Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Cestovni seky

Cestovni seky 15 roků 4 měsíců #1240

• maybe
  • maybe's Avatar
  • Fresh Boarder
Zdravim, prave resime problem jak to mame udelat s penezma do Indonesie, Malajsie a Thajska. Mame ucet v Anglii Barclays a Lloyds, samozrejme v librach. Vsude se pise ze nejlepsi jsou dolary,ale v dnesni dobe se daji uplatnit i cestovni seky v librach. Bude to nase prvni cestovani na vlastni pest (4mesice). Vetsinou bychom se meli pohybovat v "civilizovanych'' castech. Dumame nad tim jestli si mame nechat vystavit (kdyz to pujde) seky v librach od anglicke banky, jedna z vyse uvedenych, nebo si penize prevest na dolary a vystavit od jine (?) z bank. Jak byste resili tento problem vy?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Cestovni seky 15 roků 4 měsíců #1241

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Doporucoval bych platebni kartu, nebo lepe dve k jednomu ci dvema uctum, a poradne ji hlidat. Hotovost nebo cestovni seky na libry nebo dolary nebo Eura muzou slouzit jako doplnek. Jelikoz Vam cestovni seky budou proplacet v rupiich, nezalezi na tom, zda budou v USD ci GBP, snad jen kvuli kursu, ale pokud jedete na dovolenou a ne treba kupovat nemovitost ( :-) ), pak se z kurzovym rozpetim netrapte. Vzdycky je to kompromis mezi kursovou (ne)ztratou, bezpecnosti, likviditou (promenitelnosti na mistni menu). Pamatujte ze v techto zemich jsou bankomaty na kazdem kroku a nosit s sebou svazek rupii je daleko mene rizikove nez svazek liber ci dolaru.
Kdyz by byla nouze, vzdy si muzete nechat zaslat penize pres Money Gram ci Western Union. Stejne tak lze nechat postou zaslat i kartu, kdyby Vam ji nahodou nekdo odcizil (v tom pripade ale doma pro jistotu nechte plnou moc nekomu z rodiny). Kolega si nechal poslat novou kartu ze Slovenska a bylo to bez problemu, za 10 dni byla na miste.
Zkratka a dobre, dneska uz bych seky asi nekupoval. Maximalne bych v sekach mel zeleznou zasobu, treba par set liber, jste-li dva.

Tok
administrator Tenggara

Re: Cestovni seky 15 roků 4 měsíců #1242

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
Ja bych dodal, ze dolar momentalne neni uplne vhodna mena pro cestovani v Indonesii, a to z prosteho duvodu. Indoneske banky se boji padelku a jejich paranoia je uz na takove urovni, ze vam v nekterych oblastech penize ani nevezmou. Stale kontrolujou, zdali jde o nove serie bankovek. Rok 1996 se serii AB je velice obtizne vymenit i v Jakarte! CE (rok2001) byl jeste loni bez problemu, ted uz ne. Pozor, tyto nepsana pravidla se meni kazdy rok. Momentalne (jaro-leto 2007) jsou bez problemu pouze serie CF z roku 2003 a to pouze v nominalni hodnote 100$. S nizsima hodnotama muze zase byt trosku problem, nizsi kurz atd...
US bankovky jsou "platne" pouze v perfektnim stavu a neprehnute!
Tohle bouhuzel neni rozmar nekolika smenaren, ale ridi se tim i velke banky v Jakarte a Denpasaru.
Z toho co jsem napsal, je jasne patrne, ze bych byl blazen, brat si do Indonesie US$.... presto si je ale beru ... proc?
No, mam hned dva duvody. Platby za potapeni na vetsine bazi muzu provadet bud v eurech nebo v $..., ale absolutni castka je vetsinou stejna (obvykle 25$ nebo 25 euro). Dalsi duvod je obchodni, indoneska ekonimika je vazana na $ a vetsina dovozcu take dolary plati. Kdyz se s obchodnikem dohodnu na platbe v US$ (samozrejme >CF serie), tak dostanu o trochu lepsi cenu.

Co se tyka kreditnich karet, tak jsou sice pohodlne a relativne bezpecne, ale poplatek za vyber z bankomatu je u KB 1% a min. 100Kc a u ebanky dokonce min. 140Kc. Na Bali to jeste neni takovy problem, protoze jsou bankomaty nastaveny na o neco vyssi castky, ale jinde si vetsinou nevyzvednete vic nez 600.000 rp. S prihlednutim na prumerny mesicni plat Indonesana jsou to velike penize, ale pro nas je to asi 1400Kc.
V konecnem dusledku pak zaplatim za vyber 7% + prevod meny v bance!

Platby kartou jsou to same, Banka sice tvrdi, ze je to zdarma. To ale neni pravda! Obchodnik odvadi platebni spolecnosti 4-5% z placene castky... no a kdo to obchodnikovi v konecnem dusledku zaplati?
... no vetsinou to neni problem, obchodnik nas "natahne" tak, ze ho 5% nezaima :-), ale kdyz uz nedej boze dostanu vynikajici cenu, tak mi tu platbu kartou vetsinou musi napocitat viz. muj clanek tady
cestovatele.asmat.cz/clanek.php?Clanek=3...kupovani-v-singapuru

Takze kdyz ja jedu do Indonesie, beru si kombinaci dolaru (100$ CF), drobnejsi US na placeni potapeni, euro jako rezervu kdyz by se neco stalo a Mastercard (v Indonesii o chloupek lepe podporovana nez Visa)

Ales

Re: Cestovni seky 15 roků 4 měsíců #1243

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Pardon, dovolil bych si s Alesem castecne nesouhlasit. Zaprve, tazatel(-ka) necestuje pouze do Indonesie, takze bych celou zalezitost neomezoval pouze otazku "dolary v Indonesii".

V Thajsku a Malajsii problemy s vymenou bankovek nejsou, bylo by dobre, kdyby mne nekdo doplnil se svymi zkusenostmi, u mne vse probihalo hladce (pravda, nebyl jsem moc "na venkove").

A co se tyce Indonesie, je pravda, ze clovek se zanovnima 100dolarama nejspis uspeje i v tak odlehlych mistech jako je treba Ambon, Ternate, Biak, Jayapura... velke indo.banky jako BNI ci BCA tyto 100dolary berou vsechny (jeste muzou brat 50 USD, ale ne uz 20 USD), sam jsem to v zkousel...

Jenomze je tu jeste faktor bezpecnosti. Neustale ty sve dolarky musite hlidat, zaroven je moc "nenicit" v pasu na tele, kdyz si je promenite na zacatku a dostanete balicek 50.000 rp bankovek, tak snad aby clovek mel zvlastni brasnicku, kdyz dostanete 100.000 rp a nedate si pozor, je mozne ze v nekterych odlehlejsich mistech nebudou mit nazpet a budete na sebe tak trochu upozornovat jako "prachac" (nutno rici, ze to plati asi tak v 10% opravdu odlehlych oblasti). Kdyz mate bank.kartu (radeji dvoji), hlidate jenom ji.

Co se tyce prilisneho poplatku za vyber v bankomatu a 600.000 rp max vyberu: to je uplny nesmysl, asi to Alesi nijak casto nevyuzivas, takze nemas spravne informace. Temer v kazdem meste se najde banka, ktera da minimalne 1.250.000, casteji i 1.500.000 ci 2 mil. a vyjimkou neni ani 2.500.000 Rp (nektere centralni pobocky banky BCA ve velkych mestech, pry take zahranicni banky v Jakarte). Vybrat si 6000 Kc a zaplatit za to poplatek cca 130 Kc (to plativam ja), povazuju za velmi slusne nizke procento (2%), navic clovek dostane devizovy a ne valutovy kurs.
Viz take www.tenggara.net/forum/viewtopic.php?t=141.

Pomer rizika, "likvidity" (promenitelnosti na rupie) a transakcnich nakladu je tedy podle mne asi nejlepsi u bank. karty. Zdalo se mi, ze o chlup lepsi sit ma VISA nez Master Card, tedy naopak, nez mysli Ales, ale nehadam se, problemy s tim nejsou.

Jo, a take vyuzivam lokalni bankovni ucet a mam zarizeny i internetbanking u indoneske Bank Mandiri. Bezny ucet ale turistovi v indo bance na rozdil od evropskych zemi, U.S. ci Australie v Indonesii zatim nezaridi.

Tok
administrator Tenggara

Re: Cestovni seky 15 roků 3 měsíců #1255

• maybe
  • maybe's Avatar
  • Fresh Boarder
Ty jo dík za vyčerpávající odpovědi, už se nám to blíží, nemůžeme se dočkat, někdy příští týden půjdeme zažádat o víza na 60dní tak snad to klapne. Sestavila jsem nám ten itinerář,ale teda vešla jsem se na sumatru,jávu a bali a tot vse abysme to tak nejak vstrebali a nelitali sem tam. Takovejch míst kam by se dalo jít :shock:
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.402 seconds