Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne

TÉMA: Dva měsíce v Indonésii- zajímavá etnika (Papua..)

Odp.:Dva měsíce v Indonésii - zajímavá etnika 14 roků 7 měsíců #1395

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 3
S tim varicem se s Martinem neshodnu. Parkrat uz jsem po dlouhem treku padnul "na hubu" a nemel jsem silu shanet se po drevu a zapalovat ohen. Ono je to sice dobrodruzny, ale v dzungli, daleko od pomoci, zkratka neni cas plytvat energii. Plyn navic nespini nadobi. To usetri dalsi cas rano pri baleni.
Mimochodem - ten varic nezabere skoro zadny misto.
Pokud ale neuvazuju o treku, tak souhlasim, ze je v Indonesii zbytecnej.
Poslední Úprava: 14 roků 7 měsíců od Tok. Důvod: Překlepy.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Dva měsíce v Indonésii - zajímavá etnika 14 roků 7 měsíců #1396

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
S tim varicem se s Martinem neshodnu. Parkrat uz jsem po dlouhem treku padnul "na hubu" a nemel jsem silu shanet se po drevu a zapalovat ohen.
Budu tedy pokračovat v našem "trialogu" :-)

Vařič je mimo trek zbytečnej, to zaprvé. Vařič je podle mého většinou zbytečnej, máš-li průvodce (zadruhé). Průvodce se o tebe stará a vaří, aspoň by měl, pokud si vybereš dostatečně přátelskýho a ochotnýho. Dostávám se tedy k bodu 3 a ten zní nikoliv "vařič ano nebo ne", ale "průvodce ano nebo ne". (Na treky obnášející více než jednu dvě noci mimo vesnici lze vařič doporučit i pokud máte průvodce.)

Průvodce doporučuju tam, kde se nechodí zcela jasně po vyšlapané stezce od vesnice k vesnici, ale i tam, kde se předpokládá jistá interakce s vesničany. Většinou je průvodce aspoň z místního kraje, ne-li vesnice, a tudíž pomůže "prolomení ledů".

Kolega Honza Mikulecký, který je jungle-trekker vyšší úrovně, sice přes Seram se svým parťákem pochodoval bez průvodce, ale po pravdě řečeno, já jsem si cestu bez průvodce ani neuměl představit, pokud jsem se snažil představit pochod a ne stopování a survival.

Jinak jsme se shodli, že za zmiňovaných 1400 USD by šlo pronajmout malé letadlo z Jayapury na libovolné místo centrálního pohoří a k tomu i průvodce na týden či dva :-)

Tok
administrator Tenggara
Poslední Úprava: 14 roků 7 měsíců od Tok. Důvod: Upřesnění.

Odp.:Dva měsíce v Indonésii - zajímavá etnika 14 roků 7 měsíců #1404

• JanaX
  • JanaX's Avatar
  • Senior Boarder
Prvně bych ráda poděkovala všem zúčastněným diskuze tza cenné rady!!!!!

Toku, pana učitele vyhledáme a Tvůj dopis mu rádi předáme. :)

S vařičem spíše dávám na Aldu a vašeho kolegu, tedy brát budu vařič na tuhý líh. Je mi jasné, že vařič užiji pouze na trek. Ano, budeme některé dny mimo vesnici a na dobrodruha s mačetou či dokonce benzínem si opravdu netroufám. A navíc tam jedeme za přírodou a horami a ne žádnými městy, takže je dosti možné, že budeme většinu času v přírodě.

Průvodce- už jsem zase o něco dál se sháněním informací a tak vím, že průvodce alespoň tedy v Indonésii a na Papui hledat opravdu nebudeme. Nebezpečno tam prý není (jako aby nás někdo přepadnul) a cesta se vždycky nějak najde - navíc teď už je z nás trochu větší skupina, tak se to nějak zvládne. A navíc 2 týdenní trek není žádná 6 týdenní expedice, kde je to asi nutné. Zatím mé zkušenosti na trecích s průvodcem jsou... jak bych to přesně vyjádřila - ne až tak dobré. Průvodce byl fajn jen na to, že jsme v džungli nezabloudili a nesešli z cesty, ale jinak byl tak trošku "naobtíž". Nechtěl zastavovat na focení - a my Evropani chtěli fotit každou zajímavou kytičku nebo opuštěnou polorozbitou vesnici...

Ještě jednou díky všem ;)

Odp.:Dva měsíce v Indonésii - zajímavá etnika 14 roků 7 měsíců #1409

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Samozřejmě Ti chci pouze radit (pokud jsem o to žádán), nikoliv prudit, takže se na tomto místě zastavím. Přeju Ti, ať to promyslíš co nejlíp. Většinu zkušeností mám totiž odlišných, už proto, že preferuju cestování v oblastech, které třeba nejsou turisticky atraktivní, ale ani "provařené", snažím se komunikovat s místními lidmi přímo, zajímám se o jejich život, cestuju sám nebo ve dvojici...

Při mé poslední cestě po Severních Molukách jsem cestoval se svým známým/ průvodcem, kupoval jsem mu cigarety a platil cestovné, on mne ubytoval vždy u svých známých, které měl všude a tak jsem neplatil ani ubytování, ani jídlo (to jsem platil často "dobrovolně"). Absolutně nikdy nedržkoval, už proto, že to byl "kámoš", stačilo mu sednout si, kouřit a čekat, než dokončím své vrtochy jako fotografování :-) A je víceméně jedno, jestli člověk cestuje po kopcích či po ostrůvcích.

Pokud si Indonésii oblíbíš, třeba to někdy také tak pojmeš. Rozhodně bych se vyvaroval velké skupiny (za opravdu max. považuju čtveřici). Potom se na zemi, kterou navštěvuješ, koukáš jen skrze společně formované názory a ne svýma očima, užíváš si sice více "srandy", ale i více neshod, které se delším společným pobytem na cestě akorát znásobují... Ve čtveřici jsem cestoval dvakrát, ale už bych to asi nezopakoval. Před pár lety jsem dokonce uvažoval asi o 6 lidech. Jak jsem rád, že to tenkrát nevyšlo!! :-)

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Dva měsíce v Indonésii - zajímavá etnika 14 roků 7 měsíců #1412

• JanaX
  • JanaX's Avatar
  • Senior Boarder
Ahoj Toku,

díky zy Tvé zkušenosti, to by bylo samozřejmě fajn potkat takového dobrého průvodce jako jsi měl nebo míváš Ty. :) Neříkám, že to bez známostí není možné, ale znám i případy, kdy průvodce těm lidem v "lese" vždy utekl a čekal na ně až v nějaké vesnici, takže většinu trasy si pak oni museli hledat stejně sami. Vzhledem k tomu, že místní se pohybují několikrát rychleji a to i v žabkách, tak si myslím, že i takový případ je možný.

Co se týče mých zkušeností s cestováním ve 3-4 lidech...
Po Evropě mám zkušenosti opravdu špatné - jednalo se o cestování ve společném autě a když jedna dvojice chce jet ze společného výletu už ve 14 hod. do penzionu, aby mohla plavat v bazéně, tak nastává opravdový problém, protože máte jedno auto a musíte jet tedy spolu a ne se oddělit. I když to byla tehdy naštěstí jen 5 denní dovolená, byla mojhe nejhorší. Znám i kamarádku, jejichž dovolená ve čtyřech dopadla přímo katastrofálně (opět však byl problém ve společném autě, ve kterém cestovali Dominikánskou Republikou). A problém také v tom, že oni se seznámili jen na inzerát.

Avšak na cestování po Asii a Austrálii mám vzpomínky ve 3-4 lidech více než pozitivní. Např. když někdo chtěl vidět pláž a jiný radši národní park, prostě jsme se oddělili a za pár dní pak zase sešli. Pak jsme se vyprávěli zážitky a ukazovali fotky. A nemohu říci, že bych na procestované země měla nějak zkreslený názor od ostatních. Vzdy jsem si udělala a stejně tak myslím i ostatní svůj vlastní názor. A např. i jen trojici jsem opravdu ocenila na posledním výletě, který proběhl před měsícem - kdy jsme se v podvečer byli nuceni oddělit a jedni hledat ubytování a druzí hledat výměnu peněz. Opravdu nevím, co bych si tehdy sama já blondýna Evropanka v odlehlých uličkách v Barmě počla, když tam nebyl nikde nikdo mimo skupinek posedávajících mužů před otevřenými dveřmi (asi do jejich bytů) a pokřikujících na mě a kolemjdoucích vojáků. Tím nechci říci, že se zaleknu nějakého pokřikování a že nejdu na "dovolené" po setmění nikde sama, ale přece jen pokřikování můžů na ulici např. na Bali v Kutě je přece jen něco jiného, protože je tam kupa lidí a nespočet turistů.

Prostě si myslím, že cestování o jedné osobě je u kluka přece jen něco jiného než u holky. To je samozřejmě můj názor a já osobně si myslím, dle zkušeností, že opět záleží na zemi, kde se člověk pohybuje. Např. v Austrálii bych si samotná holka troufla cestovat, žádnou velkou pozornost bych nevzbuzovala, ale po některých Asijských zemích bych prostě sama necestovala. A stále mohu říci, že bych ráda viděla pár zemí, kam si však ani ve 2 netroufnu, natož sama. Jak říkám, tohle je jenom můj názor, chápu, že máš jiný :) a tak se prosím nezlob, že tohle všechno píšu.

Odp.:Dva měsíce v Indonésii - zajímavá etnika 14 roků 7 měsíců #1413

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Zdar Jano...
Nemyslím si, že bychom v otázce bezpečnosti měli odlišný názor. Myslím, že je to priorita, a je trochu moji chybou, že mluvím o výhodách osamoceného cestování a na zvláštní pozici samotné holky na cestách trochu zapomínám. Sorry, že jsem to převedl na úplně opačný pól, když jsem mluvil o té velké skupince.

Já jsem Ti rozhodně nechtěl radit: "cestuj sama, je to nejlepší". Dobře vím, že jednotlivec pozná "místní poměry" nejvíc zblízka a je rozhodně záhodno, aby to nebylo víc "zblízka", než člověk očekává.

Můžu jenom 100% souhlasit, že plán necestovat samotná je rozumný. Místní mají kolikrát odlišné představy a pokus o normální přátelské chování si vyloží na volné pole působnosti a "tlaky do hlavy" jsou ještě úplně to nejmenší, co tě může potkat.

Je to na Vás, zda budete 2 nebo 4 nebo něco mezi, ale víc už je fakt moc. To nám ta diskuse pěkně utíká, snad k něčemu bude :-)

Tok
administrator Tenggara
Time to create page: 0.362 seconds