Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Sumba

Sumba 14 roků 6 měsíců #413

• aliel
  • aliel's Avatar
  • Fresh Boarder
V Indonézii som strávila 10 mesiacov a z toho sa mi na 1 mesiac podarilo dostať na ostrov Sumba.
Ostrov je výnimočný predovšetkým svojou zachovalou kultúrou, ktorá dokáže fascinovať každého.
Každá osada na kopci je výnimočná a zaslúži si náš obdiv ako aj všetky zvyky domáceho obyvateľstva, ktoré začína čoraz viac prijímať vplyvy prisťahovalcov. Počas svojho pobytu som mala možnosť robiť výskum tradičnej kultúry a dospela som k zaujímavým výsledkom.
Príroda nie je až taká úžasná ako na Bali a koniec koncom sa Vám ani nepodarí dostať sa do hôr, pretože ľudia Vám to nedovolia, nepustia Vás zo strachu aby ste neurazili božstvo lesa "dewa hutan".
Napriek tomu stoji za to sa zastaviť na Sumbe a vychutnať si tento ostrov.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Sumba 14 roků 6 měsíců #414

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Sám se tam (na doporučení) svých kolegů dříve nebo později chystám. Sumba není podle mých zjištění ideálně dopravně dostupná (lety Merpati z Denpasaru do Waingapu na JV Sumbě SKORO každý den, do Tambulaky na Z Sumbě 2-3x týdně plus občasná loď z Floresu, Lomboku, Bali ap.), ale snad i proto právě stojí za návštěvu.

Máš nějaké praktické rady pro návštěvníky (doprava, vystupování a jednání, betelová tradice atd. atd.)?

Sumbu ocení spíše zkušenější a trpělivější návštěvníci s rozumnými základy indonéštiny, myslím.

Tok
administrator Tenggara

Re: Sumba 14 roků 6 měsíců #416

• aliel
  • aliel's Avatar
  • Fresh Boarder
Dopravné spojenie nie je veľmi časté. Každé 2 týždne chodia lode z Bali. Sú však 2 typy lodí. Jedna je rýchla a je na Sumbe za 8 hodín, a tej druhej trvá cesta 1,5 dňa v dosť skromných podmienkach. Lietadlom je to asi bezpečnejšie. Ak však môžem poradiť tak tam treba ísť s niekým z domácich, prípadne ak pôjdeš loďou tak všetky cenné veci ako foták, kamera a podobne treba nosiť so sebou, alebo ísť prvou alebo druhou triedou, dosť sa na lodi kradne. Ja som mala šťastie, išla som s indonézanmi takže sa mi nič nestalo, ale nie každý mal to šťastie z cudzincou.
Čo sa týka jazyka, tak sa tam dobre dohovoríš indonéštinou, ale len u takej strednej a mladšej generácie. Starí ľudia nehovoria indonézsky. Anglicky hovoria mladí.
Na Sumbe je silná tradícia žuvania betelu, po indnonézsky "siripinang". Je neslušné ak si nezoberieš keď ti ho ponúknu, tiež je potrebné keď pôjdeš do nejakej osady, zobrať so sebou nejaký betel, prípadne kávu ako dar. Dá sa veľmi lacno kúpiť na miestnom trhu.
Ja som strávila dosť času v meste Waikabubak, kde je aj najznámejšia osada Tarung, tam keď sa vyberieš tak treba počítať s tým že od teba budú chcieť peniaze, za prehliadku, dary im už nestačia. Najlepšie je chodiť do osád so sprievodcom, ktorý ti bude aj prekladať ak by si chcel niečo vedieť o zariadení domu, čo ľudí. domy sú fakt famózne.
Čo sa týka ubytovania, je tam pár hotelov ale len v tých väčších mestách ako Waikabubak a Waingapu, ja som bývala v súkromí u známych, a myslím že by nebolo ťažké sa takto ubytovať, oni si belochov veľmi vážia ako hostí a určite by ťa ubytovali, len sa treba spýtať.
Čo dodať šťastnú cestu ja sa tam chystám o rok znova na nejaký poriadny výskum.
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.350 seconds