Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Cesta lodí z Lomboku na Flores: Komodo a Rinca

Cesta lodí z Lomboku na Flores: Komodo a Rinca 14 roků 8 měsíců #230

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Jednou z nejoblíbenějších oblastí Indonésie pro české turisty a cestovatele je tzv. Nusa Tenggara, Jihovýchodní ostrovy neboli Malé Sundy. Je to řetězec veskze zajímavých a rozmanitých ostrovů a ostrůvků se zachovalou kulturou, táhnoucí se od Lomboku po Timor. Lombok je přitom snadno dosažitelný z Bali – letecky či trajektem (z Padang Bai).
Čtenář tohoto Fóra „ikan hiu“ nám zaslal jeho zkušenosti z cesty na ostrov Flores.

Na Flores jsme jeli z Lomboku výletní lodí cestovní kanceláře Perama (duben 2004). Lístek lze koupit i na Bali nebo na Gili Trawangan (asi 750.000 Rp, v ceně je jídlo, nikoli však pití), odkud Perama vypravuje autobus do Mataramu na Lomboku. Z Mataramu jede další autobus přes celý Lombok až k lodi. Ta odjíždí jednou za šest dní z Labuan Lombok a jede podél severního pobřeží Sumbawy přes Komodo na Flores a potom jinou cestou zpět.

Cestou je několik zastávek na přilehlých ostrůvcích, většinou je na každé zastávce něco opravdu zajímavého. Jelikož v Indonésii nefunguje organizovaně téměř nic a doprava už vůbec ne, byl jsem nemile překvapen organizací Peramy (dokonce jsme obdrželi takové noty s přesným programem cesty, odjezdy a příjezdy na místa, kde budeme nocovat, jíst atd.) Pokud nemáte rádi organizovanou zábavu, tak Vás jistě karaoke jako hlavní bod večerního programu na lodi asi moc nenadchne.

Přesto mohu plavbu s Peramou doporučit, nám se sešla perfektní parta a peramácký zábavný program se nám dařilo eliminovat na minimum. Až na první večer, ten stál opravdu za to, tanečky a písničky kolem ohýnku na ostrově Perama Island, chvílemi jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo brečet. Na lodi nás bylo 18, z toho šest Čechoslováků, francouzký pár, německý pár a osm Švédů.

Loď je komplet dřevěná, pohání ji předělaný diesel z náklaďáku a pro těch osmnáct lidí je prostorná akorát. K dispozici jsou 4 kajuty, kde se dá za příplatek přenocovat. Normálně se ale spí na decku. Kuchař vařil výborně a jídla bylo dost. Je pravda, že jsem cestu doporučil kámošům z Ostravy (jeli ji v září 2004) a ti měli opačnou zkušenost (málo jídla, špatná parta lidí a karaoke se konalo..).

Po dvou dnech a nocích plavby (v noci se jede, přes den se zastavuje na různých zajímavých místech) dorazí loď těsně před rozedněním k ostrovu Komodo (dorazí opravdu přesně podle plánu, to je naprosto nepochopitelné), na kterém následuje prohlídka národního parku.

Na Komodo se většina lidí žene především za proslulými varany komodskými, nebudu popisovat tato krásná zvířata, neboť informací o nich naleznete všude mnoho. Musím však podat nutnou informaci, že s největší pravděpodobností neuvidíte ve volné přírodě na Komodu ani jeden exemplář (obzvlášť kolem poledne, kdy je před sluncem schován každý živáček).

Před pár lety totiž přestali strážci parku pro zábavu turistů varany krmit a ti se potom rozlezli po ostrově a turistickým stezkám se spíše vyhýbají, což je dobře. Každopádně škodný nezůstane nikdo, pár varanů jistě potkáte u chatrčí strážců a speciálně u kuchyně. Pár celkem i velkých kousků se tu líně válí ve stínu a mě jen těžko někdo přesvědčí, že je tu místní nekrmí…

Ale to vše na Vás čeká až těsně před odjezdem z ostrova. Po hodinové procházce po stezkách varanů jsme do slova a do písmene viděli hovno (tedy to varaní, se zbytky chlupů a kostí jejich obětí), také pár prasat a slepic, gekonů a ptáků a spoustu nádherných a mně naprosto neznámých rostlin. Mezitím Vám průvodci navypráví spoustu pravdivých i vymyšlených historek o varanech a celkově je to celkem zábavné.

Když to shrnu, tak já osobně jsem byl z Komodo nadšen a byl bych i kdybych neviděl ani ještěrku. Je to nádherný ostrov, kde jsem si připadal jako v pravěku. Komodo je unikátní nejen varany, ale i podmořským životem, je to bezpochyby jedno z nejzajímavějších míst na světě. Těžko se smiřuji s tím, že si místní neváží toho, co mají a i v chráněné oblasti kotví každá loď, co tam přijede brutálním nahozením kotvy rovnou do korálů (těch už v zátoce, kde kotví asi moc nebude), škoda. Molo tam přitom je, akorát by potřebovalo trochu opravit nebo vybudovat pár inteligentních uvazovacích bójí.

Kolem oběda Vás pak čeká odjezd na červenou pláž, kde je opravdu fantastické šnorchlování a odpoledne loď kotví už na Floresu, v Labuan Bajo. Druhý den se jede zpět jinou cestou na Lombok. Doporučuji zde však vystoupit a procestovat Flores, protože je to asi nejzajímavější ostrov souostroví Malé Sundy (viz další příspěvek).

Na Rincu jsme se dostali až další den pronajatou kocábkou z Floresu. Rinca je menší než Komodo, je sice na dohled od tohoto ostrova, ale vypadá to tam úplně jinak. Tady je to pravěk na druhou, vysokánské palmy, tráva po pás (v ní pod nohama leze bůh ví kolik hadů). Volně se pasoucí vodní buvoli jsou také vidět často. A na varana jsme narazili hned na molu, kde jsme kotvili (tentokrát inteligentně). Varanů jsme na Rince viděli podstatně více než na Komodo a nezdáli se tak přežraní jako ti komodští. Když si člověk uvědomí, že ta potvora běhá 16 km/h, má i 3,5 m a zabije i toho vodního buvola, tak našlapuje velmi opatrně :) . Je tu trošku jiná flora než na Komodo, ale pohádky průvodců jsou naprosto identické. Rinca má také svoje kouzlo a určitě nelituji, že jsem ji navštívil, není to tu zrátka stejné jako na Komodo, oba ostrovy stojí za návštěvu.

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.331 seconds