Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: NP, treky a priroda Kalimantanu - doporuceni

NP, treky a priroda Kalimantanu - doporuceni 10 roků 8 měsíců #1772

• travelus
  • travelus's Avatar
  • Fresh Boarder
Uz jsem psal dotaz v obecnem tematu o cestovani do Indonesie, nakonec jsem dal na radu Toka a planuji svoji navstevu Indonesie na Sulawesi a Kalimantan.
Zajimaly by me tipy na mista na Kalimantanu (nejspis celkem obvykla siroka a neoblibena otazka, ale clovek se tomu nevyhne). Cetl jsem clanky, weby a vsechno mozne co jsem nasel, ale porad nevim a kazdy nazor se hodi. Na Kalimantan bych prijel bud z Javy nebo primo ze Sulawesi. Rad navstivil nejaky narodni park, videt orangutany me hodne laka. Nabizi se park Tanjung Puting a Kutai, pripadne i nejaky park v zapadni casti ostrova (nevim ale jak by to navazovalo s dopravou) a nevim, ktery vybrat. Je zde mozne podniknout i delsi vylety? Take se bojim casto zminovane zdevastovanosti a odlesnenosti ostrova, ktera mista jsou jeste zachovala... Existuje nejaka "idealni" trasa/smer, napriklad na 10 dni, zahrnujici nejake porozovani zvirat, trek lesem, zajimavou krajinu, kulturu atd?
diky
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:NP, treky a priroda Kalimantanu - doporuceni 10 roků 7 měsíců #1773

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Dotaz je správně, otázkou je, zda na něj někdo odpoví... Kalimantan je nesmírně rozlehlý a já jsem byl pouze relativně krátce v západní části (tzv. KalBar). Odlesnění při řekách jako Kapuas, Melawi, Mahakam, atd. je samozřejmě významné a 300 km ve vnitrozemí nebude krajina připomínat "tajemné Borneo", o němž jsme čítali v 100 let starých knížkách, ani náhodou :(

Les v nížině je zkrátka zřejmě víceméně pryč, kromě rezervací a národních parků... Proto by člověk měl na mapě hledat spíše nějaké hornaté / kopcovité regiony - nejvíc se jich nachází samozřejmě "uprostřed" ostrova, kde je však pohyb značně omezen. Např. národní park Kayan Mentarang je obrovský a podle zkušeností mého známého je zde mnoho neporušeného pralesa. Jenže návštěvník chce většinou vidět orangutany kilometr od návštěvního centra a to v rozlehlých, zachovalých zalesněných územích nejde a i trekking je spíš pro "drsné cestovatele".

Mám dojem, že spojit se Sulawesi by nejlépe šla provincie Vých. Kalimantan, oblast Kutai u Samarindy, jak popisuje Radka (park není malý, ale ani obrovský a je tuším "oázou" obklopenou obydlenou krajinou), případně oblast Loksado v provincii Jižní Kalimantan (pohoří Meratus)... dostupnost není příliš komplikovaná, narozdíl od oblastí při hranicích s Malajsií či jinými provinciemi. Doprava do Balikpapanu ze Sulawesi je možná, trasa Balikpapan - Banjarmasin také není komplikovaná. Samozřejmě lze na východní polovině ostrova vymyslet i něco dalšího, slyšel jsem o oblastech Apokayan a Long Bawan, kam lze přeletět, ale pouze "z druhé ruky" před pár lety. Doufám, že v mezičase poradí i ostatní.

Tok
administrator Tenggara
Poslední Úprava: 10 roků 7 měsíců od Tok. Důvod: Formátování.

Odp.:NP, treky a priroda Kalimantanu - doporuceni 10 roků 7 měsíců #1788

• Radka
  • Radka's Avatar
  • Fresh Boarder
Ahoj Travele,
Já jsem byla na Kalimantanu tak krátce, že jsem neviděla víc než malinkatý úsek u pobřeží (Samarinda, Kutai). Obecně se nám na naší dost krátké cestě osvědčilo příliš dopředu neplánovat, hodně se ptát na místě a nakonec si s vděkem užívat, když jsme opravdu doputovali, kam jsme mířili. Aspoň víc vnímáš přírodu, lidi a okolí, než odchylky od svého itineráře...
K tomu parku Kutai (viz jinde na fóru) bych snad dodala jen tolik, že tam při běžné návštěvě nelze čekat fyzicky náročné treky a nic, co by se blížilo jakkoli extrémním zážitkům. Myslím, že právě touha zkusit si své fyzické hranice při pochodu v džungli některé lidi na Borneo láká. Je-li to Tvůj případ, za tím musíš jinam a neporadím kam. Výhodou tohohle místa je dobrá dostupnost a vcelku časté spoje, ráno vyjedeš z města a do pěti do večera tam prostě nějak dorazíš (pokud se zrovna neutrhne jediná silnice). Možná by se dalo se správou NP domluvit na několikadenním treku skrz park (třeba z campu Kakap do některé jiné stanice), ale to by byla opravdu individuální záležitost, běžně tohle nikdo nenabízí. Ale proč se nezeptat.

Odp.:NP, treky a priroda Kalimantanu - doporuceni 10 roků 7 měsíců #1789

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Na Kalimantanu se určitě dají podniknout i náročnější, řekněme týdenní treky. Nejznámnější bude asi trek z Long Apari to Tanjung Lokan (z KalTimu do KalBar) - info opět z druhé ruky. Jinak, není to zdarma :-) Doporučoval bych Indonésii brát pozvolna a seriózně, napřed se rozkoukat při méně náročných (přesto zajímavých) akcích, na příští návštěvu naplánovat třeba něco pořádného.

Přeletět z Jávy do Banjarmasinu, navštívit pohoří Meratus, pokračovat po zemi do Samarindy a NP Kutai, následně na Sulawesi, to by nemusel být na 6 týdnů marný plán. Pokud bych měl v Indo. 4 týdny, dal bych 3 týdny na Sulawesi, 1 týden na Bali. Například.

Tok
administrator Tenggara
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.405 seconds