Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

TÉMA: Filipíny - nejhorší reportáž, která kdy byla natočena

Filipíny - nejhorší reportáž, která kdy byla natočena 14 roků 4 měsíců #211

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Na tomto diskusním fóru jsme už probírali různá zajímavá témata, potápění, nakousli jsme malárii, levné letenky, Bali, Moluky, indonéské filmy atd.

Následující téma je však totálně zbytečné, takže pokračovat ve čtení může jen ten, kdo každé pondělí ve 21.00h neví co s časem, nebo koho zajímá, jaký je nejzbytečnější pořad České televize. Přínosné může být i pro ty milovníky JV Asie, kteří mají slabé srdce a občas nevědomky pustí televizi - jelikož tento příspěvek jim zachrání život.

Právě jsem totiž zázrakem přežil cca 2/3 pořadu "Letem světem", kdy Oldřich Kaiser a Jiří Lábus blábolili o Filipínách. Ponechme stranou fakt, že tím to celkem nadaní a oceňovaní herci poklesli asi na takovou úroveň, jako kdyby Jan Werich hrál s pí Bubílkovou ve "vtipném" pořadu TV Nova.

Ve zkratce: Kaiser navštívil Manilu + nedaleký kráter jezera Taal. Celých 30 min. kamera ničí diváka, který zatím nemrštil po televizi budík, několika dlouhými záběry šklebícího se herce, kterak brousí po ulicích metropole. Na pozadí pan Lábus informuje v několika větách o kohoutích zápasech a postavě Joseho Rizala, čímž faktografický výlet končí. Autor komentáře (rád bych toho člověka poznal) nás ještě oblaží faktem, že vulkán Taal způsobil v roce 1991 obrovskou erupci. Fakt, že to byla poměrně vzdálená sopka Pinatubo na Luzonu ve zcela odlišné lokalitě, mu zřejmě nepřišel na rozum. Nebo se předpokládá, že film sledují jen hospodyně, kteří se chtějí dívat na pár záběrů z hlavních měst cizích zemí, a přitom se o zemi zhola NIC nedovědět? Raději o tom nepřemýšlet.

Tak či tak, je smutné, že ČT, která jindy produkovala vynikající pořady (namátkou- pořady z Tibetu či Indie p. Poltikoviče a mnoho jiných), není schopna stáhnout tak pokleslý žánr! Aniž bych shledával cokoliv pozitivního či kvalitního na Cestománii, tento nyní novácký pořad je proti "Kaiserovi" vrcholem cestovní kinematografie. Rudy Švaříček bude nyní s další indonéskou Cestománií zřejmě "bačovat jak těžké king". :wink:

Někdy je dobré napsat recenzi jen proto, aby byli potenciální diváci bezpečně ušetřeni. Tento pořad (Letem světem, ČT1, 21.00) je jedním z mála, o kterém lze říci se zcela čistým svědomím: IGNOROVAT !

(Moje obava, že tak jednostranný příspěvek může některého diváka naopak přilákat, je vyvážena přesvědčním, že televizor nezůstane zapnut dlouho. Už opodstatněnější obavou je to, že Kaiser už navštívil možná i Indonésii. Asi natočil Lapangan Merdeka, mešitu Istiqlal, Jalan Thamrin, Ancol, přístav Sunda Kelapa a snad i Jalan Jaksu, ale moje oko radši zvládne vydloubnutí, než aby na tohle pohledělo :-) )

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Filipíny - nejhorší reportáž, která kdy byla natočena 14 roků 4 měsíců #215

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
Tok: hele jestli ty to nevidíš moc kriticky :lol: ber to tak, že to je zábavně naučný pořad, člověk kterýho to baví se pobaví a navíc mu v hlavě třeba zůstane aspoň to, že existoval nějakej Jose Rizal, komu to je šuma fuk tak to zapomene, koho to zaujme ten si o tom najde víc. Přirovnal bych to ke knížce (zde taky zmiňované) Indonesie Batoh a já. O tom jestli to je nejzbytečnější pořad České televize by se dala vést dlouhá debata a záleží to na vkusu . Já se přiznám, že ten pořad pravidelně sleduju a super nadšenej z něho nejsem, sem tam se pobavím, ale vždycky se tam najde něco, co mě zaujme. Cestomanie, co je ted přesunuta na Novu je pochopitelně jiná liga, ale ...a kdo má zájem o lepší dokumenty ať si zaplatí kabelovku .
:wink:
::professional londo::

Re: Filipíny - nejhorší reportáž, která kdy byla natočena 14 roků 4 měsíců #217

• kolodej
  • kolodej's Avatar
  • Administrator
Toku, plne te chapu, ze se ti jezej chlupy na celem tele, kdyz se na to koukas, ja tu dvojici mam docela rad, ale konkretne v tomhle poradu me tez docela zklamali.
Co se tyce kvality informaci, tak to nikdy zadna slava neni, ale jak pravil DonBruno, prece jen to je malicko prehnana kritika. Dobra, ty faktograficky veci by si meli ujasnit, nez to daji na verejnost, to prece dela kazdej, kdo studuje VS (jinak, mel by delat), ale tenhle porad byl, myslim, puvodne zamyslen jako zabavnej s trochou exotiky - tez je na nem videt prave nedostatek penez, kvuli kteremu se stara Cestomanie presunula ke konkurenci. Lide, kteri se na tohle koukaji proto, aby koukali na TV, to nepoznamena vubec. Ti, ktere to mirne zaujme, si treba neco zapamatuji, a ti, kteri se o to opravdu zajimaji, nebo to v nich zajem probudi, tak ti po tom budou patrat vice a dojde jim, ze Cestomanie je pro ne pouze neco jako odrazovy mustek... (ostatne se takto da nazirat na cestopisy nasi cestovatelske elity :twisted: )

Ja se na to koukam, kdyz mi cas dovoli, chlupy se mi nejezej, a kdyz me to vylozene nelibi, prohlasim, ze je to kravina a jdu delat neco jineho...
kolodej
Tenggara Administrator

Re: Filipíny - nejhorší reportáž, která kdy byla natočena 14 roků 4 měsíců #218

• ikan hiu
  • ikan hiu's Avatar
  • Senior Boarder
Ja taky prispeju svou troskou. Ten porad je opravdu priserny a je lepsi na nej nekoukat. Dokonce neni ani zabavny, spis trapny. Skoda o nem vice mluvit.. :?

Re: Filipíny - nejhorší reportáž, která kdy byla natočena 14 roků 3 měsíců #223

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
ber to tak, že to je zábavně naučný pořad ... Přirovnal bych to ke knížce (zde taky zmiňované) Indonesie Batoh a já. :wink:

Já mám Kaisera i Lábuse rád, na gymnáziu v r. 1993 jsem slyšel snad všechny díly Rodinky, ale pánové zde poněkud klesli (i když hlavní vinu nese režisér / producent).

Pořad není ani zábavný (nebo vám připadá O.K. vtipný, jak v každém díle mluví na Argentince, Číňany, Japonce, Filipínce a já nevím koho ještě česky - podle mne opakující se trapnost) ani naučný - obsahuje nejrůznější chyby. O Filipínách kupříkladu neřekl zhola nic! To že v zemi existuje spousta zajímavých věcí, příroda, španělská architektura, nádherné rýžové terasy... jsme se nedozvěděli zhola nic, zato záběrů na Kaisera brouzdajícího obchodním centrem či restauracemi trvají snad 10 minut.

Je to pořad, kteří se chtějí koukat spíše na známou tvář herce, než se cokoliv dozvědět o navštívených zemích. Samozřejmě s (nepatrnou) trochou nadsázky.

S názorem, že lze o odrazový můstek k lepším pořadům, nesouhlasím. Je to zřetelný pokles na velmi nízkou úroveň - v tomto případě má TV Nova o něco lepší pořad. ČT umí víc.

Závěrem bych se chtěl omluvit "Batohu a já", tak špatná kniha to úplně nebyla, paní Ryvolová umí psát i docela zábavně - a díky ní jsme navštívili jedno pěkné místo na ostrově Biak. Lábusův pořad je podstatně slabší...

Jde mi jen o tohle: doba pokročila, není informační nouze a o vzdálených zemích je k dispozici naopak už mnoho informací - můžeme se ovšem snažit, pokud jsme již trochu poučeni, aby byly k dispozici pouze ty nejsolidnější.

Tok
administrator Tenggara

Re: Filipíny - nejhorší reportáž, která kdy byla natočena 14 roků 3 měsíců #224

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
Jestli si vzpominam dobre tak nedavno byl v Reflexu rozhovor s Kaiserem a tam z neho vypadlo, ze kdyz tocili ty dily v Egypte, Turecku a okoli, tak ze jim na jednu tu reportaz vychazely 2 dny. Ja se jich nechci nijak zastavat, ale ono za dva dny natocit neco, co by v 25 minutách "pobavilo" a bylo na odpovidajici mire naucne neni asi zadna svanda. Ja priznavam, ze jsem měl to zabavně naučný dát asi do uvozovek a taky se priznam, ze ten posledni dil byl opravdu asi nejslabsi.
Ono ale zrejme vzdycky, kdyz takovej pořad bude uvádět nějaká "celebrita" , tak to bude stat i částečně na ní. A na zavěr bych chtěl dodat, že oproti Krampolovi v Egyptě nebo Švandové v Maroku, by to Letem Světem mělo dostat zlatej glóbus.
::professional londo::
  • Strana:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.479 seconds