Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Spatna zkusenost z Tanah Toraja

Spatna zkusenost z Tanah Toraja 14 roků 8 měsíců #1168

• Veronika
  • Veronika's Avatar
  • Fresh Boarder
Pocatkem ledna 2007 jsem sama cestovala po regionu Tanah Toraja, samotna cestovatelka. Spatnou zkusenost mam s tim, ze se v tomto regionu na me porad nekdo lepil, nekdo, kdo chtel byt mym pritelem, kamaradem ci spolecnikem a jeho prizen vydrzela jen do te doby, dokud jsem za nej platila jeho vydaje. Kdyby tito lide byli aspon nejak uzitecni, ale to byli vylozeni nalepkove, kterym slo jen o to cizince oskubat. Podnikaltel me pozval na dzus, ale zaplatit jsem musela ja, studentka se nabidla, ze pujde se mnou na vylet, ze ma prazdniny, ze je rada, ze nemusi sedet ve sve ubytovne, to ovsem znamenalo, ze veskere vydaje jsem musela hradit ja. Nabidla se, ze pujde jeste jednou, ale asi se ji zdalo malo, to co jsem za ni zaplatila pri prvnim vyletu, tak se uz neobjevila.
V oficialni informacni kancelari /o niz se zminuji pruvodce/, mi sice dali prospekty, ale opet mi vnucovaly pruvodce, pry mi da slevu. Jelikoz nemam ridicak, tak se mi to zdalo optimalni reseni. Jenze tu slevu jsem musela opet nekolikanasobne zaplatit, ne jen na veceri a obcerstveni behem vyletu, ale i veskere vydaje, silne predrazene pri vecerni zabave, kam me pan pruvodce pozval /jmenoval se Josef, vyslovuje se Dzozef/.
Pokud vlastnite ridicak, tak v TT staci si pujcit motorku a nedostupna mista lze objet za jeden den, pruvodce tu neni treba. Vetsina mist se da objet verejnou dopravou 5 dni staci. Jinak je zde mnoho radoby informacinich kancelari, kde jen vnucuji predrazene sluzby, pokud o jejich sluzby neprojevite zajem, tak vam informace ani zadne nepodaji.
Po peti dnech jsem z TT radsi utekla, nebo bych tu mesicni rozpocet uratila za tyden. Naklady: 5 dni na levnejsim Sulawesi stejne jako za 9 dni na mnohem drazsim Borneu.
Pokud ma nejaka zena, ktera take cestovala po TT podobne zkusenosti, nebo naopak uplne odlisne, budu rada za informace.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Spatna zkusenost z Tanah Toraja 14 roků 8 měsíců #1169

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Spatnou zkusenost mam s tim, ze se v tomto regionu na me porad nekdo lepil, nekdo, kdo chtel byt mym pritelem, kamaradem ci spolecnikem a jeho prizen vydrzela jen do te doby, dokud jsem za nej platila jeho vydaje. Kdyby tito lide byli aspon nejak uzitecni, ale to byli vylozeni nalepkove, kterym slo jen o to cizince oskubat. Podnikaltel me pozval na dzus, ale zaplatit jsem musela ja, studentka se nabidla, ze pujde se mnou na vylet, ze ma prazdniny, ze je rada, ze nemusi sedet ve sve ubytovne, to ovsem znamenalo, ze veskere vydaje jsem musela hradit ja. Nabidla se, ze pujde jeste jednou, ale asi se ji zdalo malo, to co jsem za ni zaplatila pri prvnim vyletu, tak se uz neobjevila.

Veroniko, ja jsem v Tator (Toradze) stravil uhrnem asi dva tydny pri 3 nebo 4 kratkych navstevach (poprve 1998, ostatni 2006). Nejsem sice žena, ale snad to nebude tolik vadit.

Toraja - dojem prvni: krasna krajina rozhodne stojici za videni a vraceni se, o zajimave kulture, smesici krestanstvi a predkrestanske viry ani nemluve.

Dojem druhy: za poslednich osm let veliky ubytek turistu.

Dojem treti: mili a hodni lide, kdyz k nim clovek najde cestu. Nemusi to byt zrovna ti, kteri cloveka "ulovi" v Rantepau v turisticke restauraci, s tim naprosto souhlasim. Ja sam jsem jezdil za kamaradkou z Cech, ktera tam delala etnologicky vyzkum a za panem Lucasem - jeste se mi nikdy predtim nestalo, ze bych se spratelil s katolickym knezem.

Samozrejme souhlasim, ze v regionu, ktery byl po dlouha leta v Top 10 na indoneske turisticke mape, se najde spousta ruznych podivnych otravu. Sam jsem se s nekterymi setkal, pamatuju si treba na ostrou vymenu nazoru ohledne pujcovneho za nefunkcni motorku,... to by ti vsak nemelo zkazit naladu.

S tvych komentaru mam ale pocit, ze mozna cestujes s postojem, ktery je apriori v jakemsi "obrannem postaveni" vuci mistnim lidem, cekas, co kdo zase na tebe vymysli, kde te zase obere ci "pusti zilou"... Tento postoj by si clovek mel sam u sebe snazit uvedomit (mluvim z vlastni zkusenosti) a pridat o trochu vice velkorysosti. To, ze je cizinec povazovan za toho bohatsiho, je celkem prirozene, a mistni si radi nechaji drobne sluzby zaplatit, pokud si s nimi predem nedohodnes neco jineho. To, ze jsem mnohdy nekomu platil kafe, nasi campur nebo cokoliv jineho, povazuju za prirozene, a to i v pripade, ze jsem od nich necekal nejake okamzite protisluzby. Ono se ti to "vrati" odjinud...

Za leta meho cestovani a pobytu v JV Asii jsem ziskal pocit, ze chybou ceskych "cestovatelu" je neco jako velka hra na co nejnizsi naklady, kdy se clovek pre o kazdou tisicirupii a zaplaceni o par rupek vice bere za osobni prohru nebo dokonce zradu. Sam jsem byl nekdy postizen, ale (na)ucil jsem se rozpoznavat, kdy je disputace dulezita a kdy jde o malichernost. Sami mistni nemaji problem nejruznejsi uzitecne a neuzitecne baksise platit.

Pro zajimavost: kdyz nekomu zaplatis obed a on(a) to prijme, navazujes s nim (s ni) jakousi nepsanou smlouvu o spolecenske pozici. Tvoje prestiz tim stoupne.

Samozrejme jde o to, aby to nebylo zneuzito.

Co se tyce nefunkcnich turistickych informacnich kancelari (tech statnich), uz jsi nasla v Indonesii nejakou funkcni? Pokud ano, byla to asi vyjimka. Casto najdes jen maskovane mistni cestovni kancelare, napis Tourist information by nemel nikoho splest...

Nenech si kazit pobyt a cesty ocekavanim nejvroucnejsiho pratelstvi a nezistne ochoty vzdy a vsude,... usetris si mnoha zklamani.
Mnohdy jsi zrejme "v pravu", ale dovedu si predstavit mnoha nedorozumeni z duvodu nepochopeni mistni mentality.

Jinak doufam, ze se k tematu vyjadri treba Alda nebo Manfred, ti maji urcite take sve zkusenosti....

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.465 seconds