Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Kultura a zvyky

V tanci je celá naše historie

( 3 Hlasů )

Murtala, výrazná osobnost v oblasti acežského umění. Foto: Martin Točík Murtala, výrazná osobnost v oblasti acežského umění. Foto: Martin Točík
Murtala, výrazná osobnost v oblasti acežského umění. Foto: Martin Točík

Rozhovor s Murtalou, ředitelem organizace TALO

Jdu za ředitelem Murtalou. Vstupuji do zasedací místnosti organizace TALO (Traditional Arts Lecturers Organization) vyučující acežské národní tance. Sympatický mládenec Murtala stojí před magnetickou tabulí, na které je vypodoben týdenní pracovní plán. Ostatní pracovníci, většinou učitelé tance, sedí na zemi v tureckém sedu, dychtivě vznášejí k Murtalovi dotazy a bratrsky na sebe pokřikují.

Nenásilně upozorňuji na mou maličkost...

Celý článek...
 

Staňte se indonéským bojovníkem !

( 2 Hlasů )

Hra pencak silat na Vašem monitoru. Foto: archív Tenggara Hra pencak silat na Vašem monitoru. Foto: archív Tenggara
Hra pencak silat na Vašem monitoru. Foto: archív Tenggara

Kdo by se nechtěl stát alespoň na chvíli mistrem v indonéském bojovém stylu pencak silat? Můžete se buď vydat cestou tréninku a odříkání u znalce tohoto bojového umění Tomáše Kerle – viz článek.

Těm pohodlnějším z vás však bude zřejmě stačit alespoň počítačová hra – než se pustíte do obvyklé práce, nebude na škodu trochu se odreagovat :-)

Celý článek...
 

Pavel Nedvěd vzorem pro indonéské děti

( 0 Hlasů )

Pavel Nedvěd v indonéské učebnici, foto: Martin Točík Pavel Nedvěd v indonéské učebnici, foto: Martin Točík
Pavel Nedvěd v indonéské učebnici, foto: Martin Točík

Česká republika = sepak bola neboli fotbal. Alespoň v Indonésii to tak platí. Pokud sdělíte Indonésanům, že pocházíte z Republik Ceko, 90% z nich vám okamžitě odpoví: „Ah, Ceko, sepak bola! Pafel Nedfed!" Někteří vám okamžitě dodají: „Jan Koller, Poborsky, Rosicky, Milan Barošššššš!!" A když vám dvanáctiletý kluk přeslabikuje i jméno Thomas Uj-fa-lu-ši, nevěříte vlastním uším. Přitom Indonésie je zemí, kde úroveň místní kopané vzbuzuje rozpačité úsměvy i u místních lidí, kteří jsou jinak na svoji zemi patřičně hrdí. Nadšení pro hru však její mizernou úroveň bohatě vyvažuje. Například o českých fotbalistech se učí děti už ve škole.


Celý článek...
 

Javánská svatba (V.) - Alternativní způsoby sňatku

( 0 Hlasů )

V poslední části našeho seriálu o javánské svatbě se krátce podíváme na alternativní způsoby uzavření sňatku. Tyto níže popsané svatební obřady se konají tehdy, pokud nemají snoubenci dostatek finančních prostředků na nákladné rituály spojené se svatbou nebo jejich rodiče se sňatkem z různých důvodů nesouhlasí.


Celý článek...
 

České divadlo se představí na Bali

( 0 Hlasů )

Michal Slaný při zkoušce divadelního představení Jalan Tanpa Batas aneb Loutky na cestách, foto: Kintari Michal Slaný při zkoušce divadelního představení Jalan Tanpa Batas aneb Loutky na cestách, foto: Kintari
Michal Slaný při zkoušce divadelního představení Jalan Tanpa Batas aneb Loutky na cestách, foto: Kintari

Na letošním ročníku Balijského uměleckého festivalu, jedné z nejvýznamnějších indonéských kulturních událostí, budou mít diváci poprvé možnost seznámit se také s českým divadelním uměním. S představením Jalan Tanpa Batas aneb Loutky na cestách vystoupí osmičlenná divadelní a taneční skupina Kintari pod uměleckým vedením studentky teatrologie a spoluzakladatelky občanského sdružení Kintari Jany Vozábové a známého českého choreografa Ladislava Berana.


Celý článek...
 


Strana 2 z 6