Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Článek o Indonésii, z něhož je nám zle

Článek o Indonésii, z něhož je nám zle 14 roků 7 měsíců #226

• kolodej
  • kolodej's Avatar
  • Administrator
Vlastně ani nevím, jestli se následující debata (doufám, že se nějaká rozproudí!!) hodí do tohoto vlákna fóra, ale vzhledem k tomu, že se sem mají psát recenze, tak je to asi vlákno nejvhodnější.

Když mi Tok, celý běsný, poslal odkaz na článek jistého pana Oty Ulče, měl jsem tušení, že to bude "výživný článek". A také že ano.
S tím, co tam pan Ulč napsal, prostě nemůžeme (ani Tok, ani já, a snad ani nikdo další z Tenggary) ani trochu souhlasit, i kdybychom chtěli. Nebudu se rozepisovat o tom článku samotném, nechť si každý, koho to zajímá, přečte článek sám, mě by spíše zajímalo, co si o tom myslíte. Takže až onen článek přečtete, vraťte se zpět sem k nám, a řekněte, co si o takovém článku myslíte! Jsem nesmírně zvědav...
kolodej
Tenggara Administrator
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Článek o Indonésii, z něhož je nám zle 14 roků 7 měsíců #227

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
Poněvadž bylo trochu komplikovaný sehnat v Brněnské knihovně nějakou knihu o Indonesii, tak jsem četl i Vandrování po Pacifiku a Oceánii (?) od O.U., kde jsem taky zrovna neprožíval onen "arogantní" způsob psaní, ale v oné době to byl jediný dostupný zdroj informací (i když v tomto ohledu na celé čáře onu knihu trumfne Indonesie - Batoh a já).

K tomu článku si stačí přečíst tu druhou polovinu reakcí a myslím, že není víc, co dodat, ikdyž upřímně- jak se tam někdo ozval, takový článek zvedne ze židle spíš někoho, kdo má k té zemi vztah silnější než turistický. V každém případě jsem rád, že jsme nevyrazili na Kalimantan ani Sulawesi a hlava mi stále drží na krku :roll:
::professional londo::

Re: Článek o Indonésii, z něhož je nám zle 14 roků 6 měsíců #228

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Jak jsem zjistil, pan Ulč je emigrant, spisovatel, profesor a také grafoman a exhibicionista, který se vyjadřuje ke všemu a kritizuje všechno.

Uveďme zde jeho článek:
17.3. ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 5

Ota Ulč

Značné souostroví Indonésie se táhne od Malajsie a Indického oceánu až k Nové Guineji u sousedství Austrálie, přes tři časové zóny a víc než pět tisíc kilometrů. S momentálně odhadovaným počtem 220 milionů lidí je čtvrtým nejobydlenějším státem světa a poněvadž z devadesáti procent to jsou vyznavači islámu, je do počtu ten první nejmohamedánštější.

Podél rovníku, tedy jak v severní tak jižní hemisféře, se natahuje tato dlouhá páteř s přemnoha obratli – 4000 sopek a ne všechny jsou zcela mírumilovné, dovedou pořádně bouchnout. Karla Čapka a jeho vizi nukleárního věku inspirovala zdejší Krakatoa, která v roce 1883 (též roce Marxovy smrti) explodovala s vehemencí mnoha atomových bomb a většinu ostrova i ostrovanů smetla do moře.

Ostrovů ale zbylo požehnaně. Nemám důvodu věřit, že by je někdo kdy byl pořádně spočítal, všechny jakkoliv autoritativní údaje se liší o plus minus pár tisíc. Řekněme tedy, že je jich patnáct tisíc a jen menšina z nich je obydlená. Komunikace vázne nejen mezi ostrovy, ale i na ostrovech. Moře a mnohde i těžko zdolatelný terén přispěly k etnické mnohotvárnosti, z národů tam jsou pořádně různých.

Jsou jich asi tři stovky a mluví ještě větším počtem jazyků a dialektů. Archipelago je uspořádáno do víc než dvou tuctů provincií, které se snaží dirigovat ústřední vláda v Jakartě. Separatistické ambice pod povrchem bublají a nebo i krvavě se projevují na několika místech, zejména v Acehu, tsunami tolik postiženém, s povstalci značně radikální muslimské orientace, a v Západním Irianu, mezi novoguinejskými divochy, kteří se kloní ke křesťanskému světonázoru. Vláda se snaží stěhovat obyvatelstvo z končin chudobných do těch perspektivmích (například per capita příjem na Kalimantanu je dvanáctkrát vyšší než na East Nusa Tengarra), příchozí nejsou vždy vítáni a je to právě případ Kalimantanu, že jim tam Dajákové uřezávají hlavy.

Archeologové na tomto souostroví vyhrabali prý milion let staré lidské kosti. Nepatřily ale prapředkům malajského původu: ti se tam začali ze severu stěhovat až 3000 let před Kristem. Pořád se někdo někam stěhuje a druhý ho odněkud vypuzuje. Přicházeli i zájemci z jižní Indie. Hinduistické a buddhistické vlivy trvaly 14 století, vznikla mocná království na Sumatře a Jávě. V 9. století na Sumatru přijeli Arabové s islámem.

Ti, jakož i zájemci z Číny, Indie a Evropy se pachtili po koření. Nejlíp se povedlo Holanďanům, kteří tam založili kolonii v nejlepší vykořisťovatelské tradici. Systém nucených prací, robota jako řemen a platba pánům v podobě téměř poloviny úrody. Páni též poručili, co na poli poroste. Nikoli tedy příliš rýže do talíře, ale novinky jako káva a čaj na export.. Účelem kolonie bylo sloužit mateřské či spíš macešské zemi. Olej, kopra, kaučuk, z těchto zisků se financovala industrializace v Nizozemí. Přísní historici tvrdí, že Jáva zachránila Holandsko před bankrotem, že bez ní by bylo chudobnou evropskou zemičkou.

Druhá světová válka, debakl bílého pána. Čtyři dny před Silvestrem v roce 1949 v Jakartě zaplápolala vlajka nezávislé Indonésie, červenobílá jako vlajka polská, jenže s tím červeným navrch. Proti Sukarnovi, tamějšímu tatíčkovi zakladateli osvoboditeli, jsem byl zaujat už v naší rodné zemi. Však patřil do oné party bojovníků za světový mír podle sovětského receptu - Nehru, Násir, Nhrumah, Castro, takoví. Poté, co se mu doma za 13 roků vystřídalo 17 vlád, Velký Bung („Bratr“) Sukarno začal vládnout stále víc nedemokraticky. Pořádal hostiny za záře tisíce pochodní, servírováno na zlaté talíře, kdežto lid nedemokraticky strádal. Vládce se pouštěl do faraonských projektů, též do války s Malajsií, podporoval růst místní komunistické strany, chýlilo se ke konfrontasi s armádou. V roce 1965 velmi pokrokové živly uspořádaly noc dlouhých nožů a podařilo se jim odpravit pár generálů. Špatná koordinace ale zavinila, že povstání se nepovedlo a vlády se zmocnil generál Suharto. Místo sametových usmiřovaček došlo k řízné odplatě: masakr s výslednou cifrou více než půl milionu mrtvých - nejen komunistů, ale i Číňanů bez ohledu na jejich politické preference.

Každopádně prokomunistický Sukarno padl a Suharto s generály nastolil rovněž nepříjemný režim. Úděl lidu se ale zlepšil zásluhou vývozu ropy. Toto náramné zboží začalo přinášet zisk, z něhož se hradila většina vládních výloh. A na něm se přiživovali potentáti, jejich rodiny, všechno příbuzenstvo - zkrátka forma vlády, výstižně pojmenované jako kleptokracie. Lakotní hrabivci a k tomu ještě neumětelové dovedou vlasti pořádně ublížit. Například generál Sutowo, ve funkci již od doby bývalého prezidenta Sukarna, zruinoval státní olejářský podnik Pertamina tak důkladně, že jeho ztráty převýšily celostátní rozpočet. Část se ukradla, část probendila na výstavbu mešit a sportovních stadionů, velmi se též obohatily japonské společnosti prodávající za nehorázně vysoké ceny státu, jehož podmazaní reprezentanti předstírali slepotu a hluchotu.

Suharto se udržel ve vedení státu přes třicet let, až se ho konečně v roce 1998 podařilo vystrnadit a politický život v zemi se změnil. Během tří let došlo k volbě tří různých prezidentů, z nichž ten prozatím nejposlednější jménem Susilo Bambang Yudhoyono nahradil Megawati Sukarnoputri, dceru zakladatele státu. Jenže dostavily se povážlivé potíže růstu. Hospodářský roční sedmiprocentní rozmach za Suhartova autoritářského režimu se snížil o polovinu, značně poklesla snaha vypořádat se s chudobou a vzrostly všelijaké další starosti. Například poklesla výkonnost dělnictva, lajdáků se lze jen těžko zbavit, každá výpověď teď vyžaduje souhlas ministerstva práce. Zatímco v Singapuru procedura zahájit provoz v nové firmě trvá osm dní, v Indonésii si vyžádá téměř půl roku (151 dní).

Byrokratická zlovůle jde ruku v ruce s korupcí. A ta se po pádu lakotného Suharta ještě víc rozbujela. Ona mezinárodní organizace Transparency International hodnotí Indonésii jako jednu z nejvíc zkorumpovaných zemí, na úrovni států jako jsou Bangladeš, Kamerún, Nigérie, Angola a ex-sovětský Turkmenistán. Vyděračství je siamským dvojčetem policejní a soudní práce. Zákonodárci, i členové Nejvyšší soudu, bez okolků připouštějí, že vyžadování úplatků je oprávněnou součástí jejich regulérní, legitimní práce. Jusuf Kalla, nynější viceprezident Indonésie, je bohatý byznysman, jeho rodinný konglomerát též zahrnuje stavebnictví a výrobu cementu. Pohroma, kterou způsobila tsunami, je mu darem doslova k nezaplacení.

Už se podařilo rozkrást mnoho milionů dolarů. Takto se rovněž obohacuje armáda, podílející se na údajně pomocných akcích, a na pokusy Američanů bránit loupeživým iniciativám reaguje obviněním z neoimperialistického zasahování do vnitřních suverenních záležitostí. Rozkošný detail: právě v den, kdy měl být zahájen soudní proces s Abdulahem Putehem, guvernérem provincie Aceh, kvůli korupci, se dostavila ona osudná tsunami, jež zničila hlavní město a všichni přeživší pak měli jiné starosti.

Vláda se musí stále potýkat se separatistickými tendencemi. Východnímu Timoru se podařilo získat nezávislost a Jakarta je rozhodnuta za každou cenu zabráni opakování tak nemilého precedentu. Nejakutnější nebezpečí představuje právě onen Aceh a již rovněž zmíněný West Irian, západní část Nové Guineje. Dochází k nepokojům v Kalimantanu a též ke krvavým střetům mezi muslimy a křesťany na Sulawesi (dřívější Celebes) a ostrovech Malaka.

Důležité ale pozitivum: ačkoliv je Indonésie stát s největším množstvím muslimů na světě, islám tam není oficiálním, v ústavě zakotveným náboženstvím. Stoupenci jiných věr se uplatňují ve vysokých vládních, armádních a hospodářských funkcích. Velký pátek křesťanů, čínský Nový rok, všelijaké hinduistické a buddhistické festivaly jsou veřejnými svátky pro všechny. Tamější verze islámu je promíchána s prvky, které aby přivedly přísné následovníky Allaha k mrtvičným záchvatům. Však něco takového mě trklo hned při první návštěvě tamějšího světa. V Medanu na Sumatře v restauraci pár kroků od mešity jsem si objednal vepřové a pivo, s úsměvem bylo dodáno, aniž mě někdo přišel bičovat. Něco takového se servíruje i za ramadanu v dohledu zbožně se postících mohamedánů. Ženy v černém od hlavy až k patě kráčí ruku v ruce s nezabalenými družkami.

Začínají se ale vyskytovat puritánští extrémisté, nejen demolující bary a nevěstince, ale i se záměrem vyhazovat do povětří vybrané cíle. Stoupenci organizací, napojených na al-Kájdu, jakkoliv prozatím málo početní, ale získávají na nebezpečnosti, do značné míry také proto, že vláda váhá proti nim rezolutně zakročit.

K události s velmi zásadním dopadem došlo v říjnu 2002 na nemuslimském ostrově Bali, kde v populárním turistickém středisku Kuta se teroristům podařilo připravit o život dvě stě lidí, vesměs cizínců, zejména z Austrálie, a tak i důkladně ublížit ekonomickému zdraví ostrova.

A tam teď jedeme.

BUDE POKRAČOVÁNO

Proč se zde článkem vůbec zabýváme? Možná napoví následující komentáře, původně z Neviditelného psa. Můj komentář není příliš věcný (hlavním úkolem bylo iniciovat diskusi), ale ostatní tři to napravují.

Tok
administrator Tenggara

Re: Článek o Indonésii, z něhož je nám zle 14 roků 6 měsíců #229

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Zde jsou zmíněné komentáře:

Clanek na pozvraceni

Uz dlouho mne nic tak nenadzvedlo. Nejenze autor projevuje zasadni neznalost a nepochopeni pro realitu Indonesie, ale jeste dovede propirat svoji povysenost a aroganci. Rad bych o kazde vete vedl vecnou diskusi a vyvratil omyly i jasne lzi, ale asi to nema cenu. I vetsina komentaru ke clanku vypada, jako by ji psala parta lesticu bot tohoto grafomana. Nechapu, ze toto medium (o kterem jsem se domnival ze je docela rozumne) muze takovy blabol (chcete-li, radyby informovane pisalkovstvi a pokles na nejnizsi moznou uroven) otisknout.

Martin Tocik

NEpekne, NEpekne, pane Ulci

Nezbyva mi nic jineho, nez souhlasit s Martinem T. v jeho tvrde kritice autora clanku. Jak vidno ze seznamu souvisejicich clanku, p. Ulc sice navstivil celou radu zemi, ale ono jedna vec je nejakou zemi navstivit na par (ty)dnu, a nejakou dobu v takove zemi zit. Z toho duvodu nemohu s celou radou jeho formulaci souhlasit, protoze me zkusenosti s Indonesii a Indonesany jsou ponekud odlisne (a nejen moje!).
Je tez smutne, ze verejnost chvali takovyto jednostranny cestovatelsky vyplod, a nezajima se o hlubsi poznani skutecnosti, o nez se p. Ulc ve svem vypraveni otrel. Cim vice vsak o tom premyslim, tim vice autorovi za jeho clanek dekuji. Utvrdil me v tom, ze je treba se venovat napravovani skod zpusobenych vypravenim, promitanim a knihami vsech tech cestovatelu, kteri maji potrebu zprostredkovavat nam sve zazitky co nejoriginalneji, a mit z toho co nejvetsi profit (coz nemusi byt zrovna pripad p. Ulce - mam na mysli obecny stav veci), a to i za cenu prikraslenych pravd, polopravd a vylozenych lzi, ktere jim prohlednou jen ti, kteri stejna mista take videli.

Jan Kolodzieyski

Jste ignorant, pane!
Vazeny pane spisovateli, jsem velice zklaman vasim vytvorem a jeste vice vasim preziravym a arogatnim postojem. Overte si alepon nektera zakladni fakta. Vas clanek je plny chyb a jeste napsan stylem reznickeho (nikoli neviditelneho) psa. Indonesie s cca 88 procenty obyvatelstva (z nejakych 235 mil.) je nejlidnatejsim muslimskym statem sveta a zadny prvni nejmohamedanstejsi nebo co jste na kolene vyplodil. Adjektivum mohamedansky se rikalo tak jeste za prvni republiky a dnes ma velmi pejorativni nadech...
Dale, zadni novoguinejsti divosi s krestanskym svetonazorem neexistuji a nejsou ani v Indonesii. Nova Guinea je totiz samostatny stat na vychodni polovine ostrova. Na Papui - byv. Zap. Irianu - a jinde jsou max. prirodni narody animistickeho vyznani nebo papuanci, kteri jiz prestoupili na viru. Divoch jste zrejme akorat vy.
Co se tyka Bung Karna, ten byl vskutku kontroverzni postavou a hlavne v 60. letech vedl k zemi od desiti k peti, ale dnes je jiz temer jiste, ze puc vc. vrazdeni generalu v 65-tem roce zinscenovaly pravicove sily za vydatne asistence CIA a dalsich tajnych sluzeb.
Takhle bych mohl pokracovat az do zitra, na coz nemam cas, ale jen vas jeste pratelsky upozornim, abyste na svych toulkach nezabloudil, ze Malaka nejsou ostrovy ve Vych. Indonesii, ale kdysi velmi vyznamny mestsky stat na malajskem poloostrove, ktery strezil prujezd Malackou uzinou (sic!). Ostrovy, o kterych pisete, se jmenuji Maluku, cesky Moluky, zname tez jako Ostrovy koreni...

Tomáš Petrů

Clanek plny urazek a nesmyslu
Pane Ulči, nevím, co bylo původním cílem Vašeho článku, ani co jste jím chtěl sdělit a dokázat. Ale to, co se Vám podařilo, je: ztrapnit se svými mezerami ve vzdělání, zostudit internetový list, pro který píšete, namlouvat českým čtenářům bludy a nesmysly, o levném humoru nemluvě.
Nejvíce mne na celé věci mrzí Váš nedostatek respektu k jiným národum, etnikům a kulturám, Vaše ignorantské a rádobyvtipné bezdůvodné vysmívání se a urážení hned několika etnikům, žijícím (nejen) v Indonésii! Opravdu nevim, co Vás vede k poznámkám o "guinejskych divoších" a "Dajácích, kteří sekají hlavy" apod. Urážíte mne a všechny lidi tolerantní a vzdělané, urážíte tím i mé blízké a přátelé Indonésany. Pokud o jiných kulturách nic nevíte a nerozumíte jim, tak je alespoň nekritizujte, a pokud možno, o nich raději ani nepište.

Lucie Solfronkova

Původní článek a komentáře vyšly v internetových novinách Neviditelný pes.

Tok
administrator Tenggara
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.446 seconds