Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

TÉMA: Podpisový vzor

Podpisový vzor 13 roků 7 měsíců #1552

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Mám trochu zvláštní dotaz, nebo aspoň námět k zamyšlení. Manželka je podepsána ve svých dokladech (např. pas) svým prvním jménem, v Indonésii je to každému jedno, jelikož neexistuje něco jako "příjmení". Po převzení mého příjmení se podepisuje pořád stejně, svým prvním jménem. Neporušuje náhodou právní předpisy ČR, když se nepodepisuje svým novým příjmením, ale svým původním jménem/ odpovídajícím podpisem, registrovaným v pase a dalších dokladech?

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Podpisový vzor 13 roků 3 měsíců #1649

Ahoj Martine,

tak jsem ti zapátrala mezi lidmi povolanými a dostalo se mi téhle odpovědi:

Soudim o tom to, ze je rozhodující, co maji v oddacím listě. Pokud by si tam paní ponechala jako své "příjmení" to, co dosud používala jako příjmení, bylo by to ok, ale pokud přijali manželé společné jméno Točík - Točíková, tak je povinna v ČR v uředním styku používat nové příjmení Točíkova. Co hrozí přesně netuším, ale předpokládám, že to budou pokuty za přestupky proti zákonu o evidenci obyvatel, apod.

kupř. dle § 42c o přestupcích:

§ 42c

Přestupky na úseku matrik, jména a příjmení

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo
a) úmyslně zničí, poškodí nebo zneužije rodný, oddací nebo úmrtní list, osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství a osvědčení o tom, že snoubenci splnili všechny požadavky zákona pro uzavření platného manželství,

b) nesplní oznamovací povinnost matričnímu úřadu při narození, úmrtí nebo uzavření manželství stanovenou zákonem o matrikách nebo úmyslně uvede při plnění oznamovací povinnosti nesprávné údaje,

c) úmyslně neužívá při úředním styku jméno, popřípadě jména nebo příjmení, která jsou uvedena v rodném nebo oddacím listu vydaném matričním úřadem v České republice nebo jiným příslušným úřadem.

(2) Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 5 000 Kč.

Odp.:Podpisový vzor 13 roků 3 měsíců #1650

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Děkuji mnohokrát, jsem rád, že se pohybujeme v pásmu, kde horní hranice trestu je 5000 Kč :-)

Jedná se o to, jaké právní předpisy existují pro používání podpisu v úředním styku (podpis, parafa...) - jsem v této oblasti laik. Musí podpis -klikyhák specifický pro danou osobu - alespoň vzdáleně připomínat ono příjmení? Moje manželka přece používá jméno a příjmení dle oddacího listu, pouze podpis "Točíková" připomíná spíš písmeno R. :-)

A pak že je právo nudná disciplína a všechno je jasné :-)

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Podpisový vzor 13 roků 3 měsíců #1652

Jo, 5000 se dá zvládnout... :)

Podpis samozřejmě nemusí ani vzdáleně připomínat jméno :)

Takže to je všechno myslím ok :)

Odp.:Podpisový vzor 13 roků 3 měsíců #1653

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Právě že jméno připomíná, ale nikoliv příjmení. Ale zřejmě se dá argumentovat tím, že podpis odpovídá podpisu v pase z dřívější doby.
Obecně řečeno, nevím, do jaké míry je teď mohe manželka vázána zákony Indonésie a do jaké míry zákony ČR v otázkách jména, příjmení, podpisu, apod.

Každopádně, v Indonésii panuje v těchto věcech značná benevolence až chaos :-) a nové příjmení bylo například dopsáno do pasu zcela bez mrknutí oka. Ani nevím, zda to bylo zařazeno do nějaké databáze doma v Indonésii, ale tam je to asi dost jedno.

Prodloužení indonéské občanky (KTP) se dá jednoduše zařídit (koupit), takže bude asi mít duální identitu. Uvidíme, jestli to v něčem bude v budoucnu působit problém.

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Podpisový vzor 13 roků 3 měsíců #1654

Ha, právníku :)!

ok, špatně vyjádřeno, podpis samozřejmě nemusí ani vzdáleně připomínat ani jméno ani příjmení :)

v otázkách jména, příjmení, podpisu, apod. je stopocentně povinována se řídit zákony ČR - uplně stejně tak, jako když si Nováka vezme Vopičková. Přijetím jména manžela tu skutečnost musí zachovávat v úředních dokumentech obě - Nana i paní Vopičková stejně, nezáleží na národnosti.

Myslím, že nemá cenu to nějak extrémně řešit, leda opravdu při nějakých oficiálních příležitostech se držet toho, co je v oddacím listě a santai saja i v ČR :)
  • Strana:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.324 seconds