Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne

TÉMA: Doprava na Papuu

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1723

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Rád bych se vyjádřil k ceně půjčování lodí... ne že bych měl PŘÍMÉ zkušenosti z tohoto roku. Nicméně, s indonéštinou a nedostatkem zkušeností jsme byli před lety na Papui usmlouvat cenu 2,5x vyšší, než pro místní. Jelikož velkou část nákladů pro majitele lodi představuje benzín/nafta, je důležité najmout loď, která moc nežere - tj. výběr motoru. Příkladem je dieselový motor Yanmar, který bývá slabší svým výkonem a je pomalejší a hlučnější, zato má daleko menší spotřebu než tradiční Yamaha 40 či 25. Pak je možné si na několikadenní cestu dohodnout pronájem lodi na bázi poplatek za denní pronájem + náklady na palivo, které kupujete sami. Chce to ovšem mít určité znalosti, kuráž vyjednávat, případně aspoň nezávislého místního známého či průvodce. Palivo např. na Biaku nebude nijak závratně drahé. Předpokládám, že s rozumnou lodí by se dala zorganizovat i výprava po okolních ostrovech (Yapen, Num, Numfoor, Supiori...). Není tu nějaký zkušenější papuanolog, který by mne to upřesnil (Honza M.? ) :-)

Ještě by se slušelo dodat, že se za poslední cca půlrok dostaly ceny pohonných hmot v Indonésii opět na úroveň let 2006-2007 - samozřejmě díky poklesu světových cen ropy (indonéská vláda administrativně stanuje cenu dotované nafty i benzínu). Benzín se řekne "premium" a nafta "solar". Benzín, pokud se nepletu, stojí na Jávě opět 4500 Rp (tj. nyní cca 8-9 Kč / litr). Na Papuy to bude víc, ale každopádně ceny paliva i tam zřejmě mohly (mírně) klesnout.

Tok
administrator Tenggara
Poslední Úprava: 10 roků 9 měsíců od Tok. Důvod: Doplnění.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1726

• PepaS
  • PepaS's Avatar
  • Fresh Boarder
Ahoj Jano,
dekuji moc za info. Zadne letadlo zarezervovane nemame. Ale rekl bych, ze nebude takovy problem na nejake nezaplnene narazit, protoze my jedeme oproti Vam v low season...z toho by snad i mely vyplynout i nizssi ceny. Chtel bych poradit ohledne penez. Kolik bysme cca meli mit v hotovosti (rupie a dolary pripadne eura), jestli je mozne si vybrat penize ve Wamene ci zda-li je mozne neco platit kreditni kartou,kolik je limit bankomatu (po zkisenostech z Indonesie vim, ze je limit hodne variabilni) Kde je vhodne si nakoupit zasoby na cestu, atd...takovychto informaci je opravdu poskromnu. Trek, co jsem uvadel mi prijde pro nas nejvhodnejsi.Pokud to bude neresitelne, zvolime jiny...ale to se bude resit az na miste podle aktualni situace. Mame nastudovane vsechny mozne alternativy, takze uvidime. Nejsi nahodou z Prahy ci okoli. Rad bych se s Tebou setkal a probral osobne, pripadne Ti muzu brnkout. Pisemna forma komunikace mi prijde nedostacujici.
Pepa

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1727

• PepaS
  • PepaS's Avatar
  • Fresh Boarder
Diky za info Toku,
se smlouvanim v Indonesii mam celkem dobre zkusennosti.Ta cena pohonnych hmot bych rekl, ze sedi. Loni byla od Bali po vychodni Flores stejna. Papua, bude zajiste premrstenejsi. Bude to uz jen o hladovosti mistnich rybaru..ale s tim si, doufam nejak poradime;-)

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1728

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Zdar Pepo, v životě jsem sice ve Wameně nebyl, ale peníze bych měnil ve větším městě... (Jakarta, Jayapura a tak - uspěli jsme i na Biaku, ale na Papuu bych netahal např. eura). Bankomaty bych zkoušel zřejmě v největší pobočce BCA v daném městě, mělo by to pustit najednou 2,5 milionu Rp, v nejhorším to několikrát zopakujete - to pak je pouze věc poplatků bance v ČR.

Kartou bych v Indonésii nic neplatil, zejména ne v obskurních místech - to je pravidlo (pokud nechcete podstoupit riziko podvodu -u mého účtu si podvodník přišel na 56 tis. Kč). Mám i kartu místní (Bank Mandiri), tak to je výjimka. Tématu výměny peněz se věnuje několik starších diskusních příspěvků.

Pronájem letadel podle mne nebude záviset pouze na turistické sezóně,... Ohledně treků neporadím, ale když zavoláš na tel. uvedený v kontaktech (nejlépe vpodvečer, dodám kontakt na lidi s přímými a vpodstatě čerstvými zkušenostmi). A ten benzín může být i dost drahý, a podléhat výkyvům, neboť někdy vázne distribuce ze strany Pertaminy a může to podléhat výkyvům.

A mimochodem, pronájem lodi nezajišťují vždy jen "chudí rybáři",... jejich vlastníci mohou být i lokální podnikatelé, kterým děti doma nehladoví.

Tok
administrator Tenggara

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1729

• PepaS
  • PepaS's Avatar
  • Fresh Boarder
Cau Toku,
diky za info. Ohledne tech penez mas recht. Vetsinu budeme urcite menit v Jakarte. Ten dotaz ohledne valut byl smerovany na platby v nich (obcas byvaji pevne dolarove sazby a naopak by clovek ztracel v prevodu na rupie).
Platby katou jsem myslel napr. za letenky Jayapura-Wamena-Biak a zpet...rekl bych, ze by nemela byt tak velka mira zneuzitelnosti..pravda opatrnosti neni nikdy nazbyt.
Jestli se dneska k tomu dostanu, tak ti brnknu.
Diky moc

Odp.:Doprava na Papuu 10 roků 9 měsíců #1730

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Nevím, co říct na to, že by měl člověk platit za určité služby na Papuy v dolarech - to potom zavání buď předraženou službou, nebo nějakou levotou (dolarová hotovost je samozřejmě vhodné platidlo pro šedou ekonomiku, která na Papuy zajisté také bují). Legální měnou jsou rupie a z Jakartě se dají sehnat za dolary s min. srážkou (už to tady určitě někde máme uvedené, případně něco dodá Alda - já valuty do Jakarty nevozím, on ano - už proto, že nejezdím do JKT).

A co se týče zneužitelnosti - já jsem platil v obchodě Matahari a v lékárně v obchodním centru (rok 2005) na Bali. Zřejmě mi ale kartu projeli nějakým scannerem. Za dva měsíce, kdy jsem kartu používal pouze v bankomatu v ČR, najednou někdo pomocí podvodného duplikátu nakoupil za 2 tisíce EUR v Barceloně - k tíži mého účtu. Byznys je to globální a zdroje dat pocházejí také z Indonésie, o tom jsem přesvědčen... Proto bych v Indo. platil kartou max. malé platby propojené se sekundárním účtem s nízkou výší prostředků. Nechci odbíhat od tématu Papua, ale neplacení kartou v I. jsem učinil prozatím svou zásadou.

Tok
administrator Tenggara
Time to create page: 0.437 seconds