Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte, Host
Username: Password: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Drobné dárky - co vzít pro místní?

Drobné dárky - co vzít pro místní? 8 roků 2 měsíců #1104

• Roman Kroupa
  • Roman Kroupa's Avatar
  • Fresh Boarder
Ahoj,
chystám se na svoji první výpravu do Indonesie a rád bych se zeptal co by jste mě poradili za drobné dárky pro místní lidi kterými bych jim udělal radost. Určitě s tím už někdo nejaké zkušenosti máte. Na svojich předchozích cestách jsem většinou vozil tužky nebo pastelky pro děti a cigarety pro dospělé. Tady opravdu nevím ? Možná je lepší nic nevozit a koupit něco až na místě ?
Roman
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Drobné dárky - co vzít pro místní? 8 roků 2 měsíců #1105

• Tok
  • Tok's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 3
Ahoj Romane, tahle otazka vypada docela jednoduse. Je to ale kupodivu casto dost citliva otazka, na kterou sam zatim hledam odpoved. Mame treba nekde detem rozdavat tuzky? Deti casto nemaji potrebne vybaveni, plati skolne, museji kupovat uniformy, kazda malickost, par pastelek se hodi (takze dobry tip, proc ne)... na druhou stranu, v nekterych oblastech, kde se pohybuji turiste, je nekdy casto dokonce dospeli navadeji, aby si o neco rekli (penize, tuzky, bonbony). Za techto okolnosti nic ode mne nedostanou. Mam radeji stydlive a zarazene, nez pridrzle a neodbytne. Naposled se mi toto stalo v lombockem Tetebatu. Ale i u meho domu v Solu na mne nekdy volaji "minta uang" (dej penize)...spis jenom "ze sportu". Nekdy kdyz jsem v rodine ci venku a vidim sympaticke deti, tak se s nima podelim o vlastni rezervni tuzku, bonbony, co mam zrovna nacate, nebo pro mne za mne pomeranc, a nebo uplne nejlepsi: nabidnu jim vyfoceni. Indonesane to miluji, prakticky nikdy si nereknou o penize, spis jeste podekuji, a u deti tomu neni jinak. Proste jim muzes treba na digitalu ukazat, co jsi vyfotil a to bude velmi hezky darek. Musis pak ale strazit sve vybaveni, oni nevedi, zda ta stribrna krabicka v tvych rukou astoji 10 Kc nebo 10 tisic a muj predchozi fotak mel takto dost poskrabany displej. :-)
Velmi vhodny dar je vzit si adresu lidi, ktere jsi fotil (pokud ses s nimi poznal vic nez 5 vterin) a skutecne splnit slib a poslat jim foto (treba nechat vyvolat rovnou v Indonesii, a hned poslat, kdyz najdes cas). Je to ale slozite slibit a dodrzet. Ja to dodrzel tak v 1/3 pripadu (i to je docela dost) a nekdy treba i po dvou letech. Taky se mi velmi osvedcily vizitky ci aspon na obycejnem papire natiskle adresy (+mobil, mail). Vymena adres a osobnich udaju je zde forma spolecenskeho styku, i mezi uplnymi cizinci.
Oni od tebe nejake dary casto prilis neocekavaji, darky jsou pouze drobny vitany bonus... vzdy budou alespon predstirat zajem a radost, stejne jako ty, kdyz dostanes nejake nevalne jidlo a musis delat, ze je lahodne. Kdyz jdes na nekam na planovanou navstevu, muzes koupit treba susenky, apod. Je treba zvazit konkretni situaci. Kdyz ti nekdo pozve k sobe na jidlo, dej neco "do placu" nebo se jim zkus jinak revansovat.
Pro dospele: jestli sam kouris tak muzes nabizet cigarety, nekteri mistni nepohrdnou cimkoliv, u nekterych je ale dobre zjistit, co kouri (vetsinou pak dodavas krabicku cigaret treba jako bonus pruvodci).
Jo, a nikdy nezklame par pohledu se (zasnezenou?) Prahou nebo s tvym mestem nebo treba s Krkonosema, nebo s necim co pripomina nasi zemi (free kalendarik s obrazkem neceho), foto Pavla Nedveda nebo Rosickyho nebo Kollera nebo Barose, par lesklych korunovych minci atd. - tim tez nic nezkazis. Oni o nasi zemi nic nevedi, tak kazda takova blbinka zpusobi zajem aspon v danem momente, a nekoho to muze zajimat i doopravdy a muze tvuj pohled uchovavat jako oko v hlave. Vetsinou jsou na zahranicni pratele pysni (samozrejme ne v oblastech, kde prochazeji desitky turistu denne- nektera mista na Bali ci Lomboku).
Jo, a jeste jsem zapomnel - jestli mas nejake fotky sama sebe, rodiny, manzelky, pritelkyne... tak to je vzdycky fajn. Ja jsem si doma naskenoval jednu z mych lepsich (a mladsich) fotek, v nejakem softwaru jsem ji rozmnozil asi na 9 obrazku 3,5 x 4,5 na stranku, a nechal v par kopiich vytisknout ve fotosberne. Uz mi to slouzi par let...
Rozdavej ale s citem, casto je oleh-oleh (darek, suvenyr) vitan az ocekavan, ne ale na potkani kazdemu jenom proto, ze to s sebou tahas ... to neni podcenovani konkretne tve inteligence, ale vzkaz pro vsechny pripadne ctenare. Ja vzdycky nakoupil 15 pohledu a nekdy jsem je rozdal najednou nejake rozvetvene rodine nebo skupine deti, a nekdy jsem vetsinu vezl zpatky... :-)
Jo, za pohostinnost treba na nejakych odlehlejsich trekovych trasach, za pohostinnost a ubytovani u lidi apod. je dobre nabidnout penize za jidlo apod... Viz napr prispevek o narodnim parku Manusela (sekce Moluky).

Tok
administrator Tenggara
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
  • Strana:
  • 1
Time to create page: 0.695 seconds