Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne

TÉMA: Doprava na Papuu

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1731

• PepaS
  • PepaS's Avatar
  • Fresh Boarder
Bratrovi se stalo to same v Latinske Americe. Neni to zadna novinka...My s kartou platili potapeni na Komodech a vsechno bylo v poradku. Je to zrejme vec nahody, ale verim tomu, ze je to celkem nebezpecne.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1732

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Ano, potápění u zahraničních operátorů s dobrou reputací je zrovna příležitost, kde učinit výjimku (ať už při platbě kartou, či s dolarovou hotovostí). U některých indonéských společností bych váhal méně, než u jiných, ale doposud v téhle zemi vládne cash - člověk nikdy neví, na jakého podvodníka narazí - Indonésan se navíc ze své viny šikovně vyvlíkne. Já kvůli tomu používám místní účet naplněný vždy "tak akorát".

Nechci tvrdit nic o obecné nebezpečnosti indonéských úředníků provádějících platby, zatím jsem se setkal s drtivou většinou slušných a nápomocných lidí, ale "modří zkrátka už vědí"... :)

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1733

• JanaX
  • JanaX's Avatar
  • Senior Boarder
Ahoj Pepo,
no doporucuji velke mnozstvi rupii z Jakarty s sebou, my meli cca 30 mil. na osobu na 3 tydny Papua, jelikoz letadla te stoji dost, voda stoji ve Wamene 20 000 IDR - 1,5 litru atd.(pro priklad v Indonesii stoji stejne mnozstvi vody 4 000 IDR) ono se ti to nascita. Ubytovani na den 200 000 IDR... Kartou rozhodne platit na Papue nelze, akorat tak na letisti Garuda letenky jsem si kupovali kartou ale to bylo na Biaku, tam je to trochu civilizovanejsi nez ve Wamene. A pak take bych ji nepouzivala z bezpecnostnich duvodu, takze jsem si kazdy nosili poctive obrovsky sacek - skoro plnou ledvinku tech jejich milionu...dolarama lze platit na Papue treky pokud jdes napr. pres CK Adventura Indonesia, dale i letenky tim lze platit napr. v tech lepsich jako v Garude.
Jo to mas pravdu v low season bude volneji s letama, ale hlavne aby nebyly deste, jelikoz to pak nejake treky jsou neschudne v obdobi destu.
Jinak ja z Prahy jsem a za normalnich okolnosti bych se s Tebou jiste setkala a poradila ti, ale mam strasne fofry, do 31.3. mam odevzdavat diplomku a nestiham psat. Pisu po vecerech po praci, takze bych na setkani nemela opravdu cas. Promin, ale termin fakt hori a ty koukam jedes stejne uz v breznu.
Jinak Papua je uplne jina nez Indonesie, na to se priprav, co je mozne v Indonesii, neni mozne na Papue - jak tu nejaci kolegove radi - na Papue se tak jako v Indo lehce nesmlouva. Tady se te proste lidi neptaji jestli teda das mene, proste zaplat a hotovo, nezaplatis, tak nikam nejedes....zadne smlouvani napr. o cene džípu na Lake Habema - 5 000 000 - chces nebo nechces, ridici jsou Javanci a ze Sulawesi a jdou si tvrde za svym. Zadny kompromis. Dokonce se nam stalo, ze jsem byly dohodnuty s jednim ridicem aby nas zavezl dzipem asi 4 hod. od Wameny a vse bylo pripravene a ohodle na 3 miliony a on rano prijel, my sli nakladat zavazadla a on rekl, ze zaa min jak za 4,5 nejede, to jsem rekli ze mu nedame a on ODJEL!!!! Tak jsme pak pracne shaneli dalsiho a ten proste jel za 4,5 a hotovo, tak jsme to museli dat, jinak bychom nejeli. Takze smlouvani opravdu moc neni. Napr. i jidla jsou ve Wamene okolo 30 000 za jednu porci, coz v Indonesii se za to najis klidne 2x. A o ubytovani ani nemluvim, 200 tis. IDR a meli jsme plesnivy pokoj kam v noci tekla voda z deste a voda v mandi byla spinava a smrdela - v Indo mas za 200 tis. luxusni pokojik. Jinak je to vsechno fajn a jela bych tam zase znova, ale nelze to srovnavat s Indonesii, tam je vsechno levnejsi nekolikrat a da se lehce smlouvat. Tak hodne stejsi pri cestach :cheer:

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1734

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
No, nerad bych opět šťoural - ale: zaprvé Papua je také Indonésie, ne nějaký jiný stát -některé věci (většina) jsou dražší, ale některé fungují stejně, je třeba vědět, jak na to. Zadruhé Papua není pouze Wamena a okolí. Jelikož do centrálního Baliemského údolí jezdí spousta turistů, kteří se - teď honem to vhodné slovo - třesou na exotické zážitky, fotky kotekáčů (plus pěkné domečky, strmá údolí a tak), pak místní na potkání vykřikují nehorázné sumy. Bodejť by nevykřikovali, pokud někdo zaplatí za cestu 500 dolarů, místo aby šlapal den dva pěšky (nevím, kolik může znamenat 4h džípem na kilometry a chůzi pěšky). Jelikož toto by mělo být Fórum pro více cestovatelských "druhů", tak samozřejmě respektuji různé názory, ale také chci nabádat k opatrnosti před vyhraněným přístupem "exotika - prachy musej lítat" a na druhé straně "Čech, co si nechal kvůli padesátikoruně vrtat koleno". Ano, někde mohou být od jistých podnikavců jistým klientům drahé, nebo dokonce nehorázně drahé nabídky. Ovšem není nutné všechno hned (v indonéských poměrech to znamená i stejný den) akceptovat. Řešení se často najde. Já jsem v horách v okolí Manokwari, kam neputují davy lovců dobrodružství, nezaznamenal nijak mimořádně zvýšené ceny, možná o 50% oproti Sulawesi, záleží, jakých se to týká položek. Wamena je drahá, ale nepředpokládám, že tak astronomicky.

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1736

• JanaX
  • JanaX's Avatar
  • Senior Boarder
Promin ale ja jsem jen uvadela fakticke ceny, na ktere se me ptal kolega Pepa. To je cele, rozhodne nechci s nikym tady ve foru polemizovat. Jen jsem uvadela ceny co jsem platili, na cez se me tu Pepa ptal... To je jasne ze Papua je soucast Indo stejne tak jako treba Kalimantan, jen jsem psala, ze je to tam cenove proste trochu jine, to ti rekne kazdy kdo tam byl, ze je tam podstatne draz nez treba na Floresu nebo na Jave.
Tim dzipem co jsem jeli bylo 70 km po kamenne ceste - jen tak pro zajimavost, kdyz jsi se ptal. Tam nas dzip vysadil a my sli pesky zpet do Wameny pres hory.

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1737

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Dobrá, nerad bych také "polemizoval", ovšem běžná výměna názorů a zkušeností je podle mne prospěšná. 70km, to bylo kdyžtak do jakého cílového místa? Jednou se tam zajedu podívat na nějaký trek též... rád bych třeba i letos, ale poté co do mé domácnosti přiletí čáp, se nesluší vypadnout ihned na cesty.

Ještě něco: ceny za vnitro-provinční lety na Papui nebyly pouze extrémně dráhé, ale někdy i extrémně levné. Tam, kde létá Merpati, třeba na trase Manokwari- Anggi... činila (dříve?) dotovaná cena necelých 10 USD/ let. Merpati ovšem nelétá kolem Wameny.

Tok
administrator Tenggara
Time to create page: 0.348 seconds