Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Nadváha (zavazadla :-)

Nadváha (zavazadla :-) 17 roků 6 měsíců #188

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Má někdo zkušenosti s transportem tak těžkého zavazadla, že bylo nutné platit nadváhu? Velmi často nebývá problém nějakých 28 kg v zavazadle "ukecat" a na záda si naložit 18 kilový příručák... ale co když je nákupů a věcí už tolik, že už to ani Indonésané neprominou? Kolik jste kdo platil? (A u jaké společnosti?) Jestli si to tedy ještě pamatujete....

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Nadváha (zavazadla :-) 17 roků 6 měsíců #193

• cmoud
  • cmoud's Avatar
  • Fresh Boarder
Za nadvahu uctuji 35 usd za kilo, ve vetsine pripadu se to da ukecat primo na prepazce, pri odbavovani tomu velmi pomuze 10 dolaru v letence.
Daleko jednodussi, je zazadat si pri kupovani letenky o nadvahu, u Cathay Pacific se bezne dostava 10 kg extra, u Garudy dokonce 20 Kg. Musite vsak dolozit se se jedete potapet, surfovat ci hrat golf.

Hodne se toho da nastrkat do prirucnich zavazadel, pokud ho vsak budete mit vetsi ci vice, bude lepsi kdyz je nebudete brat na odbaveni a nechate je v nedohlednu.

tak zatim cmoud.

Re: Nadváha (zavazadla :-) 17 roků 6 měsíců #195

• kolodej
  • kolodej's Avatar
  • Administrator
Já osobně mám s nadváhou (ne mojí :D ) dobré zkušenosti - po svém ročním pobytu v Solu jsem se rozhodl letět Garudou do Jakarty, a to z Yogyakarty (ze Sola nebyl navazující spoj). Ještě bych upřesnil, že následující se odehrálo v srpnu 2001.

Věděl jsem, že můj batoh bude mít o hodně víc než 25 kg, a když jsem se o tomhle problému bavil se svými kamarády, sdělili mi, že Lufthansa, se kterou jsem letěl, má nějakou výjimku pro studenty vracející se z dlouhodobého studijního pobytu do svého rodiště. Jediná věc, kterou jsem tedy potřeboval, byl oficiální dopis z mé univerzity, že jsem tam opravdu rok studoval, a že tedy veškeré ty věci v mém batohu jsou "následky" mých studií. Dopis jsem bez obtíží obdržel, takže jsem se žádných extra problémů neobával.

Po jízdě smrti travelem (pro neznalce: travel (či spíše trafel) je mikrobus, který vás za úplatu odveze od domu k domu - doporučuji, pokud máte už plné zuby cestování busem a případně někdy poněkud otravných Indonésanů), který jel tak, že jsem stihnul ještě to dřívější letadlo, než kterým jsem chtěl letět, jsem u přepážky hodil batožinu na váhu, a na displeji se zobrazilo 38 kg. Už jsem se nadechoval, že jim vysvětlím svůj případ a šahal jsem po onom "kouzelném" dopisu, ale moje více jak desetikilová nadváha zůstala nepovšimnuta. Takže u Garudy nebyly žádné problémy.

O to větší obavy jsem měl z přepážky Lufthansy v Jakartě. Fakt, že mi nadváha prošla u Garudy, jsem tak nějak připisoval indonéské ležérnosti. Když jsem přišel u Lufthansy na řadu, už jsem v ruce pro jistotu držel dopis, který jsem ale stejně nepoužil, protože i když váha tam ukazovala snad ještě o 2 kila víc než váha v Yogyakartě, ale nikdo ani nenaznačil, že bych měl něco platit. Když jsem se drze zeptal, zda mám něco doplácet za nadváhu, odpovědí mi bylo "It's OK.".

Z toho všho vyplývá, že dopis ze školy mi byl vlastně na nic (i když, třeba by mě zachránil), a že dodržování baggage allowance záleží nejspíše na momentální náladě úředníka za přepážkou. I když i o tom by se dalo polemizovat, kamarádka se před měsícem vrátila z ročního studijního pobytu v Soulu, a stěžovala si, že na letišti platila neskutečné peníze za nadváhu. A fakt, že tam byla na vládním stipendiu, nikoho ani trochu nezajímal. Jiní mí kamarádi, kteří též letěli z Koreje a nechtěli platit za nadváhu, museli ze svých zavazadel vyndat tolik věcí, aby se do povoleného limitu vešli. Což je problém, když vezete třeba knihy...

:idea: Lze však použít pár fíglů, které mohou projít a díky nimž pronesete na palubu víc, než máte povoleno. Do příručního zavazadla nacpěte co nejvíc, malé těžké věci, a nechoďte s ním k přepážce, dejte ho někomu pohlídat. Při nástupu většinou už příruční zavazadlo nikdo nekontroluje - na jedinou věc si musíte dát s 15ti kilovým příručákem pozor - nesmíte se pod ním prohýbat a funět, pak je velká šance, že vám to projde. :P
kolodej
Tenggara Administrator
Poslední Úprava: 14 roků 1 měsíc od Tok. Důvod: Překlepy.

Re: Nadváha (zavazadla :-) 15 roků 9 měsíců #1149

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Cestoval jsem po roce z Indonesie s Qatar Airways a nadvaha mne stála cca 345 USD, počítáno bylo 7kg (měl jsem 17 kg navíc).

Viz příspěvek http://forum.airways.cz/viewtopic.php?t=2096 a reakce "zkušených leteckých harcovníků", kteří mne rozhodně nešetřili.

Zdá se mi, že časy se mění, vše je přísnější, mít 15kilový příručák už je dnes věc riskantní (většinou nakonec cestuje jako odbavené zavazadlo), příště si 3x rozmyslím, zda budu riskovat jakékoliv "větší než malé množství" přes limit.

Tok
administrator Tenggara

Re: Nadváha (zavazadla :-) 15 roků 9 měsíců #1154

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
To mas z toho, ze ses na ty slecny za prepazkou malo usmival, priste bud milej jako to delam ja a budes litat bussinesem :-)

Jinak nadvahu jsem platil pouze s Merpati na ceste Bandaneira - Amahai. je tam limit 10Kg a muj bagl mel 19Kg. Nastesti jsem ho mel moznost osobne pridrzet prstem tak "nesikovne", ze vaha ukazala jenom 12Kg. Platil jsem 20.000rs. Co jsem letel s TOKem posledne uz ale problem nebyl.
POZOR u taklhe malej letadel vas to nesmi delat moc lidi .... nemuselo by to dopadnout dobre!

Jeste jedno upozorneni, kabinova zavazadla na EU letistich budou od konce brezna 2007 limitovana jednotnymi rozmery 56x45x25cm

Odp.:Re: Nadváha (zavazadla :-) 14 roků 1 měsíc #1604

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Předchozí diskuse k tématu "nadváha" odpovídala zkušenostem před 2-5 lety. Nyní se zdá, že se časy mění.

Zejména: společnosti uplatňují přísnější pravidla na příruční zavazadla. 19 kg nebo i 14 kg dnes "neexistuje". Minule jsem měl 12 kg a Qatar Airways přikázali 3-4 kg odlehčit. Na batoh jsem následně dostal nálepku "Approved Cabin Baggage". Včera mé manželce rovněž omezili palubní zavazadla, měla dvě, musela jedno poslat odbaveně, přičemž celková váha přesáhla 30 kg. Společnostem zřejmě došlo, že mnoho pasažérů toto zneužívá, zdržuje bezpečnostní kontroly, nástup na palubu apod. - a i ztracený čas jsou peníze.

Nyní se tedy zdá, že jsou striktnější předpisy pro kabinová zavazadla, než pro odbavenou bagáž, alespoň u asijských společností. Nejbenevolentnější společností se zdá v tomto ohledu Kuwait Airways, ale 35 kg raději nezkoušejte, ať to kvůli čtenářům Tenggary nepřehodnotěj :-) Víc než nějakých 5-6 kg nad je risk vždycky. Limit na 1 zavazadlo je 32 kg.

Evropské společnosti, plus spol. např. Singapore Airlines (reference kamarádky) jsou s nadváhou striktnější obecně.

ČSA zpravidla tolerují 5-6 kg nad limit 20 kg, ale nemusí tomu být vždy, jak by potvrdil Mas Alda.

Tok
administrator Tenggara
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.309 seconds