Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Počasí na Borneu (Sabah, Kalimantan)

Počasí na Borneu (Sabah, Kalimantan) 9 roků 4 měsíců #2049

• bara
  • bara's Avatar
  • Fresh Boarder
Zdravím všechny,

ráda bych si ujasnila, jak je to s počasím na Borneu od konce října do konce listopadu. Informace, které jsem našla, se poměrně různí (od přeháněk až po to, že v listopadu je celý ostrov bičován prudkými děšti a větrem). Máte někdo osobní zkušenost s pobytem na Borneu (Sabah, Kalimantan) v tomto období? Případně bylo by lepší počasí na Sulawesi? S termínem hýbat nemůžeme. Za všechny případné odpovědi děkuji :-)

Bára

P.S. Martine, nedávno jsme spolu "diskutovali" na hedvábce... :-) tak už jsem tady.
Poslední Úprava: 9 roků 4 měsíců od Tok. Důvod: Překlep.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Počasí na borneu (sabah, kalimantan) 9 roků 4 měsíců #2050

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Už se mi to všechno plete, tak nevím, s kým a kde jsem o čem diskutoval :)

Opravdu nevím, jak ti odpovědět - sám nevím, byl jsem jen na Z Kalimantanu a to v srpnu :) Je to monzunové období, trochu jiné to bude třeba v Banjarmasinu, trochu jiné v Kota Kinabalu. Zkusím zjistit od Dr. Stanislava Lhoty, což je český primatolog pracující v oblasti Balikpapanu. Bude asi pršet, ale snad ne úplně "nonstop" - viz článek Vánoce na Kalimantanu, kde autorka zažila docela rozumné počasí.

Mimochodem, mimořádně zajímavé zápisky a intenzivní poznání "dění" v Indonésii má Standa na této adrese. Je to hlavně o (marných?) snahách chránit zbytky neporušených ekosystémů proti podnikatelům bez špetky slušnosti a "etiky" (podnikatelská etika - to je v Indonésii zřejmě protimluv).

Strpení... Standu případně lze nalézt na Facebooku.

Tok
administrator Tenggara
Poslední Úprava: 9 roků 4 měsíců od Tok. Důvod: Překlep.

Odp.:počasí na borneu (sabah, kalimantan) 9 roků 4 měsíců #2051

• bara
  • bara's Avatar
  • Fresh Boarder
Ok, super! Pokud nějaké informace zjistíš, budu hrozně ráda. B.

Odp.:počasí na borneu (sabah, kalimantan) 9 roků 4 měsíců #2052

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Odpověď z Balikpapanu:

Borneo ma jedno z nejvyrovnanejsich podnebi na svete, obdobi sucha a obdobi destu je do jiste miry statisticka zalezitost. Listopad je teoreticky zacatek obdobi destu, ale ne jeste nejdestivejsi mesic. Ale vic nez na rocnim obdobi zalezi na efektu El Nino a jinych fluktuacich, vloni byl listopad mimoradne suchy a i letos se toho trochu obavame.

Pokud jde o nepretrzite deste po nekolik dnu, tak s tim jsem se za 17 let pobytu prevazne v tropech setkal snad jenom jednou. Obdobi destu tady na Vychodnim Kalimantanu vypada vetsinou tak, ze se strida jeden den kdy neprsi vubec nebo skoro vubec a jeden den kdy prsi asi pul dne. A obdobi sucha vypada tak, ze je tech nedestivych dnu vic v kuse.

Sabah je o neco vlhci nez Vychodni Kalimantan, zvlast kdyz asi clovek vyrazi do hor. Rekl bych ale, ze v zasade je celkem jedno, kdy clovek prijede, budto zkratka na pocasi bude mit stesti nebo smulu...

Tok
administrator Tenggara

Odp.:počasí na borneu (sabah, kalimantan) 9 roků 4 měsíců #2053

• bara
  • bara's Avatar
  • Fresh Boarder
Děkuji mnohokrát za odpověď!
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.325 seconds