Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Ještě k výměně peněz - měníme hotovost

Ještě k výměně peněz - měníme hotovost 17 roků 7 měsíců #100

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Pokud se při cestě do Indo. hodláte držet staré dobré hotovosti (při kratších cestách je nějaká ta stovka v peněžence žádoucí), měl bych tu pár rad:

1. Pokud budete na Bali, na Jávě či v nějakém větším městě / středisku, nebývá problém měnit eura. Eura sice mají o chlup vyšší kursový rozptyl než dolar, ale zase vás nebudou ve směnárnách či bankách obtěžovat tím, že máte bankovku
- přehnutou (v Indo. veliký a nepochopitelný problém)
- s miniaturní, ale viditelnou tečkou v rohu
- starou, např. špatný ročník 1996
- ne sice starou, přehnutou nebo poskvrněnou, ale špatná série CB nebo tak něco
To není vtip, vše toto se mi stalo. Při výměně dolarů (pokud si z ČR nevezete nádherné kousky r.2004) tak často musíte absolvovat potupné smlouvání se směnárníky, a doufat, že nějaký z nich si vady na kráse nevšimne. Lépe se to dělá např. v Ubudu na Bali než na Kalimantanu, ale na Kal. byli zase o poznání tolerantnější.

Opět platí pravidlo: "hlavně v tom nehledejte logiku !!" a raději se vybavte (aspoň zčásti) nějakým tím eurem nebo platební kartou.

2. Pokud již budete mít eura či dolary, je lepší mít 100 či 50 EUR/ USD bankovky. Mají lepší kurs než např. 5/10/20 EUR/USD. Neptejte se mne proč. 50 EUR/ USD bankovka se mi zdá jako dobrý kompromis "hodnoty" :) a flexibility. Je dobré mít nějaké ty rezervní "bůry" na nákup na poslední chvíli, přestupy v Singapuru apod.

3. Pokud jedete do odlehlejší oblasti, dejme tomu do vnitrozemí Kalimantanu nebo na Moluky či Papuu, výměna dolarů a eur bývá VELMI omezená, často neexistující. Použití platební karty často také. Proto se vybavte indonéskou měnou včas!

4. Pokud jedete opravdu daleko od větších sídel a budete chtít zaplatit např. 30 000 Rp průvodci, neplaťte mu 100 000 Rp bankovkou. Postarejte se o výměnu větších bankovek za kupu malých včas. Někdy se velké peníze rozměnit dají, ale někdy je to problém, a někdy i společensky neúnosté, vytáhnete-li velkou bankovku, z níž chcete někomu dát jen kousek. Velký počet malých bankovek zkrátka působí lépe.
Já obvykle měním stotisícovky za menší bankovky v obchodech či v bance. Použitelná fráze zní: "Pak, bisa tukar uang" ... "Pane, můžete vyměnit peníze?" a gestikulovat a mávat stovkou. Pochopí to.

Na závěr: vím, nejedná se o žádné světaborné rady, tak trochu opakuju něco, co je mezi osvícenějšími turisty/cestovateli dávno známo, ale třeba to někomu pomůže. Uvítám i Vaše zkušenosti!!!

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ještě k výměně peněz - měníme hotovost 17 roků 7 měsíců #115

• ikan hiu
  • ikan hiu's Avatar
  • Senior Boarder
Moje zkusenost je stejna.
Nejlepsi kurs za dolar dostanete za stovkovou bankovku nejlepe rovnou z tiskarny. Mel jsem stejne problemy se starymi a poskozenymi bankovkami. (Adam v P.Bai ale bere vsechno, i jednicky :-)).
Dale co se tyka kursu, nejlepsi asi clovek dostane ve velkych mestech a take plati ze cim bliz k Jave a Bali, tim lepsi kurs.
Napriklad v Labuan Bajo na Floresu se sice v bance vymenit prachy daji, ale kurs 7000 rupek oproti 9800 na Bali je opravdu velky rozdil. Dokonce ani v Maumere a Rutengu nebylo mozne vymenit penize za lepsi kurs. (info z dubna 2004, ale budte v klidu, nic se nezmenilo)
S kreditkama jsem nemel nikde zadny problem, pokud jsem nasel bankomat, v pohode mi fungovala jak Visa, tak Mastercard.
Pepa

Re: Ještě k výměně peněz - měníme hotovost 17 roků 3 měsíců #565

• Milan
  • Milan's Avatar
Mám shodné zkušenosti snad jen s tím, že na té stodolarové bankovce je vše OK (ročník, nepoškozená, ...) až na to oko Franklina - prý nějak divně kouká - a už bylo 80000 Rp v háji.
Skutečně nelze hledat logiku, mám zkušenost, že nejlepší je EUR, nebo menší bankovky USD (20, 5, snad i 50).
Pozor v hotelík při platbě USD, mají kurz hodně, hodně špatný, lepší si vyměnit a platit hotově. Dobrá je i platba kartou, berou ve větších městech všude.

Re: Ještě k výměně peněz - měníme hotovost 17 roků 3 měsíců #570

• Syk
  • Syk's Avatar
  • Fresh Boarder
Zajímavého vysvětlení proč každý kus dolarové bankovky o stejné nominální hodnotě má jiný kurs se mi jednou dostalo v Surabaye. Vekslování peněz mají nejčastěji v rukou Číňani (jako většinu finančnictví) a ti jsou velice pověrčiví. Různá čísla sérií se nám "bulikum" můžou jevit nezajímavá, ale v očích Číňanů je to cosi magického. Dobrá čísla přináší štěstí a prosperitu, špatná čisla mohou způsobit, že obchodník přijde o všechny peníze. A právě příznivost nebo nepříznivost čísla série se odpovídajícím způsobem projeví na kursu a my se můžeme hádat, protestovat a je nám to prd platný. Pověrčivost je pověrčivost.

Re: Ještě k výměně peněz - měníme hotovost 16 roků 2 měsíců #1060

• Sona
  • Sona's Avatar
  • Administrator
Vsem tem, kteri jedou do Indonesie a nevedi, jake penize si s sebou vzit, aby predesli handrkovani ve smenarnach prepisuju sms od Toka na toto tema: "Doporucuju pulku v 50 USD (novych) a pul v eurech. U eura nejsou rozdilne kurzy jako u USD. Nejlepsi je ale cerpat z uctu."

Jeste pripojuju radu sve zname, ktera si nedavno (cervenec 2006) chtela vymenit USD v Jakarte. Podle jejich zkusenosti je nejlepsi mit serii bankovek oznacenou pismenem F a rocnik ne starsi nez 2003. Samozrejmosti jsou bezchybne bankovky, zadne prehybane, spinave apod.

Sona

Re: Ještě k výměně peněz - měníme hotovost 16 roků 2 měsíců #1062

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Ahoj vsem zacinajicim dharmasiswum a ostatnim, radim Vam nepouzivat platebni kartu jinde nez v ATM (bankomatech). Druhdy jsem pouzil kartu kdesi na Bali pro placeni a za 3-4 mesice jsem byl kratsi o 56 000 Kc za me "nakupy v Barcelone", kde jsem v zivote nebyl. Nastesti mi vse Ceska sporitelna za cca 4 tydny proplatila.

Mozna se ptate, jak vim, ze se to stalo na Bali... No, zkratka proto, ze jsem doma kartu vubec nepouzil a kartove centrum banky + VISA (MasterCard) dovedou vystopovat misto, kde k "cinu" doslo. (Lumpove totiz si podvodne transakce kopirovanou kartou nekde vyzkouseji, jestli ji ctecky obchodniku roizeznavaji, ale k transakci nedojde ci je zamitnuta, u meho pripadu se to stalo par dni po Indo. (Bali) v Britanii, kde uz jsem 10 let nebyl...)

Tok
administrator Tenggara
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.339 seconds