Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne

TÉMA: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi

Re: Kam jet na Moluky 8 roků 2 měsíců #30107

• dali_290
  • dali_290's Avatar
  • Fresh Boarder
Konecne jsem se tu dostal znovu.
Plan uz mam jasny. Jen by me zajimalo co by jste me dopurucili na Sulawesi.
Priletim do Ujung Pandang a pak hned vyrazim k Torajum. Na Sulawesi mam jen 8-10 dni.
Co je tedy nejlepsi z tohoto ostrova. Snorchlovacku si nejakou uzijeme na Komodu potazmo na Floresu cili to neni prioritou. Ovsem pokud je to zde v tomto smeru lepsi tak bych se tomu nebranil.
Dal bych si nejaky trek . Kdyz bude stesti tak snad uvidime i nejaky pohrebni obrad. Pak mozna neco kolem Posa. Nemam moc casu se probirat internetem a zjistovat co je nejlepsi . Radeji si necham poradit. Nebo to budu resit az na miste.
Z Ujung Pandang pak letim na Bali o odtud zpet domu.
Dale by mne zajimalo zda je lepsi jet do oblasti Toraja s nejakou mistni cestovkou nebo na vlastni pest. Zatim jsem cestoval vzdy jen po vlastni ose a vzdy mi to zabralo spoustu casu.
Jeste by mne zajimalo zda si vzit moskytieru. Pripadne i tu na hlavu.
Poslední Úprava: 8 roků 2 měsíců od Tok. Důvod: Překlepy.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Sulawesi 8 roků 2 měsíců #30108

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Zdravim... co ti poradit ? 8-10 dni je celkem dostacujici na oblast Toraji, avsak relativne malo na to, aby se vyplatilo cestovat treba na centralni Sulawesi (k jezeru Poso a zpet by to trvalo 3-4 dny a nevim, zda to stoji za dlouhe trmaceni a navrat ve vlastnich stopach - je to jen muj skromny nazor).

Muzes tedy stravit tyden v Toraje, i kdyz se da oblast letmo prozkoumat v podstate i za 3-4 dny. Mozna, pokud jsi priznivcem treku, by ses mohl vypravit "pres kopec" do oblasti Mamasa. Byval to 3-denni trek, ale castecne vede po ceste, kterou v poslednich letech rozsirovali/ zpevnovali a snazili se ucinit sjizdnou. Takze se muze stat, ze uz v tehle dobe bude prujezdna. Ja tam sam zatim nesel, ale znamy pravil, ze je to takovy bohem dost zapomenuty kraj. Oblast Mamasa samotna je take docela zajimava, krasna ryzova pole, vesnicky mezi bambusovymi haji, zvlastni lidova architektura, prijemni lide... Ale cesta z Makassaru tam trva cca 10 hodin.

V oblasti Makassaru se da navstivit i rezervace Bantimurung s vodopady (na 1 den), pripadne 4 hodiny vzdalena plaz Bira (jihovychod od Makassaru, region Bulukumba), kde je jednak solidni koupani/ snorchlovani (udajne misty silne proudy), jednak se zde da videt stavba mistnich drevenych lodi - nechaji si je zde stavet i Evropane, docela se mi zde libilo, ale je to malinko zapadakov - na mape kousek, dopravne pulden.

Mam zalozint nove vlakno v casti o Sulawesi?

Tok
administrator Tenggara
Poslední Úprava: 8 roků 2 měsíců od Tok. Důvod: Překlepy.

Re: Kam jet na Moluky 8 roků 1 měsíc #30110

• AveNikolas
  • AveNikolas's Avatar
  • Fresh Boarder
Už je asi pozdě na odpověď, jak se tak koukám, ale na Rince jsem byla loni a nevím, jestli bych doporučila. Jasně, někomu se může tento výlet líbit, je tam hezká procházka, praží tam slunko a (snad) člověk uvidí i nějakého toho varana. My jsme viděli dost varanů hned u vchodu, ale ti jen loudí o kus žvance. V "terénu" jsme viděli snad jen jednoho, a ten navíc spal. Ale hodně lidí mělo štěstí a vidělo varanů víc a třeba i při žraní. Mě osobně tento výlet moc nenadchl a čas vložený do něj bych radši strávila na nějakém odlehlém místě bez turistů, angličtiny a "vysokých" cen.

Re: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi 8 roků 1 měsíc #30111

• dali_290
  • dali_290's Avatar
  • Fresh Boarder
Tak cestu do Indonesie mám za sebou. Na Moluky jsem nejel z důvodu časové náročnosti. Byl jsem tedy jen na Komodu a Sulawesi. Plus něco na Lomboku a Bali.
Nejlepší byly komodské ostrovy a Labuan Bajo. Pokud se do Indonésiie ještě někdy vydám tak to bude jen na Flores plus Komodo dále na východ , snad i na Moluky. (No a asi se vydám )
Zmínil bych se tu jen o Labuan Bajo. Je to perfekní místo pro relax. Není zatím postižené turismem jako Bali a už i Lombok i když i zde je dost turistů. Pokud se tam někdo vydá tak bych doporučil ubytování v hotelu Gardena. Z aparmánu je perfektní výhled na přístav a ostrov Rinča. Jídlo je tu stále za celkem lidové ceny.
Bali a hlavně Kuta je přecpaná bary,diskotékami, fastrfoody a obchodními centry. Od doby co jsem tam byl posledně a to bylo právě v okamžiku bombového útoku v Kutě se to hodmě změnilo. Dle mého horšímu. Ale někomu se to může líbit. Začíná tu přibývat i turistů z Ruska . Dokonce na letišti jsou i některé popisky v azbuce ! Hodně jsem mluvil s místníma lidma ale ti rozvoj turismu špíše vítají. Jak to asi bude za dalších 10 let ?
Kdo tedy hledá klid a pravou indonésii ten musí dále na východ.
No a snad jen jeden postřeh ze Sulawesi z oblasti Toraja. Byl jsem tam právě po sklizni rýže. Tou dobou je ale kozlo rýžových terasových polí pryč. Kdo tedy plánuje návštěvu Sulawesi udělá líp když se trefí do období kdy je rýže mladá a pěkně zelená. Pohřební obřad spojený o objetováním buvolů není co bych musel vidět znovu. Kdo neuvidí o nic nepřijde.
No a na závěr ještě jeden postřeh. Indonésie je dnes země mladých lidí a dětí.

Re: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi 8 roků 1 měsíc #30112

• Alda
  • Alda's Avatar
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 3
Muzu se zeptat, kde na Sulawesi jste byli? Jestli jen Toraja, tak to chápu, ale jinak mi sulawesi přijde méně turistické nez zapdadni cast Floresu jako Labuan Bajo.
Cesta co nejvíc za východ sice lze, ale doprava z Floresu dal na Solor,Alor atd... je komplikovanější (nejjednodušší je počkat na Pelni)... a hlavně se zvysuje i finanční náročnost.

Re: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi 8 roků 1 měsíc #30113

• dali_290
  • dali_290's Avatar
  • Fresh Boarder
Byla to jen Toraja. V Ranpetau bylo dost turistu. Je ale fakt že jsou více roptýleni tak to tak nepřijde jak v Labuan Bajo. V Labuan Bajo bylo celkem dost lidí na potápění. Sám jsem si to taky zkusil. Poprvé v životě. A stálo to zato. Měl jsem štěstí i na Mantu.
Na Toraju stačí jen tři dny. Najal jsme si asi toho nejslušnějšího průvodce na kterého jsem kdy v Indonésii narazil a ten mi to taky potvrdil. Přejezd na Poso nebo kamoliv jinam kde to je zajímavé je časově dost náročná. Ale to je ostaně celé cestování.
Moje velká výhoda je že se domluvím bahasou. Tak mě přijde docela jednoduché dostat se mimo turisticky exponovaná místa. Náklady jsou určitě vyžší. Doprava samozřejmě Pelni.
Co se týče více na východ od Floresu tak bych snad mohl dostat informaci od jednoho japonce co s námi plul na Komodo. Je přispěvatel do japonského průvodce o Indonésii. No a právě ostrovy za Floresem byla jeho končná destinace.
Nevím jak často jezdíš do indonésie. Já jsem zaznamenal velkou proměnu Jávy. Zmizely velké kvanta becaku , lidi uz nepokřikují Hello mister jako dříve. Žebráci tak už zmizely. V obchodech jsou všede mladí prodavači. Myslel jsem si kolikrát že to jsou ještě děti. Tak jsem se párkát zeptal na věk. Odpověď byla většinou 18. To samé je na letištích , hotelech . Všude spousta dětí. Jak to kontrastuje s naší zemí. Myslím že někde jsem pochytil že indonésanů přibývá každým rokem 3,5 milionu. Ani nevím jestli nám ještě říkají kulit putih.
Mimo jiné na Lomboku je nové letiště. Dost daleko od Mattaramu. To staré už je zavřené. To nové by se mělo stát i mezinárodní.

Asi máš pravdu že Sulawesi je méně turistické jak západní Flores. Flores s horami varany a potápěním je atraktivnější jak Sulawesi. Pokud ještě pojedu tak to střihnu na východ od Floresu.
Time to create page: 0.368 seconds