Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Laos, Kambodza.... nášlapné miny

Laos, Kambodza.... nášlapné miny 14 roků 3 měsíců #243

• petra
  • petra's Avatar
  • Fresh Boarder
Chtela bych se zeptat zda nevite jak se to ma v techto zemich s naslapnymi minami. Precetla jsem hodne knih ohledne tohoto tematu a jsem z toho mirne rozpacita.
Dostala sjem nabidku na trek kolem hranic presne - Banlung do Pleiku a pak do Mondulkiri. Moc to zvazuju,ale jeslikoz nevim jak se tam ma situace, nevim zda jet ci ne! K dipozici mame vyborne mapy (z ministerstva obrany Kambodzi) 1:50 000. Ovsem tuto cestu jeste moc lidi nepodniklo.
Nemate nekdo nejake informace nebo nebyli jste v techto koncinach?
Budu vdecna za jakoukoliv informaci!
Diky Petra
:-)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Laos, Kambodza.... nášlapné miny 14 roků 3 měsíců #244

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Ahoj Petro, preju hodne uspechu pri planovani i realizaci vyletu... uz jsem oslovil kamarada, ktery tusim pobyval v provinciich Attapeu, Sepang (Laos) a Mondulkiri a Rattanakiri (Kambodza) - doufam ze jsem to nepopletl. Snad ti dotaz zodpovi. Jen ho jeste dostat k pocitaci.

Tok
administrator Tenggara

Re: Laos, Kambodza.... nášlapné miny 14 roků 3 měsíců #245

• Strejda Pojidac
  • Strejda Pojidac's Avatar
Ahoj Petro,

naslapne miny jsou bohuzel v Laosu i Kambodzi stale zivym tematem. Jako seriozni zdroj informaci lze doporucit Landmine Monitor ( www.icbl.org/lm/ ), ktery publikuje kazdorocne situaci v ruznych koutech sveta. Detail zminovany jednotlivymi reporty se lisi rok od roku. S ohledem na tvuj planovany trek v kambodzskych provinciich Rattanakiri a Mondulkiri muze byt zajimavy nezkraceny report z roku 1999 ( www.icbl.org/lm/1999/english/cambodia.html ), ktery primo zminuje pocty pripadu v provinciich. Obe provincie jsou obecne povazovany z hlediska naslapnych min za velmi bezpecne. Kdesi jsem vycetl pouze o incidentu kdy se nekdo zranil o doma vyrobenou minu nejakeho mistniho pytlaka, kteri pry obcas pouzivaji tyto neciste praktiky k lovu tygru, jejichz casti pak preprodavaji vietnamskym obchodnikum na vyrobu medicinskych lektvaru. Totez se vsak ani zdaleka neda rici o ostatnich kambodzskych provinciich. V ostatnich provinciich silne doporucuji pohyb pouze po cestach, ktere mistni vyuzivaji. Alternativne muze dobre poslouzit vodni transport, kteri se mi osvedcil napriklad v silne zaminovanych Kardamonovych horach. Zajimavy pohled na problematiku pozemnich min prinasi napriklad zajimavy rozhovar s sefem odminovavaci organizace HALO Trust ( www.talesofasia.com/cambodia-interviews-RB.htm ).

Trek Banlung-Pleiku-Mondulkiri skutecne jeste mnoho lidi nepodniklo, ale troufam si tvrdit, ze to bude urcite stat za to. V Rattanakiri se mi podarilo obrazit nejen okoli Banlungu, ale rovnez nejake osady podel reky San v okoli Virachey a Tavengu. Po predchozi hrube rekognoskaci pohori nachazejiciho se na pomezi Laosu-Kambodzi-Vietnamu z Laoske provincie Attapu jsem zkusil stesti a prekrocil reku San kousek od Tavengu s cilem navstivit na severu narodni park Virochey coz se mi i castecne povedlo. Za rekou uz byly jen stezky neustale se ztracejici a rozdvojujici se v travnato bambusovem porostu. Urcite doporucuji mistniho pruvodce. Teren je naprosto neprehledny, pri prvnim kontaktu byly lidi v osadach vystraseny, ale po prolomeni ledu velmi prijemni. Mel jsem k dispozici relativne dobrou vojenskou mapu 1:250 000 publikovanou americanama v roce 1972, ale tady uz moc nestacila. Mapy 1:50 000 jsem nemel k dispozici. To je ted nejaka novinka? Kde jsi k ni prisla? S mapami Kambodze to bylo vzdy dost spatne. Docela by me zajimalo kudy presne chcete jit a zdali chcete jit celou cestu pesky, nebo se jedna o treky dva s tranzitem pres Vietnam. Podle neoficialnich reportu se zda byti pruchozi hranice z Kambodzi do Vietnamu na na narodni silnici c.19 vychodne od Banlungu, ale dosud nevim o nikom kdo by ji fakticky presel. Mondulkiri jsem take navstivil. Jestli te zajima neco konkretniho, budu se snazit odpovedet.

StrejdaPojidac

Re: Laos, Kambodza.... nášlapné miny 14 roků 2 měsíců #296

• petra
  • petra's Avatar
  • Fresh Boarder
ahoj,
s temi mapami. Kolega, ktery chce tuto cestu podniknout ma znameho na ministerstvu obrany v Kambodze. Od nej ziskal mapove podklady 1:50 000. Me osobne podrobnost map opravdu hodne prekvapila! Zasilal mi i jejich oskenovanou cast a je to opravdu 1:50 000.
Presna trasa treku neni jeste zcela jasna, kamarad prijede v kvetnu nebo cervnu do Prahy a pak budu vedet vic. Pote se moc rada jeste dotazu na tvuj nazor ohledne cesty a na doporuceni. Budu ti moc vdecna za jakoukoliv radu!
Je sice pravda, ze kvuli naslapnym minam stale uvazuji, zda moje volba je spravne nebo ne... ale mam na konecne rozhodnuti jeste celkem dlouhou dobu, tak uvidim!
Moc diky za informace, fajn den. Ahoj Petra
:-)
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.444 seconds