Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Kultura a zvyky

Čekání na gathot(a)

( 2 Hlasů )
V Indonésii vstávám obvykle již za úsvitu, dnes jsem si ale obzvláště přivstala. Nedávno jsem totiž svůj jazyk rozmazlovala dvěma místními pochoutkami, gathot a ketan kelapa, a zajímalo mě, jak se připravují. A kde lépe se recept dozvědět než u samotné kuchařky. Tentokrát jsem ale místo na nedaleký trh, kde je k dostání velký výběr slaných a sladkých pochoutek, jela na křižovatku u hradeb sultánova paláce, kde od časných ranních hodin nabízí pár žen výsledky svého kulinářského umění.
Celý článek...
 

Střípky indonéské literatury v Čechách

( 6 Hlasů )

Stvoření Ranga Dunga - kniha pohádek z Bornea. Stvoření Ranga Dunga - kniha pohádek z Bornea.
Stvoření Ranga Dunga - kniha pohádek z Bornea.

Indonéská literatura je jednou z nejmladších literatur na světě, neboť její oficiální vznik spadá do roku 1917, kdy vzniklo nakladatelství Balai Pustaka (Dům knihy). Od té doby bylo v této souostrovní říši napsáno mnoho knih, ovšem jen pár z nich bylo přeloženo do češtiny. Pojďme se tedy tentokrát na Indonésii podívat očima autorů jimž se této výsady dostalo.


Celý článek...
 

První květ voňavé literatury Indonésie

( 6 Hlasů )

Mladá indonéská spisovatelka Ayu Utami Mladá indonéská spisovatelka Ayu Utami
Mladá indonéská spisovatelka Ayu Utami

Minulý rok byl pro indonéskou překladovou literaturu nebývale úrodný. Nejdříve orientalista Jaroslav Olša představil moderní indonéskou prózu v antologii Tygr! Tygr!, děti se seznámily s pohádkami a legendami Indonésie v knize Smaragdové ostrovy od Marie Rivai, na sklonku roku pak nakladatelství Dybbuk vydalo románovou prvotinu Saman mladé autorky Ayu Utami.

Především posledně jmenovaná kniha si zaslouží pozornost jako významný mezník v historii souostrovní literatury a zároveň jako vůbec první román indonéské spisovatelky uvedený na český knižní trh.


Celý článek...
 

Indonéský bestseller vychází v češtině

( 5 Hlasů )

Obálka nově vycházející novely Saman od spisovatelky Ayu Utami Obálka nově vycházející novely Saman od spisovatelky Ayu Utami
Obálka nově vycházející novely Saman od spisovatelky Ayu Utami

Když žárovka zhasla, znenadání cosi pocítil. Nebyly to hlasy ani zvuky, přesto mu jeho šestý smysl říkal, že v místnosti, nedaleko od něj, je ještě kdosi další. Všechny nervy se mu strachem napjaly a prsty ihned začaly hmatat po vypínači. Ve světle však nikoho neviděl. Ještě že to není žádný zloděj nebo lupič. Přesto mu srdce splašeně tlouklo. Bojím se...?

Zájemcům o indonéskou kulturu by neměl uniknout český překlad indonéské novely Saman od mladé spisovatelky Ayu Utami, který vychází 17. prosince 2007.


Celý článek...
 

Hallo Mister !! aneb trocha nostalgie

( 7 Hlasů )

Logo čtyřčlenné hudební skupiny Hallo Mister Logo čtyřčlenné hudební skupiny Hallo Mister
Logo čtyřčlenné hudební skupiny Hallo Mister

Pro ty z Vás, kteří se chystají tento rok na jednu ze svých cest po Indonésii...

pro ty, kteří se odtud nedávno vrátili...

i pro ty, kteří už léta nevytáhli paty a vzpomínají na své předešlé cesty...

tu máme jednu nostalgickou hudební "pecku" :-)

 

Celý článek...
 


Strana 1 z 6