Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Sumbawa

Sumbawa 14 roků 8 měsíců #254

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
Chtel jsem se vyhnout otazce "stoji za to tam jet ?"... jak vidno nevyhnul jsem se, ale vazne, prosim vsechny zucastnene, kteri tam byli, at daji vedet, co tam je k videni a jestli stoji za to se tam kodrcat. diky
::professional londo::
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Sumbawa 14 roků 8 měsíců #255

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Sumbawa

Upozorneni predem: sam jsem tam nebyl.

Jelikoz se nejedna o casto navstevovanou oblast, ruzni lide tvrdi: "nic zvlastniho tam neni". Jenomze kdyz se o necem zrovna nepise v Lonely Planet, ze je to uzasne, a kdyz nekde neni na vyber ani 10 druhu bungalowu, neznamena to, ze se jedna o nezajimavou oblast.

Ovsem podle mych (duveryhodnych) informaci lze na Sumbawe nalezt jak opustene plaze, tak zbytky puvodni architektury, relikty byv. sultanatu, zajimave narody (Vych. Sumbawa), sopku Tambora, ostruvky pri pobrezi, atd. atd.

Proste stoji to trochu za namahu a oceni to predevsim ti, kteri se o vec hloubeji zajimaji, umeji aspon trochu indonesky a umeji si vsimat. Pro ty, pro ktere "exotika" zacina a konci cestami precpanymi dopravnimi prostredky, zmatkem, barvitymi trzisti a neevropsky znejicim jazykem, bude asi dobre poohlednout se po jine oblasti.

Sumbawa a jine podobne oblasti (Maluku, Vychodni Male Sundy, Kalimantan atd. atd.) jsou proste off-the-beaten-track a je na kazdem, aby zvazil stupen zajmu a vynalozene snahy o nove zazitky a zkusenosti. Nezapomenout na indonestinu! Pozdravite-li "good morning", pusobite jako z jine planety.

Tok
administrator Tenggara

Re: Sumbawa 14 roků 6 měsíců #418

• aliel
  • aliel's Avatar
  • Fresh Boarder
Tak isto upozorňujem že som tam nebola,
ale práve pre informácie od ľudí, ktorí tam boli som sa rozhodla tam neísť. Vraj tam žijú zvláštni ľudia a podľa toho ako sa k vám ľudia chovajú, tak sa na ostrove aj cítite, a tak isto tam moc k videniu nie je a preto by som ostrov radšej obišla, prípadne sa tam ani nezastavila.

Re: Sumbawa 14 roků 6 měsíců #423

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Poslední příspěvek já beru s rezervou. Je to podle mne do určité míry zvěst která není zcela podložená, ale všichni ji přebírají. Člověk může přece přijet a přesvědčit se na vlastní oči.

Jak píše kolega Laszlo...
East of Lombok, Sumbawa is far less visited. Even tourists heading further east to Flores tend to just pass through, which is a shame.
The island's two main towns, Sumbawa Besar and Bima, both have palaces of their former sultanates.
Nature lovers can visit Pulau Moyo, a largish island that once hosted Lady Di just north of Sumbawa Besar, or climb Gunung Tambora, one of Indonesia's most destructive volcanos in the past.
There are also some traditional villages in eastern Sumbawa, notably around Donggo, Todo and Maria. In rural parts of East Sumbawa, many women still wear colorful traditional dress remiscent of Arabia, and the people are very friendly.
Sumbawa's beaches are beautiful and unspoilt, and so far only surfers have discovered those at Maluk and Huu.

Kdo chce tuto oblast poznat lépe a má oči otevřené, se předchozím příspěvkem řídit nebude. Podobná klišé známe i ze světového tisku, který nám říká a radí, že Indonésie je nebezpečná země a nemáme tam jezdit pokud nemusíme. Největší nebezpečí přitom v Indonésii hrozí při přecházení silnice a ne v přítomnosti Usámových kamarádů.

Tok
administrator Tenggara

Re: Sumbawa 12 roků 8 měsíců #1208

Já tedy na začátek upozorním, že jsem tam na rozdíl od předcházejících byla, i když taky jen pár dní při cestě na Flores, ale myslím, že kdo chce poznat Indonésii, potřebuje i sumbawský dílek do mozaiky, aby byla úplná. S tím samozřejmě souvisí to, že je dobré si uvědomit, jaký jsme druh cestovatele a co od cesty čekáme, Sumbawa je už pro zapálenější baťůžkáře. Pokud bych jela do Indonésie poprvé, asi bych Sumbawu ale do itineráře nezařadila.

Turistická infrastruktura je tu určitě na podstatně nižší úrovni než na západ od ostrova, ale to se zase docela dorovnává ochotou a elánem místních. Říká se, že je to ostrov vyprahlý, nedokážu posoudit, protože jsem jej navštívila v období dešťů, tudíž byl krásně zelený a bující, po suchu ani památky.

Ostrov je asi nejlépe poznávat s vlastním dopravním prostředkem, autem nebo motorkou, snadno se dostanete všude. Od západu k východu ostrova vede velká silnice, tzv. transsumbawaká dálnice, na indonéské poměry dost kvalitní, výjimku tvoří pouze pás několika kilometrů za Bimou.

Ze západu se dá přijet lodí do přístavu Poto Tano z Lomboku, přístav Sape na východě spojuje s floreským Labuhan Bajem a Waikelo. Do Sumbawy Besar také létají spoje z Bali.

Zajímavá místa jsou spíš mimo hlavní města Sumbawa Besar, Bima a Dompu, ve vsích a ve volné přírodě, která je doslova plná zvířat, budete si připadat jak na safari. V krajině narazíte i na úžasné neolitické megality. Místní také pořádají na konci období dešťů pěstní souboje a závody vodních buvolů.

Přidávám i co jsem o ostrově jen slyšela, popřípadě četla.

Město Taliwang, proslulé specialitou: pálivým smaženým kuřetem a na jih od města jsou prý vynikající pláže, které se hodí i k pozorování želv.
V Sumbawě Besar stojí sultánský palác a museum, nečekejte nic monstrózního, ale návštěva se rozhodně vyplatí, uvidíte, jak Indonésie kašle na svou minulost. Město má také dva bankomaty, kde si můžete vybrat z evropských karet, nezapomeňte na to, příliš takových příležitostí na ostrově není. Nové a opravené domy jasně naznačují, že město není z nejchudších. K ubytování zde doporučuji hotel Makar Sari, nezmiňuje ho žádný turistický průvodce, narazili jsme na něj náhodou, ale je rozhodně nejlepší ve městě, za 45 000 rupií noc se snídaní. Stojí v boční uličce stranou od hlavního tahu Jl. Hasanuddin.

Na jih od města Dompu leží oblast Hu’u, která byla vyhlášená surfařskými magazíny jako jedna z nejlepších na světě; na severu sopka Gunung Tambora, ze které lze dohlédnout až na Komodo i Lombok.
Pokud cestujete ze Sumbawa dále na východ, nocujte raději v Bimě, než v přístavu Sape. Nemožnosti jiného výběru tu zneužívají a otřesné ubytování za nehoráznou cenu zde nabízí všechny (ano, oba dva) losmeny – Friendship a Mutiara, 40 000 a 50 000 rupií za noc bez snídaně. Zato určitě zajděte do warungu Andani na hlavní cestě do přístavu, vynikající kuchyně a přívětiví lidé.

Sumbawský provoz je plný benhurů a dokarů – vozíků tažených koňmi nebo poníky, proto jeďte opatrně.
Nezapomeňte se také dobře obléci – Sumbawu obývají především muslimové (i když běžně lze vidět kostely i hinduistické svatyně), není dobré zbytečně dráždit příliš krátkou délkou nohavic, tílky nebo špinavým či roztrhaným oblečením. Krásná a fotogenická je vesnická architektura, barevné rybářské domky na kůlech.

Re: Sumbawa 12 roků 8 měsíců #1218

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
Pěkný příspěvek, díky moc !!

(Ostatní si snad vezmou příklad) :-)

Tok
administrator Tenggara
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.478 seconds