Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Zprávy a komentáře

Nová vízová politika Indonéské republiky

( 0 Hlasů )

Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR
Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR

Vláda plánuje zrušit bezvízovou službu pro vybrané země mimo ASEAN, zavést službu poskytnutí víza po příjezdu do země a také prodloužení maximální doby pobytu v zemi. Jak uvedl indonéský ministr kultury a turismu Jero Wacik, důvodem ke zrušení bezvízového styku s „určitými státy“, mimo ASEAN, byly hlavně „bezpečnostní důvody“.


Celý článek...
 

Indonéská armáda posílí pozice v Papuy

( 0 Hlasů )

Přehlídka elitní jednotky Kopassus. Zdroj: Jakarta Post Přehlídka elitní jednotky Kopassus. Zdroj: Jakarta Post
Přehlídka elitní jednotky Kopassus. Zdroj: Jakarta Post

Mluvčí pozemních sil indonéské armády (TNI), gen. Pandjaitan, informoval o plánech posílit vojsko v provinciích Papua a nedávno oddělené provincii Západní Irian Jaya (s hlavním městem Manokwari), o celou jednu divizi.

I když jsou citovány důvody jako zabezpečení hranic se sousedním státem Papua Nová Guinea, mezi řádky lze vyčíst postupující militarizaci provincie, likvidaci sporadického odporu Papuánců proti centrální moci a v neposlední řadě snahu o posílení kontroly nad přírodním bohatstvím provincie ve prospěch původem nepapuánských obyvatel.


Celý článek...
 

Cyril Svoboda v Acehu

( 0 Hlasů )

Po ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi navštívil indonéské provincie Aceh a Severní Sumatra i ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Ministr odletěl na třidenní návštěvu Indonésie v úterý 8. března leteckým speciálem, ve kterém se přepravovala také humanitární pomoc české vlády a několika organizací v hodnotě 2,5 miliónu korun pro oběti prosincové přírodní katastrofy.

Celý článek...
 

Záblesk naděje pro zemi krve a slz

( 0 Hlasů )

Image Image

Je smutnou ironií osudu, že to byla právě vlna tsunami, která umístila indonéskou provincii Aceh na mapu světa. Humanitární katastrofa, které během několika chvil padlo za oběť čtvrt milionu Acežanů, a nutnost řešit její následky, přitáhla k této doposud opomíjené části světa nejen pozornost médií, ala také přivedla k jednacímu stolu představitele obou znesvářených stran konfliktu, který téměř třicet let sužuje tuto oblast. A zdá se, že poprvé v dějinách je na straně indonéské vlády a snad i exilových vůdců separatistického Hnutí za svobodný Aceh (GAM) skutečná ochota vyjednávat a vůle ke kompromisu.


Celý článek...
 

Střípky z indonéské politiky: Největší parlamentní strana Golkar mění šéfa

( 0 Hlasů )

Jusuf Kalla: indonéský viceprezident, úspěšný podnikatel a nyní i šéf strany Golkar Jusuf Kalla: indonéský viceprezident, úspěšný podnikatel a nyní i šéf strany Golkar
Jusuf Kalla: indonéský viceprezident, úspěšný podnikatel a nyní i šéf strany Golkar

Indonésie [Bali, Nusa Dua] , 20.12.2004

Na indonéské politické scéně stále není nouze o překvapení. Politického "dinosaura" Akbara Tandjunga střídá ve funkci předsedy strany Golkar současný viceprezident Jusuf Kalla (na obrázku).

V čele postsuhartovského Golkaru stál Akbar Tandjung dlouhých šest let. Za vlády prezidentů Wahida a Megawati byl rovněž předsedou Dewan Perwakilan Rakyat (DPR), dolní komory indonéského parlamentu.

V polovině prosince probíhal v balijském letovisku Nusa Dua sjezd Golkaru (který je po letošních parlamentních volbách nejsilnější politickou stranou), na kterém měl Akbar velké šance obhájit svůj předsednický post. Nestalo se a Akbar putuje na svou indonéskou "Vysočinu" objímat stromy. Jak k této poměrně nečekané, i když pro reformní příznivce nadějné změně došlo?


Celý článek...
 


Strana 3 z 5