Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

TÉMA: Neštěstí a zázrak u ostrova Lembongan

Odp.:Neštěstí u ostrova Lembongan 12 roků 3 měsíců #1405

• ikan hiu
  • ikan hiu's Avatar
  • Senior Boarder
Kdo se na Blue Corner potápěl, jistě ví, že proudy jsou tam opravdu velmi silné. Potápěli jsme se přímo na BC několikrát s Adamem Malcem a také jsme to několikrát právě díky proudům vzdali ještě před ponorem a jeli jinam.
Na lokalitách kolem Nusa Penidy a Lembonganu je to celkem běžná praxe. Proudy na zdejších lokalitách se mohou měnit okamžitě a nečekaně
K samotné nehodě se vyjadřovat nechci neboť se na to cítím málo informovaný. Chyb bylo pravděpodobně více a asi na obou stranách, ostatně k podobným dochází při potápění celkem často a většina z nich dopadne nakonec dobře. Chci k tomu napsat něco spíše více obecněji.

Již jsem potkal dost potápěčů co s pár ponory měli pocit naprosté neohroženosti, ale také instruktory, kteří nedodržovali zásadní pravidla bezpečnosti, které sami kolikrát vyučují.
Instruktor není bůh, který je pod vodou schopen za lidi ručit. Bohužel je kolikrát toto po instruktorech vyžadováno. Potápěči vyvíjejí tlak, aby za svůj týden či dva potápěčské dovolené viděli a zažili co nejvíce, předhánějí se, machrují a přitom se pod vodu dostanou třeba jen jednou za rok na týden. Navíc mají pocit, že jelikož za potápění platí měl by instruktor skákat tak, jak si oni pískají. Jak jsem vypozoroval, tak jen málokterý potápěč se před ponorem zajímá o jemu neznámou lokalitu a pořádně se na ni připravuje.

Instruktor by, na druhou stranu měl mít schopnost ponor dobře zorganizovat i přes výše uvedené komplikace ze strany jeho „klientů“. Měl by umět lidi odhadnout a mít přehled o tom s kým do vody jde. Tomu také přizpůsobit výběr lokality, body teamů, briefing atd. V mnoha případech tomu tak není, briefingy se nekonají nebo jsou nedostatečné, nepotápí se ve skupině více potápěčů, nedodržuje se stanovená max. hloubka (pokud se vůbec stanoví) a spousta jiných větších či menších prohřešků. To, že je to zúčastněným potápěčům vesměs jedno a žijí v představě, že jdouce na ponor s instruktorem, nemůže se jim nic stát, jen zvyšuje riziko nehody.

Mnoho zkušených instruktorů si zas na druhou stranu myslí, že po x tisíci ponorech už zvládnou cokoli a ono to tak není. Občas je zkrátka blbec potápěč a občas zas instruktor. Těch prvních je bez pochyb několikanásobně více. Proto není divu, že se tu a tam někdo ztratí, vystřelí, vydejchá apod., každý kdo se potápí to jistě už zažil. Většinou se nic nestane jak jsem již psal, ale v kombinaci se zrádnou lokalitou může i malá chyba stát život. Proto se přátelé při potápění v Indonésii nepřeceňujte, moře občas teče jako dravá řeka.

Nechci to co jsem napsal dávat přímo do souvislosti se zúčastněnými při této nehodě. Určitě se však na každé straně pár chybek udělalo, viníka bych ale nehledal a ani neoznačoval.
Poslední Úprava: 11 roků 1 měsíc od Tok. Důvod: Formátování.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
  • Strana:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.318 seconds