Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

 • Zvětšit velikost písma
 • Výchozí velikost písma
 • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2

TÉMA: Flores - rady a zážitky

Flores - rady a zážitky 15 roků 5 měsíců #231

 • Tok
 • Tok's Avatar
 • OFFLINE
 • Administrator
 • Příspěvky: 779
 • Thank you received: 3
 • Karma: 7
Druhá část článku od ikana hiu o Floresu – jeho rady a zkušenosti....

Flores je jedním z ostrovů souostroví Malé Sundy (Nusa Tenggara). Pěstuje se tu stejně jako na mnoha dalších indonéských ostrovech koření, a proto byl Flores v popředí zájmu kolonizátorů. Ti zde postavili na jižním i severním pobřeží ostrova několik významných přístavních měst. Vnitrozemí naopak zůstalo pravděpodobně kvůli hornatému terénu a bujné vegetaci dlouhu dobu těžko přístupné. Výjimkou jsou dodnes dvě větší města ve vnitrozemí - Bajawa a Ruteng. Dnes již však protíná ostrov od západu k východu silnice spojující nejdůležitější místa ostrova a právě po ní jsme se vypravili.

Vlnitý plech na rybářských chatrčích, jedna asfaltka, banka, asi tři restaurace, dva hotely, dvě potápěčské základny a kostel. Tak to je Labuan Bajo a vstupní brána na Flores (pokud tedy připlouváte ze západu).

My jsme zde trávili tři dny, protože jsme potřebovali sehnat auto na cestu po ostrově, chtěli jsme také udělat pár ponorů v lokalitách Komodo a Rinca a také chceme jet ještě na Rincu, což je druhý ostrov, kde žijí volně komodští varani (údajně se vyskytují v malé míře i na západním pobřeží Floresu).

Bohužel nemohu najít kontakt na Franceska, místního průvodce, který nám pomohl zajistit všechno, co jsme potřebovali. Každopádně ho mohu doporučit. Ptejte se na něj a určitě ho najdete (jak sám prozradil, jeho služeb využívá například i slovenská Bubo travel). Ptejte se na Franceska kohokoli na ulici, každý jistě rád pomůže, dobře ho znají třeba v restauraci Nirvana, kam nás neustále tahal (že by z toho kluk jeden něco měl? :) ). Francesko Vám nejprve vysvětlí, že tady nejste na Bali, což ve volném překladu znamená, že je tu všechno dražší a komplikovanější. Smlouvat se mu pacholkovi taky moc nebude chtít, je to ovšem dobrý vyjednávač. Pokud nebudete moc velký krkouni a vpravíte do něj nějaký ten Bintang, tak s ním bude řeč i o slevě.

Sehnat v Labuan Bajo auto pro sedm lidí a řidiče není žádná velká sláva a trmácet se pět dní ve dvou bemech se nám moc nechtělo. Francesko nám nakonec sehnal nejen auto (tedy přesněji ne on, ale jeho „freind“ má freinda a ten má velké, prefektní, luxusní auto, přesně takové jako potřebujeme…- tohle prostě na té Indonésii miluji), ale i loď na Rincu a poradil nám co na Floresu rozhodně nevynechat. A musím říct, že nás nasměroval i na místa nepopsaná v Lonely Planet. Pokusili jsme se přes něj zajistit i rezervaci letenky z Maumere zpět na Bali, tvrdil, že to není problém, rezervace tam sice nakonec byla, ale na jiný den. Letenka s Merpati z Maumere do Denpasaru stoji 375.000 Rp a létá se každý den.

Flores protíná jediná silnice od západu k východu (říká se jí Highway). I přesto, že byl Flores jeden z nejdříve „objevených“ ostrovů, bylo vnitrozemí velmi dlouho nepřístupné díky kopcům a bujné vegetaci. Silnici začala budovat až indonéská vláda, natáhla podél ní i elektřinu a tím jí dala obrovský význam. Vláda podporuje Floresany z vnitrozemí, aby se sestěhovávali k silnici. Většina obydlí tu tím pádem vyrostla relativně nedávno a nemá tudíž s tradičním Floreským stylem mnoho společného. Vlnitý plech na střechách je opravdu všude. Takže dnes žije většina obyvatel podél Highway nebo v přístavních městech u pobřeží (Labuan Bajo, Ende, Maumere), ale i ty dnes leží pochopitelně na této silnici.

Města u pobřeží jsou také jediná místa, kde žijí muslimové, jinak je celý Flores katolický. A to velmi silně katolický, už tu zřídka potkáte Wayana, Madeho, nebo Gedeho, ale spíš Franceska, Martina nebo Petra. Zajímavá změna, lidé jsou tu ale stejně milí jako jinde, možná méně dotěrní, ale to je spíš tím, že tu prostě na turistech nejsou závislí, tak tu je i více klidu v tomto směru.

Jelikož jsme shodou okolností projížděli Floresem v neděli, mohli jsme pozorovat davy místních obyvatel jak štrádují po místní highway do kostelů. Všichni na nás mávají, pokřikují „Helou mister!“ a mají radost, že vidí bíle ksichty. Kdekoli na silnici zastavíte, seběhnou se k Vám děti i dospělí a chtějí si alespoň sáhnout, podávají nám ruce a představují se jmény. Dokonce nám děti do prachu na autě malují srdíčka a píšou svá jména. Občas je problém si nerušeně „odskočit“ ke stromu, protože malý čmoudíci sice někdy nejsou vidět, ale podél silnice jsou snad všude. Naše dívčí část výpravy pak měla kolikrát co dělat, aby svou potřebu stihla do doby než se k nám seběhl uvítací výbor. Lidé jsou velmi milí a o všechno se zajímají, digitální foťák dokáže pobavit celou vesnici, všichni Vám budou pózovat a zažijete hromadu legrace.

Cesta z Labuan Bajo do Maumere je opravdu dlouhá a pokud nebudete mít pronajaté auto a vydáte se na cestu třeba autobusem, musíte mít opravdu pevné nervy a hooooodně času. I to je způsob, jak se dá po Floresu cestovat, znám pár lidí, co projeli autobusem celý Flores, nedostali se sice do vnitrozemí, tam kam se to podařilo díky autu nám, ale zase mají o mnoho více skvělých zážitků s místními lidmi v autobusu.


Co rozhodně nevynechat na Floresu:

Labuan Bajo. V samotné vesnici toho až tolik k vidění není, kousek za ní je pěkná pláž, banka, hotel, restaurace, dá se tu koupit vše potřebné na cestu po ostrově. Bajo dive je celkem dobrá potápěčská základna s evropskými divemastery (výstroj v ne moc dobrém stavu, tu tady nechal asi ještě J.M. Cousteau). Každopádně ale dobrý servis a skvělé lokality k potápění v oblasti Komoda, takže nás neodradila ani ta výstroj. www.komododiver.com

Největší pavučinu na světě. Těšili jsme se na toho obřího pavouka a do poslední chvíle nevěděli, co uvidíme. Nakonec jsme byli velmi mile překvapeni. Žádný pavouk ani obří síť. Jde o celkem velké kruhové údolí, ve kterém jsou naskládána rýžová políčka do tvaru pavučiny. Obzvlášť z nedalekého kopce skvělý výhled a vděčné místo pro fotografování. A samozřejmě stejně jako všude skvělí lidé všude kolem.

Čerstvý kráter sopky v kopcích nad městem Bajawa (jménem Wawo Muda, ale možná se pletu). V Lonely Planet ho nenajdete, takže nám chybí i informace odtud. Bouchlo to tu tuším v roce 2001. I proto jsme ho celkem dlouho hledali, neměli jsme žádného místního průvodce, neboť nám řidič řekl, že je to kousek – asi si chtěl dobře pospat v autě. Výšlap do kopce cca 1,5 hodiny mezi staré sopečné krátery, ve kterých jsou dnes úrodná políčka a sem tam nějaká chatrč. Cestou potkáte tak maximálně krávu, ale rozhodně ne nikoho, kdo by Vám poradil jestli jdete dobře. Instinktivně je potřeba jít stále do kopce, když vyjdete mezi krátery (to poznáte, že tam už jste), půjdete rovně tak, aby Bajawa byla za vašimi zády (myslím, že je potřeba jít lehce severozápadně), kráter je 30 min chůze po Vaší pravé ruce, z dálky není vidět a je přesně tam, co si řeknete: „tak tam už nejdu…“. Hledali jsme opravdu dlouho, ale našli. Několik oranžových jezírek, ohořelé stromy a smrad jak v pekle. Pocit je to parádní a rozhodně to stojí za to. Pozor na počasí, jak se začne oteplovat, plní se kráter hustou smradlavou mlhou. My tam byli dopoledne a když jsme kolem 10.30 odcházeli, už toho nebylo moc vidět.

Tradiční vesnici Bena. V Bajawě je nutné odbočit z hlavní silnice a zajet do vnitrozemí ostrova, vede sem asfaltka, takže je cesta dostupná třeba i na motorce. Tady uvidíte jak to vypadá, když místní ještě ctí své tradice a dávné kultury a nepodlehli vlnitému plechu. Coca-colu tu však už koupíte. Koupit se tu dá také ručně tkaný Ikat, od babek s krásně červenohnědým betelovým usměvem.

Rýžová pole v okolí Rutengu. Jsou všude podél silnice, můžete vidět všechny fáze pěstování rýže, vodní buvoly při práci a zajímavé lidi. Rýžová pole jsou tu rozsáhlá, rýže se pěstuje na obrovských územích a dlouho podél silnice není vidět nic jiného než rýže.

Jezero Ranamese – krásný pohled ze silnice nad ním, horší už na rozpadlé letovisko přímo u něj. Podle Lonely Planet se sem jezdí rekreovat místní z větších měst. Já bych dodal, že možná tak kdysi jezdili, všechno co k tomuto účelu sloužilo je rozpadlé a zarostlé. Možná na jiném místě ještě něco funguje, ale spíše ne. Hlavní přístupová cesta je místní Higway a po té jsme přijeli i my.

Blue Stone beach se zelenými kameny (proto asi Blue :) ), které nenajdete nikde jinde na světě. Leží na silnici těsně před příjezdem do přístavního města Ende. Můžete se vyráchat ve vlnách Indického oceánu, nasbírat si pár kamínků na památku a pozorovat, jak místní těží a třídí šutry určené pro export do Japonska. Co s nimi Japonci dělají, nevím (nejspíš zdobí své zahrady). Místním je asi úplně jedno, že si dobrovolně přemísťují unikátní pláž za mrzký peníz někam do daleké ciziny.

No a samozřejmě to kvůli čemu jsem jel na Flores já, a to je Kelimutu, sopečný kráter se třemi různobarevnými jezery - bez přehánění zázrak přírody, kde vám vypadnou oči z důlků a nebudete věřit, že je něco takového vůbec možné. Jděte tam na východ slunce, nocování pod Kelimutu ve vesničce Moni je možné na několika místech a je na dobré úrovni. Východ slunce nemá naprosto chybu (pokud vám bude přát počasí). Nahoru se nechte vyvézt autem nebo na motorce, to je potřeba domluvit den dopředu. Při východu slunce na Kelimutu Vás nemile překvapí vítr a zima. Nezapomeňte, že jste v 1600 m n. m. a v žabkách, dva týdny starém triku a umaštěném sarongu Vám bude určitě kosa. Ve 4 ráno je tma jako v řiti, baterku jistě oceníte, jinak to nemusíte najít a stihnout východ. Až dorazíte k prvnímu jezeru, za tmy je tam fakt blbě vidět, nežeňte se rovnou k němu (to jsem udělal já), ale pokračujte po pěšině do kopce, pak přijdou betonové schody nahoru. Dostanete se asi 100 m nad jezera, na vyhlídku, odkud je ten východ slunce perfektní. Na jezera budete mít dost času po něm. Zpět z Kelimutu do Moni jděte pěšky asi 3 km po silnici (zkratku popisuje i LP) a potom odbočte doprava po stezce, která vede přes krásnou osadu a vodopády zpět do Moni. Ve vodopádech se doporučuji pořádně vyráchat, mísí se tam voda z jezer Kelimutu s dalším potokem a je to celkem osvěžující.

300 let starý tradiční dům v Jopu - najdete ho na Highway cestou z Moni do Maumere. Zde si nechte vyprávět jeho zajímavou historii a popis ceremonií, které se v něm 3x za rok konají. Pokud bude přítomen i místní hlava rodiny, který má právo dům obývat při ceremoniích, jistě se zmíní i o československém faráři, který tu někde na Floresu působil jako misionář.

Výroba araku - palmové pálenky. Pálí se snad v každém domě, takže nebudete mít problém najít. Pozvěte se na návštěvu a nechte si vysvětlit, jak se tento nápoj vyrábí (to je přesně jako „Patláma, patláma, paprděla, paprděla, žbluňk…“), pak si kupte za 10 000 Rp půl litru a modlete se, abyste druhý den viděli.. Já arak nemusím, ale rád se bratříčkuji s „čmoudama“ a tohle je skvělá příležitost, jak se k nim vetřít na návštěvu. Každopádně budou mít všichni velkou radost.

Maumere - konečně se umyjete, vyspíte a najíte. Odsud je možné jet stejnou cestou zpět nebo letecky či lodí na jiný ostrov. Pozor, jako bule (turistovi) Vám tu v každé hospodě naservírují jídeláky s cenami, jaké by si netroufli účtovat ani v Kutě na Bali. Několikrát to na nás zkusili, takže jsme nakonec velmi dobře a levně jedli v čínském warungu. Maumere má asi nejlepší spojení s ostatními ostrovy. Dá se tu také cesta začít a jet ji obráceně do Labuan Bajo.
Kolik času je potřeba na Flores a pár dalších drobností.

Z Labuan Bajo do Maumere je to 3 dny a 2 noci cesty autem ve velkém tempu. Rychleji to projet snad ani nejde, možná by to šlo za 2 dny, bez jakýchkoli zastávek, ale to je potom o ničem. Navíc sháněním dopravy člověk zabije taky nějaký ten čas a aby alespoň něco viděl, tak tam musí zůstat nejméně jeden týden. My jsme byli 3 dny v Labuan Bajo, další noc v Bajawě, další noc v Moni, další dvě noci v Maumere. Viděli jsme toho dost, ale příště bych to plánoval jinak - určitě minimálně o dva tři dny více, aby se člověk tolik nehonil.

Co Vás může překvapit:

Vyměnit si dostatek rupií ještě před příjezdem na Flores, ne že by se nedaly dolary vyměnit, ale nad kursem hořce zapláčete.

V období dešťů bývá silnice poničená od přívalů vody, to může zkomplikovat nebo znemožnit cestu.

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Flores - rady a zážitky 12 roků 7 měsíců #1344

 • JanaX
 • JanaX's Avatar
 • OFFLINE
 • Senior Boarder
 • Příspěvky: 46
 • Karma: 0
Toku,
kolik dní doporučuješ na Flores? Zajímají mě hory, rýžové terasy, sopečné krátery, vesnice domorodých obyvatel. díky.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Flores - rady a zážitky 12 roků 7 měsíců #1347

 • Tok
 • Tok's Avatar
 • OFFLINE
 • Administrator
 • Příspěvky: 779
 • Thank you received: 3
 • Karma: 7
Já nevím...Flores jsem nenavštívil (příspěvek byl od Ikana Hiu)... :-) ale ostatní ano, takže ti Alda, Marcela, nebo někdo podobný jistě rád odpoví.

Jinak bych doporučoval tak 10-14 dní, pokud chceš projet celý ostrov a aspoň tak dva tři dny se stavit na zajímavých místech.

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Flores - rady a zážitky 12 roků 7 měsíců #1353

 • Alda
 • Alda's Avatar
 • OFFLINE
 • Expert Boarder
 • Příspěvky: 148
 • Thank you received: 3
 • Karma: 3
Ikan hiu to vystihnul perfektne a myslim, ze se podle toho jeho popisu da sestavit celkem peknej plan na cestu a odhadnout i pocet dni. Kelimutu je urcite jedno z mist "must see". Jeste bych doplnil. Vodopady kolem Kelimutu a Moni, o kterych ikan mluvil maji pritok z vice ci mene horkych pramenu, takze hlavne k veceru, kdyz uz je trosku zima, je koupani v horke lazni nadhera. Dalsi horke prameny i s koupalistem jsou pak treba na vychodni casti Floresu nedaleko Larantuky.
galerie.fotografovani.cz/data/512/379_1195833221.jpg
Na Kelimutu si pridej radsi den, dva navic. Pomerne casto je tam vulkan v mlze a proto by byla skoda ho nevidet.
galerie.fotografovani.cz/data/512/379_1194880178.jpg
Ohledne tradicnich vesnicek me Flores az tolik neoslovil, ale pravdepodobne to bylo tim, ze jsem tam jel se Sumby, kde je architektura jeste zajimavejsi. Naopak lide jsou na Floresu super, presne jak pise ikan.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Flores - rady a zážitky 12 roků 7 měsíců #1355

 • JanaX
 • JanaX's Avatar
 • OFFLINE
 • Senior Boarder
 • Příspěvky: 46
 • Karma: 0
Díky za rady, brzo se dám do sestavování cesty. To jsou tvoje fotečky? Úžasné. :)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Flores - rady a zážitky 12 roků 7 měsíců #1356

 • Alda
 • Alda's Avatar
 • OFFLINE
 • Expert Boarder
 • Příspěvky: 148
 • Thank you received: 3
 • Karma: 3
Fotky jsou moje, tady je galerie
galerie.fotografovani.cz/foto/Ala
Casem se snad podari naplnit i fotogalerii tady na tenggare.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
 • Strana:
 • 1
 • 2
Time to create page: 0.446 seconds