Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

TÉMA: Dolar

Dolar 16 roků 9 měsíců #32

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
Pro velky uspech jsem tady s dalsi dotazem. Nejlepe, kdyby mi mohl dat odpoved nekdo prave se navrativsi, nebo v Indo momentalne prebyvajici...teda emericky dolar jde vsude dolu, ale na strankach Jakarta Post byl v kursovnim listku porad na nejakych 9 400 rp.
Ma nekdo cerstve informace... ? diky :wink:
::professional londo::
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Dolar 16 roků 9 měsíců #33

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Momentálně je kurs cca 9200 Rp/$. Máš pravdu, že je to trochu zvláštní, že zůstává stabilní- a to už aspoň půl roku. Zdá se, že se ekonomika makroekonomicky konečně vzpamatovala.
Kurs Euro / Rp ale již tak stabilní není, pohyby Eur/USD se na kursu Eur/Rp odrážejí. EUR je pro Indonésii zcela "vnější" měna, zatímco dolar je rozhodující měnou pro všechny indonéské zahraničně-obchodní a kapitálové transakce. Teď neznám měnovou politiku indonéské centrální banky, ale je možné, že si hlídá stabilitu kursu, a v době, kdy nejsou žádné významné tlaky na posílení či oslabení, se jí to docela daří.
Musel bych se nad tím zamyslet, jaké vlivy má příslib mezinárodních úvěrů na rekonstrukci, co úrokové sazby, vývoj zahranič. obchodu a tak - na to ses ale neptal, ne?
Závěrem: za 4 roky co sleduju Jakarta Post tento kurs vždycky odpovídal skutečnému, nikdy nebyl zastaralý.
V solidnějších směnárnách ho (+- pár procent) dostaneš.
Jinak doporučuju vybírat peníze také prostřednictvím mezinárodní bankovní karty z bankomatů, které jsou v každém krajském městě (kabupaten).

Tok
administrator Tenggara

Re: Dolar 16 roků 9 měsíců #34

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
A ještě něco: z našeho trochu sobeckého pohledu je příjemné, že kurs Kč vůči Rp neustále zpevňuje. Nyní je na historicky prakticky nejvyšší úrovni (výhodnější podmínky byly snad jen za krize v době pádu Suharta - 1998). Spolu s klesajícími cenami vnitrostátních letenek je to velice příjemná věc. Akorát ceny ubytování a pozemní dopravy trochu stouply - za posledních pár let cca na dvoj- až trojnásobek.

Tok
administrator Tenggara

Re: Dolar 16 roků 9 měsíců #36

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
:shock: ceny ubytovaní a dopravy stouply ? tzn. prumernej losmen 60 000rp ? vlak JKT - JGJKT druhou třídou 140 000 ?
jinak ad. mezinarodní bankovní karty, pozor na Visa Electron z bankomatu z ni vyberete leda tak ho hó .. museli jsme s timhle zázrakem do banky, kde nám ty peníze (pochopitelne za poplatek) vydali

Re: Dolar 16 roků 9 měsíců #39

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
:shock: ceny ubytovaní a dopravy stouply ? tzn. prumernej losmen 60 000rp ? vlak JKT - JGJKT druhou třídou 140 000 ?
jinak ad. mezinarodní bankovní karty, pozor na Visa Electron z bankomatu z ni vyberete leda tak ho hó .. museli jsme s timhle zázrakem do banky, kde nám ty peníze (pochopitelne za poplatek) vydali

No, beru stav oproti roku 1998-99, vyvoj za poslednich nekolik let. V roce 1999 stal pokoj v losmenu napriklad 10-15 000 Rp (podle oblasti, ted beru v potaz ty vice turisticke), ted cca 25-50 000 Rp, prumer 40 000 Rp (Bali, Jalan Jaksa v JKT). V uplynulych 3 letech jsem pobyval ale skoro jenom na Kalimantanu, Papui a Molukach, tam jsou ceny vzhledem k odlehlosti vyssi, rekl bych prumerne Rp 50 000-60 000.

Vlak: uz dlouho jsem zadnym nejel, ale zkusim zjistit... Trida exekutif je skoro drazsi nez letadlo a ani prilis nezalezi na vzdalenosti, jedes-li JKT-Yogya nebo JKT-Surabaya ap.

Platebni karty... ja jsem vždycky pouzival Maestro nebo Visa Classic, ale už jsem videl i funkcni Visa Electron: delaji se 2 verze, z nichz jedna je pouze "domaci" pro CR. I kdyz na domaci kartu by asi tezko vydali cash advance na pokladne... U vyberu pomoci platebni karty z bankomatu byva potiz s limitem, nepodarilo se mi vypozorovat, zda to zavisi na druhu banky nebo pobocky. Napriklad BCA v Ambonu chtela dat max. 1,25 mil.Rp, ale Bank Lippo na Bali ci v Pontianaku dala bez problemu 2 mil.Rp.

Tok
administrator Tenggara

Re: Dolar 16 roků 9 měsíců #44

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
Uff to jsem celkem rad, ja jsem nejakej ten rust cen cekal, ale v roce 2002 a 2003 jsme platili tech 15-50 000 Rp, prumer tech 30 000 Rp, takze me to moc neprekvapuje.
Ja mam Visa Electron, jak jsem se uz vyjadroval, normalka jsem s tim mohl platit, kde me napadlo, dokonce treba i nakup za 10 000 rp., ale za bankomatu jsem nevyloudil ni slovo, proste to jen zdechlo a nabehlo tam zase to uvodni menu. Nebo jestli byl jen ten jeden bankomat spatnej, tak varovani bacha na neho! Je v Candidase na Bali. :lol:
  • Strana:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.372 seconds