Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Kultura a zvyky

Javánská svatba (III.) - Svatební rituály

( 0 Hlasů )

Novomanželé se svými rodiči. Rodiče novomanželů musí být stejně oblečení. Novomanželé se svými rodiči. Rodiče novomanželů musí být stejně oblečení.
Novomanželé se svými rodiči. Rodiče novomanželů musí být stejně oblečení.

Třetí díl obsáhlého článku o javánské svatbě popisuje svatební rituály.

Vyvrcholením svatebního obřadu je tzv. akad nikah - obřad, během něhož podepisují snoubenci svatební smlouvu a ženich předává nevěstě materiální dary. Samotný svatební obřad má několik částí, v nichž se symbolicky vyjadřuje vzájemný vztah budoucích manželů a ženicha s rodiči nevěsty.


Celý článek...
 

Javánská svatba (II.) - Předsvatební rituály

( 1 Hlas )

Ženich s nevěstou Ženich s nevěstou
Ženich s nevěstou

Po náročném výběru životního partnera se koná několik velmi formalizovaných předsvatebních rituálů, které mají oba snoubence připravit na uzavření sňatku a zajistit jim štěstí ve společné domácnosti.

Ve druhém pokračování série článku o javánské svatbě se dozvíte, jak jednotlivé předsvatební rituály probíhají, jaký mají význam a co vše je potřeba zajistit, aby bylo jejich provedení správné.


Celý článek...
 

Co je to gamelan?

( 0 Hlasů )

Gamelan, Kraton Yogyakarta, Foto: Martin Točík Gamelan, Kraton Yogyakarta, Foto: Martin Točík
Gamelan, Kraton Yogyakarta, Foto: Martin Točík

Gamelan je hlavním prvkem tradiční indonéské hudby. Především pro Javánce a Balijce je obzvláště důležitý - je považován za posvátný a jsou mu připisovány nadpřirozené schopnosti. S gamelanem se v Indonésii můžete setkat při různých příležitostech jako je svatba, rituály, doprovod tancům a loutkovému divadlu, své místo má i ve vysílání některých rádií.

V tomto článku se dočtete o tom, co to vlastně gamelan znamená, podle čeho byste ho poznali, z jakých částí se skládá, způsob hry atd. Čeká vás úvod do gamelanu jako takového.

 


Celý článek...
 

Javánská svatba (I.) - Úvod

( 1 Hlas )

Javánská nevěsta Javánská nevěsta
Javánská nevěsta

V jednom z minulých článků jsme se věnovali tomu, co je potřeba zařídit, chce-li občan České republiky vstoupit do manželského svazku s Indonésanem či Indonésankou. V dalším příspěvku se pak jeho autor dělil se svými osobními zkušenosti z javánské svatby. V nové sérii článků se k tomuto tématu vracíme. Tentokrát se však zaměřujeme na význam instituce manželství v javánské společnosti a popis průběhu složitých rituálů doprovázejících svatbu.

 


Celý článek...
 

Obutí po indonésku

( 0 Hlasů )

Image Image

Ačkoliv téměř všichni obyvatelé indonéského souostroví v současné době nosí obuv mnoha různých podob a podle různé módy, v minulosti zde zvyk obouvání nebyl vůbec znám. Podnebí ostrovní jihovýchodní Asie bylo natolik příznivé, že umožňovalo lidem chodit po celý rok naboso. Až do dnešní doby někteří Indonésané dávají přednost bosým nohám v situacích, ve kterých si sami sebe bez bot jen těžko dokážeme představit. Trénovanému chodidlu, které je bez obutí mnohem svobodnější, ohebnější a šikovnější, nedělá problém vylézt na palmu, chodit v džungli po trní, šplhat po skalách a chodit po ostrých kamenech, vystavovat se kousnutí mravenců, štírů nebo hadů. Proč se tedy někteří z obyvatel rozhodli spoutat svá chodidla do často nepříliš pohodlného obutí?

 


Celý článek...
 


Strana 4 z 6