Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Kultura a zvyky

Aceh, těžce zkoušená oblast Indonésie (IV.) - kultura, jazyk a kuchyně

( 1 Hlas )

foto: Murtala foto: Murtala
foto: Murtala

Článek o acežské kultuře, jazyku a kuchyni je posledním ze série článků o indonéské provinci Aceh zasažené na konci roku 2004 vlnou tsunami. Tenggara připravila tyto články pro potřeby humanitární organizace Česká katolická charita, která je však zatím nepublikovala, a proto si tuto sérii můžete přečíst pouze na stránkách Tenggara.Net.


Celý článek...
 

Příběh z Niasu: Jak Situo Mali Ndewa ženu hledal, až ji našel

( 1 Hlas )

Válečníci z Niasu, foto: http://www.engelfriet.net/Aad/NedIndie/warriors1nias1931.jpg Válečníci z Niasu, foto: http://www.engelfriet.net/Aad/NedIndie/warriors1nias1931.jpg
Válečníci z Niasu, foto: http://www.engelfriet.net/Aad/NedIndie/warriors1nias1931.jpg

V jednom z předešlých článků na tomto serveru jsme nahlédli do kouzelného světa indonéských pohádek a mýtu, nyní se seznámíme s příběhem, který si za tmavých večerů a svitu olejových lamp vyprávěli obyvatelé ostrova Nias. Příběh o tom, jak skončí všichni, kteří otci odporují, rady starších neposlouchají a daleko do neznámých a divokých krajů se vydají kdysi vyprávěl starý a moudrý vypravěč Fözi Dzihönö a pro čtenáře Tenggara.net ho převyprávěla Anna Žaludová, která nyní v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur připravuje expozici z každodenního života Niasanů na konci 19. století ve sbírce Pavla Durdíka s názvem Nias – Ostrov mýtů a předků.


Celý článek...
 

Javánská svatba (IV.) - Posvatební rituály

( 0 Hlasů )

Javánská svatba rozhodně svatebním obřadem, kde muž a žena potvrdí své odhodlání snášet dobré i špatné v životě společně, nekončí. I po této hlavní části svatby je třeba vykonat ještě několik menších rituálů, o nichž přinášíme informace v tomto článku.

 


Celý článek...
 

Svátek Idul Adha v Surabayi

( 0 Hlasů )

Netradiční přeprava kozy k obětování při svátku Idul Adha. Foto: R.Damayanti Netradiční přeprava kozy k obětování při svátku Idul Adha. Foto: R.Damayanti
Netradiční přeprava kozy k obětování při svátku Idul Adha. Foto: R.Damayanti

Islám, tak jako jiná světová náboženství, má celou řadu svých významných dní a svátků. Na 10. ledna tohoto roku připadá jeden z nejvýznamnějších svátků, které si muslimové po celém světě připomínají. Ani Indonésie, země s největší populací muslimů, nezůstává pozadu. Spolu s věřícími muslimy se půjdeme podívat na východní Jávu do přístavního města Surabaya. V ulicích tu začínají oslavy svátku Idul Adha – dne obětování.


Celý článek...
 

Indonéské pohádky

( 0 Hlasů )

Čeští čtenáři se mohli se světem indonéských pohádek seznámit poprvé v roce 1979, kdy byla vydána sbírka více než šedesáti pohádek, pověstí, legend a bajek, které do češtiny přeložila Ing. Zorica Dubovská, odbornice na indonéské jazyky a literaturu. Na stránkách knihy tak poprvé před zraky malých i velkých čtenářů ožívali rostodivné postavičky s nadpřirozenými schopnostmi, tygři měnící se v lidské bytosti, víly a udatní hrdinové se srdcem na pravém místě, kteří odhalovali bohatou folklorní tradici obyvatel vzdáleného indonéského souostroví. Malý úvod do indonéského pohádkového světa přinášíme uveřejněním upravené verze předmluvy autorky knihy.


Celý článek...
 


Strana 3 z 6