Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne

TÉMA: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi

Re: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi 7 roků 10 měsíců #30121

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Zdravím, téma už máme docela "smíšené", tak bych možná přece jen zmínil pár věcí, na které "dali_290" narazil.

Ad "omládnutí Indonésie" - dovolím si malou úvahu. Je pravda, že všude se na turistu či pocestného zubí davy dětí, ale to bývalo asi i dřív; navíc porodnost v Indonésii obecně klesá - demografický trend je jasný. Střednědobě je demografická situace v Indonésii považovaná za téměř ideální. Počet ekonomicky aktivních lidí bude následujících 20 let poměrně stabilní. Tudíž výrazně nevzrůstá počet seniorů, jako v Číně, (Jižní) Koreji, na Tchaj-wanu, v Japonsku,... ale ani mládeže, jako např. v Pákistánu, na Filipínách. Zároveň není pravda, co se říká o Indonésii, že země má nějaké vážné, téměř neřešitelné problémy s populačním přírůstkem a přelidněností. To se týká hlavně Jávy, Bali a několika málo regionů. Indonésie je velká země a "lidí" by se vešlo mnoho a mnoho (a při dobré správě země i bez velkých dopadů na životním prostředí - Indonésie ale není Kanada ani Švédsko). Horší věc je ta, že vnitřní migrace je schopná přinést obyvatelstvu obživu a ekonomické příležitosti, avšak to s sebou nese problémy vnitropolitické, etnické, náboženské... nejen ekonomické.

Postřeh o prodavačkách souvisí s tím, že na profesi "SPG" - sales promotion girl - stačí být neošklivý, navlíknout si firemní tričko a dosáhnout poměru 1 prodavačka na max. 2 zákazníky. Většinou se jedná o mládež, která je ráda, že má jakýkoliv job za 500 000 Rp měsíčně, není k tomu vyžadováno žádné zvláštní vzdělání, rodině na venkově ubyde hladový krk a mladý kluk/ holka jsou rádi, že si přivydělají. Přezaměstnanost ovšem není specialitou Indonésie. A je relativně logické, že vlastníci obchodů (většinou) neangažují padesátileté prodavačky či "asistentky prodavaček", mládež je "tvárnější" a k danému účelu se hodí lépe.

Co se týče Soloru, Aloru a chudoby - Alda nebo někdo jiný by odpověděl na základě informací z první ruky, já jsem na těchto ostrovech nebyl. Ovšem vše souvisí v Indonésii s infrastrukturou. Tato místa jsou chudá už proto, že se zde prakticky nic neprodukuje, snad ani netěží (to většinou neznamená pro místní žádnou velkou výhodu) - kromě zemědělství a rybolovu je ekonomická aktivita nulová. A jelikož se případné transfery posílané z Jakarty nebo provinčního centra (Kupang) ztratí v labyrintu byrokracie a korupce, místní nic neobdrží. Když někam jezdí z provinčního centra jezdí loď cca 2x týdně, chudobu to neodstraní, ani kdyby Bali nebo města na Jávě prosperovaly. Navíc, nelze hodnotit životní úroveň podle vlastnictví televize nebo (zejména dnes) mobilního telefonu. Moji indonéští synovci z východní Jávy mají své mobily již od 12 let, aby nebyli vnímáni za "outsidery", ovšem na podlaze mají chabé linoleum a omítka v domě se jim loupe, ale po koupi mobilních telefonů a placení školného už moc na nátěr a další věci nezbyde.

Zmizení becaků – no, v Jakartě jsou zakázané, ale např. v Yogye je jich stále dost, v Surabayi jich ubývá (jsou povoleny pouze mezi kampungem a hlavní silnicí), tím jak houstne provoz a leckdo má už na motorku. Nicméně zákazníků je stále dost – často je becak jedinou možností, jak se dopravit k jakés takés MHD, jak se neušpinit apod. Postupně asi vymizí, ale zatím ani v menších místech na Jávě myslím becaky nezmizely. Mám tu ale dost velký problém, že si už těžko vzpomínám, jak země vypadala v roce 1998, když jsem tam byl poprvé. Některé věci se zlepšily určitě, člověk má přinejmenším více možností volby (pokud si volbu může dovolit).

Dále jen stručněji:
Toraja – víc malebná určitě v zeleném, ale zažil jsem tam i deště, to také není ono. Ani po sklizni není tato oblast vyschlá, bambusové háje na horských úbočích a mezi nimi tongkonany jsou podle mne pěkné pořád. Turistů jsem zažil v Rantepau v roce 2006 minimum, dokonce jsem četl článek, že jich je desetina, co před krizí turismu v Indo. Nyní je jich možná zas několikrát víc, takže "při starém".

O atraktivitě Floresu vs. Sulawesi napsal něco Alda, je to tu dost oblíbená otázka, ovšem podle mne je dost "mimo", protože Sulawesi je téměř 15x větší než Flores, tak to nelze moc srovnávat. Na Floresu je asi relativně více "turistických" zajímavostí na relativně malém prostoru velkém jak dva kraje v ČR (opět připomínám, že to sám znám jen z vyprávění). Sulawesi je moc velké, navíc pokud se tu o něm bavíme, tak řešíme pořád stejné 2-3 regiony. Jinam se nikdo nepodívá, protože ani pořádně nemá čas.

Letiště na Lomboku už otevřelo, mezinárodní lety už přijímá (ze Singapuru), ale zatím je rozvoj jihu ostrova spíš zbožné přání. Někdy bych se tam rád podíval. Na jižním Lomboku ale, pokud vím, není 100% bezpečno, loni se udála mimořádná kauza, kdy místnímu bílému usedlíkovi vypálili penzion za to, že si stěžoval na hlasitost místní mešity a byl "drzý" (vygooglujte "Luke Gregory Lloyd" – dostal tuším půlroku natvrdo). Mimochodem, na Lomboku je kromě "Kuty" a okolí možné jet i na JZ poloostrov, je kolem něj docela pěkné moře s ostrůvky, region (poloostrov) se jmenuje Sekotong. Zatím ovšem nemám přímé zkušenosti.

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi 7 roků 10 měsíců #30123

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 3
To je zajimava myslenka sestavit tabulku top20 pro indonesii. Mozna ji jeste roztridit podle oblasti zajmu (more, jungle tracking atd...)
Za me bych tam urcite zaradil z kuturne-architektonickych zajimavosti Sumbu (tradicni vesnice a pasola), Tana Toraja (pohrebni slavnosti), Irian a Bali (hlavne oblast okolo Ubudu)
Za potapenim bych se vydal (od zapadu) na Weh, Togiany, Bunaken, Bandu a Raja Ampat.
Za prirodou pak Kelimutu na Floresu, Manusela parku na Seramu, junge sumatra a kalimantan a diky vyborne dostupnosti bych se nebranil ani vystupu na Semeru nebo jinou snadno dostupnou sopku, horkym pramenum u Bandungu...
Urcite jsem na spoustu zajimavych mist zapomnel :-)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Time to create page: 0.437 seconds