Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Historie

Rozporuplné dědictví generála Suharta (1921 - 2008)

( 8 Hlasů )

Exprezident Suharto v roce 2001. Foto: AP Exprezident Suharto v roce 2001. Foto: AP
Exprezident Suharto v roce 2001. Foto: AP

Haji Mohammad Suharto, narozený 8. června 1921, byl indonéským vojenským a politickým vůdcem. Během indonéské národní revoluce sloužil jako vojenský důstojník, ale nyní je spíše znám jako dlouho panující druhý prezident Indonésie. Prezidentský úřad zastával po těžko uvěřitelných 32 let v období 1967 až 1998.

Suharto podlehl vážné nemoci dnes, 27. ledna 2008, ve věku 86 let.


Celý článek...
 

Kdo byl Pavel Durdík?

( 6 Hlasů )

Pavel Durdík Pavel Durdík
Pavel Durdík
Přestože vystudoval v Praze medicínu, byl vším, jen ne řadovým lékařem. Pobýval v Rusku a v Holandské Východní Indii, byl ve Španělsku a ve Švýcarsku. Všude chodil s otevřenýma očima a všímal si způsobu života i myšlení lidí. Pod vlivem cestovatelské společnosti v domě U Halánků (dnešní Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí v Praze) a především samotného Vojty Náprstka se nadchl pro sběr předmětů, které nejvíce vypovídají o životě obyvatel různých částí světa. Kromě cestování, etnografie a samotné medicíny byl jeho velkým koníčkem ruský jazyk. Dopisoval si s Tolstým, překládal velikány ruské literatury jako byl Gogol, Ostrovský i samotný Tolstoj, psal o Turgeněvovi.

Kdo tedy byl Pavel Durdík, výrazná osobnost druhé poloviny 19. století s mnoha znalostmi a zájmy?


Celý článek...
 

Dějiny Indonésie pro české čtenáře

( 1 Hlas )

Přebal knihy Dějiny Indonésie. Zdroj: web Nakladatelství Lidové noviny. Přebal knihy Dějiny Indonésie. Zdroj: web Nakladatelství Lidové noviny.
Přebal knihy Dějiny Indonésie. Zdroj: web Nakladatelství Lidové noviny.
Před několika dny vydalo Nakladatelství Lidové Noviny v rámci své edice Dějiny států dlouho očekávané Dějiny Indonésie z pera českých indonésistů Zorici Dubovské, Tomáše Petrů a Zdeňka Zbořila. Protože se jedná o první knihu svého druhu v českém jazyce, neměla by uniknout pozornosti zájemců o vše indonéské.


Celý článek...
 

Sukarno - legendární zakladatel moderní Indonésie

( 8 Hlasů )

Prezident Sukarno (1901-1970) Prezident Sukarno (1901-1970)
Prezident Sukarno (1901-1970)

Jeho charisma bylo pověstné, plamenné projevy elektrizující. Prostí lidé jej uctívali jako javánského sultána obdařeného božskou silou a prali se o zbytky jídla, které nedojedl, aby získali alespoň zlomek jeho kouzla. I on sám byl přesvědčen o své historické důležitosti pro Indonésii, kterou sjednotil a zanesl do světových map. Kdo ale ve skutečnosti byl Sukarno, první prezident Indonésie?


Celý článek...