Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Aktuality

Výsledky přijímacího řízení programu dharmasiswa...

( 2 Hlasů )

...byly zveřejněny na novém webu Indonéského velvyslanectví (www.indonesia.cz). Z České republiky bylo přijato 7 studentů.

Seznam jmen, univerzit i podrobnosti na uvedené adrese.

 

Tenggara 2009 - stav webu i celého sdružení

( 3 Hlasů )

Vážení čtenáři, naše sdružení nyní funguje oproti dřívějším letům v poněkud omezeném režimu. Tento web je však stále aktivně spravovaný, nejčastěji sledovanou sekcí je FÓRUM. Pokusíme se opět polepšit v AKTUÁLNOSTI webu.

 

 

Společnost Adam Air na pokraji krachu

( 6 Hlasů )

[Jakarta, Indonésie]

Špatná ekonomická situace a neochota investorů vedla společnost Adam Air až ke zrušení svých letů. Od včerejška jsou také uzavřené přepážky Adam Air na terminálu 1-C jakartskeho letiště Soekarno Hatta. Cestující, kteří si zaplatili svůj let, sice dostanou své peníze zpět, ale díky svátkům (v Indonésii jsou Velikonoce slaveny už ve čtvrtek) se už pravděpodobně nedostanou do plného letadla jiných leteckých společnosti.

Správa letiště vyhradila prostor na odstavení letadel Adam Air daleko od ostatních leteckých společností s vtipným odůvodněním, aby "neobtěžovala pasažéry jiných společnosti". V podstatě to vypadá na definitivní krach Adam Air, společnosti, která nechvalně proslula sérií leteckých incidentů v uplynulých letech.
- al -

 

Zemřel zkušený indonéský korespondent Bill Guerin

( 5 Hlasů )

[Jakarta, Indonésie]

Smutná zpráva přišla z komunity zahraničních novinářů a komentátorů indonéských záležitostí. Ve věku 64 let zemřel britský novinář na volné noze Bill Guerin. Bill Guerin byl zájemcům o indonéské záležitosti znám jako analytik politického a ekonomického vývoje v této zemi, který publikoval v posledních letech své příspěvky zejména v internetových publikacích Asia Times Online a Asia Sentinel. Vedl rovněž webovou stránku Jakarta Eye a v roce 2002 komentoval dění ve Východním Timoru pro BBC. Častým tématem Billa Guerina byla hospodářská politika, korupce, bankovnictví, zahraniční investice, energetika či aviatika v Indonésii, o kterých psal odvážným, čtivým a seriózním způsobem, často ve velmi kritickém duchu vůči indonéským magnátům post-suhartovské éry. Nevyhýbal se ani kontroverzním tématům, jako například vražda aktivisty Munira na palubě letadla společnosti Garuda v roce 2004. Bill Guerin žil v Jakartě 13 let a hovořil plynně indonésky. Dříve vydával anglicky psaný deník Indonesian Observer.

Jeho články publikované na serveru Asia Times Online můžeme čtenářům Tenggary doporučit, i když pouze "in memoriam". - tk -

 

 

Východotimorský prezident je v kritickém stavu

( 3 Hlasů )

[Dili, Východní Timor]

Dnes v časných ranních hodinách spáchala skupina rebelů atentát na prezidenta Východního Timoru José Ramose-Hortu. Bývalý bojovník za nezávislost a držitel Nobelovy ceny za mír z roku 1996 byl zvolen hlavou státu v květnu 2007. Prezident utrpěl několikanásobné zranění břicha a hrudníku a po krátké hospitalizaci v hlavním městě Východního Timoru Dili byl převezen do nemocnice v australském Darwinu. Je udržován v umělém spánku a podle informací zdravotního personálu bude následujících 48-72 hodin kritických.

Vůdce atentátníků, bývalý major Alfredo Reinado, který se nechvalně proslavil na začátku roku 2006 rozpoutáním konfliktu v armádě a přímo se tak podílel na nepokojích vyvolaných po celé zemi, byl při útoku údajně zastřelen prezidentovou ochrankou. Část rebelů také napadla dům ministerského předsedy Xanany Gusmaa, ten však unikl bez zranění. Situace na Východním Timoru je napjatá a Austrálie oznámila, že do nejmladší demokracie na světě, která však je od svého oficiálního vzniku v roce 2002 stále velice nestabilní, vyšle další kontingent vojáků a policistů. - lh -

 


Strana 1 z 3