Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Zprávy a komentáře

Kruh se uzavírá, aneb kam až sahají chapadla al-Kájdy

( 0 Hlasů )

Duchovní vůdce islamistické skupiny Jemaah Islamiah Abu Bakar Ba'asyir Duchovní vůdce islamistické skupiny Jemaah Islamiah Abu Bakar Ba'asyir

Analýza vývoje terorismu v JV Asii v roce 2002 - "historický" dokument z archivu Tenggara

12. října 2002, přesně rok a měsíc po Jedenáctém září 2001, otřásla balijským letoviskem Kuta mohutná exploze. Tuna výbušniny, kterou v autě před klubem Sari zaparkoval Amrozi, člen radikální islámské organizace Jemaah Islamiah, srovnala se zemí budovu klubu, zdevastovala její široké okolí a zabila přes dvě stovky lidí (převážně australských a jiných turistů, ale také mnoho indonéských zaměstnanců klubu). Výbuch pochopitelně otřásl i světovým veřejným míněním, v té době již mírně otupělým vojenskými operacemi v Afghánistánu, a oživil obavy, že by se po oslabení pozic radikálů v Afghánistánu mohlo přenést těžiště výcviku a plánování teroristických operací do politicky málo stabilní jihovýchodní Asie, zejména Indonésie. Pro indonéskou vládu prezidentky Megawati to bylo velmi jasné varování. Balijský útok ukázal, že pro důrazný zásah proti teroristickým skupinám operujícím v Indonésii a okolních státech nastal nejvyšší čas.

Nelze však říci, že by o vzrůstajících aktivitách teroristických skupin v jihovýchodní Asii nebyly žádné zmínky již předtím. Tenggara o nich uveřejnila článek již v březnu roce 2002 v časopise Mezinárodní politika. Uvádíme jej zde jako v jistém smyslu "historický" dokument a nástin pozadí operací islamistických teroristů v jihovýchodní Asii v tehdejší době.

Celý článek...
 

Generál Yudhoyono prezidentem Indonésie

( 0 Hlasů )
Hádanka o tom, kdo bude indonéským prezidentem na příštích pět let, je rozluštěna. Ve druhém kole přímé volby prezidenta, ve kterém se vyzyvatel, bývalý generál Susilo Bambang Yudhoyono (zvaný "SBY") utkal s úřadující prezidentkou Megawati Sukarnoputri, nakonec k překvapení nedošlo a Paní Mega opouští po více než třech letech prezidentský piedestal.
Celý článek...
 

Prezidentské volby: bez násilí a překvapení

( 0 Hlasů )
První kolo největší přímé volba prezidenta v historii proběhlo bez mimořádných incidentů. Vedoucí představitel jedné ze skupin zahraničních pozorovatelů, bývalý americký prezident Jimmy Carter, o indonéských prezidentských volbách prohlásil, že byly v pořádku a že je Indonésie příkladem dobré slučitelnosti islámu a demokracie.
Celý článek...
 

Indonésie na prahu nové éry: první přímá volba prezidenta. Nebo prezidentky?

( 1 Hlas )
Přímá volba prezidenta (prezidentky) je v indonéských dějinách zcela bezprecedentní událostí. Od vyhlášení samostatné Indonéské republiky uplyne v roce 2005 již 60 let. Za tu dobu se v čele státu a vlády vystřídalo pouze pět prezidentů, z toho tři za posledních šest let. Dvě nejvýznamější osobnosti novodobých indonéských dějin, prezidenti Sukarno a Suharto, přitom zemi vládli dlouhých 53 let. I když se Sukarno i Suharto v mnoha ohledech lišili a jejich dějinné role ani nelze mechanicky srovnávat, jedno měli společné: téměř monarchistický způsob vlády prostřednictvím mobilizace a manipulace nejrůznějších politických, náboženských či etnických skupin, přerůstající na skonku jejich vládnutí téměř v kult osobnosti. Toto všechno snášeli Indonésané dlouhá léta bez toho, aby byla pozice těchto "vladařů" ohrožena. Pohár jejich trpělivosti přetekl za necelých 60 let pouze dvakrát: v letech 1965-66 při neblaze proslulém armádním puči, jehož důsledkem byl pád Sukarna a zavraždění půl miliónu skutečných či domnělých komunistů, a v menší míře v letech 1997-98, kdy jihovýchodní Asii postihla nevídaná ekonomická krize a v nejhůře postižené Indonésii to "odnesl" Suharto. Nastalo období tzv. "reformasi", přinášející nové výzvy, naděje a problémy.
Celý článek...
 

Indonésie na cestě mezi dvěma volbami - třetí svobodné volby za 58 let

( 0 Hlasů )
Na počátku dubna měli indonéští voliči možnost zvolit své zástupce ve svobodných volbách (více informací zde). To, co je v jiných zemích dávno samozřejmostí (včetně nikterak rozvinuté Indie či Filipín, kde se - shodou okolností - volby konaly také velmi nedávno), je v Indonésii zcela mimořádnou událostí. Indonésané měli totiž v 58-leté historii své země tuto šanci teprve potřetí! A to se první svobodné volby se konaly již v roce 1955, nedlouho předtím, než sjednotitel země a první indonéský prezident Sukarno ukončil volnou soutěž politických stran. Jeho nástupce generál Suharto k rozvoji demokracie v Indonésii rozhodně nepřispěl (politická "soutěž" se za jeho vlády omezovala pouze na "hlavní stranu" Golkar, islámskou alternativu PPP - Sjednocenou stranu rozvoje a PDI - Demokratickou stranu Indonésie sdružující sukarnovské nacionalisty a náboženské menšiny), a tak se mohly další svobodné volby konat až rok po jeho vynucené rezignaci - po dlouhých 44 letech, v roce 1999.
Celý článek...
 


Strana 4 z 5