Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

TÉMA: Dovoz produktů z Indonésie

Dovoz produktů z Indonésie 7 roků 3 měsíců #30170

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Založil jsem nové téma, týká se dovozu (importu) z Indonésie do ČR, dotaz se konkrétně týkal kávy a podobných věcí... Původní začátek debety je zde.
Jde o to, že už dlouho s kamarádem mluvíme o obchodu s kávou, kakaem a vůbec obecně kořením...a když jsem Ind. navštívila, nemohla jsem si nevšimnout, jak vynikajícně tam chutná káva....navíc roste prakticky všude..to samé s kakaem..a z toho pramení má otázka..jaké jsou podmínky pro vývoz těchto komodit.
Proti tvému business plánu nic nemám, určitě sis zmapovala tržní příležitosti zde, a pokus o podnikání - jenom dobře.
Jde mi pouze o export tamějších výrobků do ČR, strávila jsem dost času googlováním vývozních podmínek, bohužel mě to stále odkazovalo na import českých výrobků do Indonésie..tedy celní tarify apod. Maximálně nějaké porovnání vývozu a dovozu apod. Zda se uplatňují na vyvážené výrobky nějaké kvóty či subvence..omezení, netuším.
Obávám se, že si pleteš pojmy. Export je vždy z hlediska ČR do cizí země (=vývoz), import je z cizí země (=dovoz), věř mi, dělám na MPO (www.mpo.cz), v oblasti obchodní politiky a mezinárodních organizací. Co se týče kvót, tak je to opravdu dobrá otázka, ale u kafe tuším nejsou, to se uplatňuje u masa, cukru a věcí, které tady v EU sami produkujeme. Co se týče (exportních?) subvencí (tj. podpor) - tak to v Indonésii skutečně nehrozí. Kafe odtud můžeš vyvážet (zůstaneme u českých termínů) svobodně. Je dobré mít nějakou certifikaci kvality, že v tom nejsou plísně apod. To by bylo dobré konzultovat s českými úřady, asi s Min. zemědělství nebo s celníky (zda propustí kafe do volného oběhu "jen tak"). Možná by mohla něco vědět zdejší indonéská ambasáda, je to jejich export, který by se měli snažit podporovat a říci ti i o případných formalitách na indonéské straně. Obchodní věci má na starosti na ambasádě pan Adnan Ahmad ("pan Ama") a jeho nadřízený diplomat.
Jelikož by šlo o výrobky spotřební,defakto potraviny, určitě bude vývoz podmíněn nějakými hygienickými normami..Ale to hlavní by měl být nějaký papír, formulář, že mohu -- tedy jsem oprávněná vyvézt tolik a tolik množství kávy..
Opakuju, z Indonésie můžeš kafe nebo jakýchkoliv potravin vyvézt třeba i 100 tun (omezení jsou na dřevo, různé suroviny, ale ne na věci jako kakao, káva...). Otázkou je dovoz sem. Šlo by o nebalené produkty (zrnka) nebo už zabalené a pražené výrobky? Na to jsou předpisy EU, potažmo ČR. Jaká certifikace, jaké clo a DPH z jaké celní hodnoty, atd. atd.
...chystám se volat na MZV, ambasádu nebo Czechtrade...Děkuju vám převelice....Ela
Na MZV bych to ani nezkoušel, na CzechTrade také ne - podporují české zboží a služby, ne indonéské (tedy pravý opak toho, co žádáš). Buď indo-ambasáda v Praze, M.zemědělství (jde-li o potraviny), G.Ř. cel, apod. Mimochodem, myslím, že obchod s kávou a kakaem (velkoobchod plus různé "Fairtrade") tady není úplně pole neorané...

Zdravím a jdu si uvařit Kopi Singa Spesial :)

Tok
administrator Tenggara
Poslední Úprava: 7 roků 3 měsíců od Tok. Důvod: Přesun diskuse do jiného tématu.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Dovoz produktů z Indonésie 7 roků 3 měsíců #30172

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
Na obchod s indoneskou kavou bych urcite kontaktoval Amu, jak pise Martin.
V pripade komplikaci v indonesii bych kontaktoval diplomata Jana Jandu z ekonomickeho useku ambasady v Jakarte.
Kontakty na ne ale nechci zverejnovat na konferenci .... poslu je kdyztak na vyzadani emailem.

Re: Dovoz produktů z Indonésie 7 roků 3 měsíců #30173

• Ela
  • Ela's Avatar
  • Fresh Boarder
Ještě jednou ahoj :)
Moooc díky za vaše odpovědi, kluci.
Dnes jsem se dovolala na Indo.ambasádu a mluvila přímo s paní, která sice nepracuje v obchodním oddělení, ale věděla toho poměrně dost. Pan Ahmad tam bohužel nebyl :( . Nicméně jsem mu poslala stručný e-mail s informací, oč mi jde. Hned jak odepíše, zveřejním to sem. Prý je ale dosti zaneprázdněný, takžé je možné, že na odpověď budu čekat déle.
Paní byla velice milá a vstřícná. Potvrdila mi to, že tento druh komodity je možný defakto volně vyvézt bez větších problémů, záleží jen na certifikátu kvality a hygienických podmínkách. Prý existuje mnoho druhů kávy, od té nejlepší a nejkvalitnější, viz Luwak coffee po kávu, která obsahuje více přísměsí než samotné kávy, takže je potřeba si vyhledat opravdu kvalitního výrobce..Obecně mi povídala o tamější kávě...zřejmě byla milovnicí tohoto moku :-). Budu se muset posléze obrátit na MZe, MPO či celní úřad, aby mi sdělili, jak postupovat při dovozu této komodity do ČR, resp. jaké normy musí káva zhlediska EU nařízení splňovat, Dále mluvila o tom, že v Indo. neexistuje jakási regule, která by potenciálním obchodníkům udávala kolik množství, jaké kvality, jakého druhu apod. je možno vyvézt ze země....neexistují nato prý žádná pravidla....
No nic, budu bádat dál...a brzy se zase ozvu...
Teď bude potřeba sehnat kontakty na tamější obchodníky s kávou...:-)

Co se víza týče, podle toho co píšete, se člověk může zdržet na území Indo. max. půl roku.., tedy 2 měsíce plus 4x prodloužení..a nebo získat ještě měsíc navíc, když vycestuji na skok do jiné země. Ale to by mi tedy měli automaticky prodloužit na Visa on arrival při příletu zpět do Indo., že ano? začínám v tom mít pěkný zmatek :P

Děkuji!

Re: Dovoz produktů z Indonésie 7 roků 3 měsíců #30174

• Ela
  • Ela's Avatar
  • Fresh Boarder
Poprosím tedy o zaslání kontaktu na pana Jandu do Indonésie. Kontakt se může hodit.
Můj e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Předem děkuji.

Re: Dovoz produktů z Indonésie 7 roků 3 měsíců #30175

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
Je to jendoduche. Pokud vycestuju ze zeme, tak zacinam opet "nove kolecko od zacatku".
To znamena, ze si bud na ambasade (v Singapore, Kuala Lumpur...) zazadam o nove 60 days visa a to si nasledne v indonesii prodluzuju nebo nic neresim, otocim se a na letisti v indonesii jen zaplatim visa on arrival. Je to vicemene formalita. Jen pak muze nastat problem s prodlouzenim viza primo v Indonesii.

Jinak u kopi luwak (cesky cibetkove kavy) jsou primesy, co doda to zviratko podle odborniku zadouci :-D
Kupoval jsem ho v male prazirne na Bali ..... ale po pravde vetsinou si v indonesii davam v snidani nescafe 3 in 1. Kopimix je na me moc sladkej :-)

Re: Dovoz produktů z Indonésie 7 roků 3 měsíců #30176

• Ela
  • Ela's Avatar
  • Fresh Boarder
Děkuji za kontakt na pana Jandu!
Budu ho kontaktovat!
Mohu se jen zeptat, ty jsi kontaktoval pana Sulaksona ohledně této otázky?
Já jsem dostala kontakt pouze na pana Ahmada Adnana...už jsem s ním mluvila a příští týden bychom se měli potkat....

Děkuji
  • Strana:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.398 seconds