Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Používání platebních karet v Indo.

Používání platebních karet v Indo. 9 roků 2 měsíců #98

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Na tomto fóru padla otázka, na jaké bankomaty fungují které české karty, a jaký je rozdíl ve funkčnosti a spolehlivosti mezi mezinárodní kartou Maestro, Visa Classic, Master Card apod.:

Takže, v roce 2002 jsem měl kartu Maestro od ČS a Visa Classic od KB. Jelikož byla nějaká potíž s kartou od KB (přesně s tou Visou s hologramem, která měla podle předpokladů určitě a spolehlivě fungovat), musel jsem použít nouzově Maestro. A fungovalo!
I když, ne všechny bankomaty vždy spolupracovaly. Mohlo to být ovšem také tím, že měly poruchu, nebo byly vybrané. V roce 2003 a 2004 jsem vybíral bez větších problémů na Visa Classic, akorát v Pontianaku na Z Kalimantanu v Bank Lippo mi byla odečtena stejná částka 2x, takže jsem nakonec musel žádat storno u ČS- během cca 2 měsíců to vrátili.

Takže:
  1. na kartu Maestro jsem vybíral v bankomatu Superkasa banky BII (Bank Internasional Indonesia) ve městě Sorong, Papua, 800.000 Rp - bez problémů. Rovněž tak v BNI (Bank Negara Indonesia) ve městě Biak (rovněž Papua). Pak také v Bank Bali, Surabaya.

Pozor, někdy jsou bankomaty jen pro tuzemské výběry!!! (některé BNI, Bank Rakyat Indonesia atd.) I když i zde se situace mění. Ve větších městech typu hlavní město provincie je dost pravděpodobné, že většina bankomatů bude spolupracovat hned napoprvé. Na Maestro odporovala Bank Niaga a ještě tuším 2-3 další, ale to už si nepamatuju.
  2. na kartu Visa Classic od ČS, kterou už jsem předtím v zahraničí vyzkoušenou měl, jsem vybíral nejčastěji v Bank Lippo a v bance BCA (Bank Central Asia) - v Ambonu, na Bali, ap. - většinou bez problémů - viz výše... Nejlepší limit na výběr měla Bank Lippo, ale mohu se mýlit.
Poplatky za výběr se liší u jednotlivých českých bank, v průměru 100 Kč + 0,5%, ale vzhledem k výhodnému kursu pro přepočítávání rupií na koruny to je asi výhodnější, něž vláčet hotovost - doláče. Vyplatí se ale vybírat aspoň milión rupií (cca 2500 Kč) najednou či více. I když to je zase veliký balík na objem a hrozí ztráta, neboť tlustá obálka se špatně ukrývá do různých kapes na krk, ledvinových pásů ap.

(Dolary zase mívají problém v tom, že musí být nové a leckde neberou některé "nevhodné série" - o tom ale jiný příspěvek)

Kolegové i čtenáři mají s platebníma kartama určitě také své zkušenosti, takže prosím, sem s tím...!

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Používání platebních karet v Indo. 9 roků 2 měsíců #99

• DonBruno
  • DonBruno's Avatar
  • Senior Boarder
Ja, ac muzu pusobit jako grafoman, jim nejsem a pripisu sem to, co jsem uz psal jinde. Pouzival jsem Visa Electron od KB, pri placeni s ni problem nebyl nikdy, ale pri vyberu z bankomatu na Bali v Candidase ano. V Mataramu jsme museli navstivit banku resp. banky a pouze v jedne nam vydali hotovost, tusim ze to byla Bank Mandiri, ale jist si tim nejsem.

Nicmene jak pravil Tok, je moznost, ze ten bankomat, kde jsme vyber zkouseli, mohl byt vybrany nebo proste byl od jedine banky, ktera s nasi kartou nekamaradila.

+ Jinak ja doporucuji hlavně American Express šeky... a kartu az jako resevoire (nebot, kdyz vam nekdy zcizi seky, tak si s nimi muze leda ... muze). I kdyz to je spise pro "nedlouhodoby" pobyt. KB je vystavuje bez poplatku, pokud u KB mate ucet a za seky zaplatite bezhotovostne.

+ Dolary nebo jakoukoliv zapadni tvrdou menu doporucuji vozit v co nejvice zachovalych bankovkach, nejednou se nam stalo, ze nam odmitli "pouzitou" x-dolarovku vzit. Pochopitelne na letisti je lepsi menit jen tak na autobus/taxi a druhy den si vymenit na Jaksa, kde je podstatne lepsi kurz.
::professional londo::

Re: Používání platebních karet v Indo. 9 roků 2 měsíců #101

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Done, k tvé poznámce o výměně dolarů v hotovosti jsem sepsal jiný příspěvek.

Tok
administrator Tenggara

Re: Používání platebních karet v Indo. 9 roků 1 měsíc #174

• Syk
  • Syk's Avatar
  • Fresh Boarder
Já jsem byl vždy standardně vybaven dvěmi kartami Visa Classic a Maestro ke stejnému účtu u ČS a vždy se mi zadařilo z jedné z nich něco vysosat.
Nabádám však k opatrnosti při platbách kartou v obchodech a restauracích... po návratu se mi začaly objevovat na výpisu platby z mé karty kdesi v Malajsii u pumpy. A to jsem v Malajsii nikdy nebyl, natož abych tam tankoval. Banka prachy vrátila, ale stejně..dávejte si bacha!
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.728 seconds