jsem si já i další známí tímto museli projít.

Pro účely zapsání do matriky v kolonce jméno a příjmení se buď napíše zdvojeně (příklad) Sunarto Sunarto, nebo se doplní jméno otce (náš případ) před či za jeho jméno, a to na základě odborného posudku, viz níže. V pase sice bude mít pouze jedno jméno, nicméně v oddacím listě dvě.

Možná bych zvážil převzetí tvého příjmení, protože v prvním případě by mohl mít s jednoslovným jménem určité problémy.

Pro odborné posudky v těchto případech používají matriky služeb soudní znalkyně paní Knappové, je to jediná oprávněná znalkyně v této republice. Posudek stojí necelých 1000 Kč.

Problémy se jménem ovšem nejsou ani jediné, ani ty nejdůležitější.

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Svatba u nás 13 roků 2 hodin #1698

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
Jmeno je to nejmensi. Stejne jako ceskych svateb se bodouci manzele dohodnou na spolecnem prijmeni (at uz s -ova, ci bez) a nebo si muzou ponechat svoje jmeno...v budoucnosti je mozne za spravni poplatek 1000Kc jmeno zmenit.
Pravni zpusobilost resil kazdej trochu jinak. Nekomu dokonce stacilo cestne prohlaseni a potvrzeni magistratu o tom, ze indonesie tento doklad nevydava.
Nejlepsi je ale dohodnou se s oddavajicim dopredu, co presne pozadujou a tomu prizpusobit formulaci na indoneskych dokumentech a pripadne preklad.
Pravnik, "poplatky urednikum", superlegalizace a preklad ale muzou dosahnout finacne az obludnych rozmeru!
Pokud by mel pritel dlouhodoby pobyt v CR, tak je
nejvetsi vychytavkou pokusit se vyridit vse radove! levnejc na indoneske ambasade (kontakt muzu poslat).
Pokud nema trvaly pobyt tak pripominam zmenu legislativy. Od 1.1.2009 uz nespada vyrizovani pobytu pod cizineckou policii (nechvalne znama Konevova ul.) ale pod dbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra.
www.mvcr.cz/clanek/trvaly-pobyt-na-uzemi...epubliky-656767.aspx

Odp.:Svatba u nás 12 roků 11 měsíců #1699

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Zajímavé je i to, že v procesu obstarávání některých finálních dokumentů je potřeba i několik "meziproduktů", jejichž obstarání po vás indonéští úředníci asi budou požadovat. Nezabíraly argumenty, že u nás tyto dokumenty nejsou potřeba (například potvrzení o beztrestnosti). Je třeba pečlivě zvážit, v jakém okamžiku přiznat, a v jakém nepřiznat, že se jedná o sňatek s cizincem - může se pak jednat o vyšší cenu úředního úkonu.

Samozřejmě tomuto přiznání se nelze vyhnout. Na lokální úrovni lze vše vyřešit osobně, legalizaci můžete zvážit - zda do hry nasadit zprostředkovatele, nebo oběhnout levněji a časově náročněji osobně (vyžaduje mít dobře připravené dokumenty před příjezdem do Jakarty, zde bude nutné vytrvat týden a více). Paradoxně téměř nejdelší čas (týden) si vyžádalo razítko české ambasády.

Celý proces, zejména pokud obnáší ještě získání dlouhodobého pobytu v ČR (trvalý až po 2 letech), je zbytečně komplikovaný, vysilující a v konečném součtu skoro očistný. Je to druh "úskalí", o čemž bude hovořit oddávající, které je nutno překonat. Způsob, jak úřednický systém šikanuje na indonéské i české straně smíšené páry, mi přišel mnohdy jako velmi ponižující. Avšak v konečném součtu o to víc platí pravidlo, co Vás nezabije, to Vás posílí. :kiss:

Pokud bude poptávka po článku, pokusím se shromáždit zkušenosti v souhrnu.

Tok
administrator Tenggara
  • Strana:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.373 seconds