Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne

TÉMA: Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi

Kam na Moluky? + Flores, Komodo a Sulawesi 8 roků 1 měsíc #30090

• dali_290
  • dali_290's Avatar
  • Fresh Boarder
Neni tu někdo kdo má projeté jižní Moluky ?
Chystám se tam tak na 2 týdny. Je to málo času tak by mě zajímalo co je tam nejzajímavější. Na internetu je spuousta informaci ale prokousávat se vším je časově moc náročné.
Pokud bych nejel na Moluky tak by to bylo Sulawesi.
Moje představa je jet z Bali přes Rincu či Komodo na Flores. Podívat se na Kelimutu. No a na Moluky - je to celkem kousek. Dává spíše přednost místům s málo turisty.
Poslední Úprava: 8 roků 1 měsíc od Tok. Důvod: Název tématu.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Kam jet na Moluky 8 roků 1 měsíc #30091

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Zdravím, nevím, co myslíš pojmem jižní Moluky. Ten pojem se v Indonésii neužívá, protože evokuje separatistickou republiku z 50. let minulého století. Předpokládám, že myslíš centrální nebo jihovýchodní Moluky - Ambon a okolí, Seram, souostroví Banda, případně Kei,... to jsou alespoň místa, kam se trochu jezdí - sám jsem tato místa před pár lety navštívil, ale nemůžu říct, že je mám "projeté". Možná bys mohl myslet též ostrovy Aru, Tanimbar nebo zcela zapadlé ostrovy jako Wetar, Leti, Damar rozkládající se na ohromném, špatně dostupném území SV od Timoru. Rád bych upozornil, že kromě tuším jedné lodi Pelni mezi Timorem a Tanimbarem/ Kei žádnépořádné spojení není, leda že bys měl měsíc a čekal na lokální lodě. Ambon a centrální ostrovy lze navštívit bez problémů, z Jávy nebo z Makassaru (Sulawesi) - nejlépe letecky přes Ambon. Musíš říct, co chceš vidět.

Davů turistů bych se na Molukách nikde nebál, už jich sice nebude jen pár desítek ročně jako před pěti šesti lety, ale na některých ostrovech nepotkáš nikoho, a pokud jo, bude to vítaná změna. Pár turistů může být jen na Bandách, ale jsou stále velmi špatně dostupné, tak to moc nehrozí.

Kdybys chtěl bližší info, tak se ptej. Ovšem prohrabat weby bys měl, aspoň tedy trochu tento, pár věcí o Molukách tu je (v diskusi + 1 starší článek). Pro aktuality případně Lonely Planet Thorn Tree. A nejlepší vůbec - www.east-indonesia.info od znalce Moluk, cestovatele László Wágnera.

Tok
administrator Tenggara

Re: Kam jet na Moluky 8 roků 1 měsíc #30094

• dali_290
  • dali_290's Avatar
  • Fresh Boarder
Měl jsem na mysli Seram a okolí. Možná Bandské ostrovy ale to je asi časově náročné.
Jde o to že mám 3 týdny abych vylezl na Rinjani což bude tak 3 dny , strávil 3-4 dne na BAli , odtud taky letím domů a zbytek je otevřená otázka.
Napadlo mě jet se podívat na Komodo a pak na Flores . Na Floresu pak asi jen Kelimutu. Dost mě ale děsí přejezd skoro přes celý Flores a pak zpět.

Nejedu sám . Más sebou 3 lidi kteří jsou na mě závislí a tak se snažím najít něco zajímavého pro všechny.
Nejvíc mě dělá starosti doprava. Lodí je vše na dlouho.
Program by měl být zaměřen na hory a šnorchlování.
Byl jsi na Komodu či Rinci ?
Čili co by jsi mi na základě vlastních zkušeností doporučil ? Jižní Sulawesi ? Seram a okolí ? Nebo jen Komodský park ? Mám na to ale jen 2 týdny. Rozhodně chci strávit co nejméně času přesuny.

Re: Kam jet na Moluky 8 roků 1 měsíc #30095

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Zacnu Molukami - o nich tohle vlakno je. Myslim, ze tam je prave trochu komplikovane a zdlouhave cestovani, relativne nevalne moznosti (relativne drahe) ubytovani... az na vyjimky, samozrejme. Seram jsem prechazel od severu na jih v ramci osmidenniho treku pres kopcovity NP Manusela, ktery byl jednim z nejzajimavejsich podniku, ktere jsem uskutecnil... ovsem indonestina je skoro nutnosti, mistni nareci ma jeste docela silny akcent a slovni zasobu... 2-3 dny jsem stravil i na severnim pobrezi ve vesnici Sawai.
Urcite se to da zkombinovat (i bez docela narocneho treku) treba s par dny zahaleni a koupani na ostrove Saparua jizne od Seramu, i na Ambonu samotnem se da stravit par dni. Dobre a pravidelne letecke (a castecne i lodni) spojeni je do Langguru na Kei, ale neni to zadarmo. Ovsem chce to umet trochu bahasu, clovek se anglicky domluvi jen prilezitostne, zacatecniky bych tam asi netahal, zvolil bych nektere z moznosti nize.

Na Floresu, Komodu a Rince jsem bohuzel nebyl - je to jeden z mych hlavnich "dluhu" v Indonesii. (Pristi rok bych to rad napravil). Snad poreferuje nekdo jiny, je to misto relativne turisticke, ale treba Rincu si leckdo pochvaloval.

Co se tyce tipu na Sulawesi, dalo by se letet do Gorontala (nebo az do Manada) a jet lodi pres Togiany, centralni Sulawesi (Tentena, jezero Poso, pripadne prilehle nar. parky) a Tana Toraja do Makassaru - to je na 2 tydny tak akorat. Viz patricna rubrika fora o Sulawesi - ruznych postrehu, zkusenosti je tam celkem dost. Expertem na Sulawesi je Alda.

Zalezi ovsem, co chcete videt, podniknout, zazit.

Tok
administrator Tenggara

Re: Kam jet na Moluky 8 roků 1 měsíc #30097

• dali_290
  • dali_290's Avatar
  • Fresh Boarder
Bahasu trochu umim. Sice jsem hodne zapomel ale alespon nejake minimum si pamatuji. Toho bych se neobaval. Ovsem jak pises silny akcent bych mozna nezvladl. Je tedy mozne se domluvit normalni bahasou z Javy ?
Mimo jine jak je to s bahasou na Sulawesi. Opet nejaky silny akcent ?

Dlouhy trek zadny nechci. Spise neco kratsiho. Jsou tam nutne poradne pohory ? Nebo staci jen nizke trekovky ? Predpokladam ze treky jsou spojeny s blatem. Co hadi ?
Jsou nutnosti pruvodci i pri kratsich trecich ?
Jak je to s penezi na Molukach. Da se tu vybirat z bankomatu nebo je lepsi privezt si komplet hotovost ? Seky nechci.
Jak je to obecne s letenkami ? Jak zabookovat let ? Pres internet nebo se lze spolehat ze koupis primo na letisti nejhure den predem ?

Kdyz zapocitam navstevu Rinci a pripadne Kelimutu tak moc casu nezbyva. Cili pokud Moluky tak jen Seram a Ambon ci Saparua nebo co je pobliz.
Musim to jeste zvazit. Podivam se podrobne na to co pises o Sulawesi.
Dostanu se letecky z Manada do Dempasaru ?
Mam stare LP z roku 2000 . Myslis ze je uz vsechno jinak ? Cili vyplati se koupit novy ?
Jake spolecnosti dnes litaji domaci spoje ? Podival bych se na internetu na prislusne lety.

No a konecne co chceme videt a zazit. Trochu snorchlovacky , priroda , neco tropickeho raje no a nejakou tu sopku. Vim ze Bromo tam nenajdem ale konecne jeden z nejlepsich pohledu ktere jsem v Indonesii videl byl pohled z docela nevyznamne vyhasle sopky na zavlazovane pole na Dieng Platau.

Re: Kam jet na Moluky 8 roků 1 měsíc #30098

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Zdravím, opět začnu Molukama. Ad bahasa: neni to zase tak hrozne, nekde na internetu byl i maly slovnicek pro "bahasa Ambon". Zmeny jsou u osobnich zajmen (saya/aku= beta, kamu= ale, kita=katong, mereka=dong/dorang), zaporu (tidak/nggak= seng), "e" se casto meni na "a"...kepala = kapala, naopak slovo baik se meni na bae, pergi se zkracuje na pigi nebo pi', sudah na su, jangan na jang atd.) Nekdo ti to na miste vysvetli. Ad bankomaty = vybral bych nekde na letisti ci nekde ve meste (v Ambonu bez problemu). Hadi - snad moc nehrozi, utecou. Videl jsem celkem dost velkych gekonu, sem tam varana ap. (to spis ale na Halmahere na sev. Molukach). Na mensi treky by mely stacit nizsi trekovky, podle aktualnich podminek se muzou zablatit, "zrasit" - jde o to, kam se vydate. Pruvodce bych doporucoval i na "mensi" akce, nejakeho lokalniho mladika, neco malo si privydela a muze i pomoct. Dobri jsou "studenti anglictiny" nebo mladi ucitele. Letenky na Moluky ci Sulawesi nebo treba Maumere bych resil pripadne na miste v nejake cestovni kancelari. Ad pruvodce: lepsi je asi novy, zejmena u Moluk, ovsem mohou zde byt chyby (znovu opakuju, ze na Moluky je dobry web www.east-indonesia.info). Jinak, pokud nemate zajem o vetsi trek, na Seram bych se nehnal. Je to dost daleko a na prvni pohled neni na pobrezi nic tak odlisneho, jako jinde.

Jinak: Sulawesi ma velmi "klasickou" bahasu, malo ovlivnenou javanismy. (okoli Makassaru a Manada ma jednak svuj jazyk, jednak sva slovicka v bhs, ale clovek se samozrejme normalne domluvi, Manado je velmi kosmopolitni a takove "prozapadni", silne krestanske).

Ad Dieng Plateau - kdyz uz to resime - byl jsi na sopce Sumbing nebo Sindoro? Na jednu z nich bych nekdy rad. Mozna jsi byl jen na nejakem malem kopecku v okoli.

Jelikoz bych rad, aby tema bylo uzitecne pro vice pripadnych ctenaru, dovolim si ho prejmenovat.

Tok
administrator Tenggara
Time to create page: 0.503 seconds