Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Indonéská příroda

Zemětřesení v JV Asii: Nejhůře postiženou oblastí je indonéský Aceh

( 0 Hlasů )

Modlitba za oběti z Acehu v metropoli Jakartě Modlitba za oběti z Acehu v metropoli Jakartě
Modlitba za oběti z Acehu v metropoli Jakartě

Mnozí Indonésané tomu zprvu nechtěli věřit. Nebo možná informacím o přírodní pohromě nevěnovali přílišnou pozornost. Koneckonců, jsou na takové zprávy zvyklí - jen za poslední dva měsíce zaznamenali dvě zemětřesení o síle více než 6 stupňů Richterovy stupnice (ostrov Alor a Nabire na Papui). V neděli a v pondělí již sice přinášely televizní stanice první záběry ze severní Sumatry a hovořilo se o tisících obětech, na televizních kanálech se však střídalo zpravodajství s běžnými reklamami a zábavnými pořady. Brzy se však již zástupci indonéské vlády včetně prezidenta mohli o následcích katastrofy přesvědčit na vlastní oči. Televizní společnosti pak odeslaly první záběry ze zdevastovaného Banda Acehu. Indonésie se ocitla v šoku. Odhady počtu obětí se od té doby doposud každý den téměř zdvojnásobují.

Celý článek...
 

Zemětřesení v Jihovýchodní Asii: Největší přírodní katastrofa od výbuchu Krakatau

( 10 Hlasů )

Prezident Susilo Bambang Yudhoyono a jeho první těžká zkouška ve funkci - Foto: Kompas.com Prezident Susilo Bambang Yudhoyono a jeho první těžká zkouška ve funkci - Foto: Kompas.com
Prezident Susilo Bambang Yudhoyono a jeho první těžká zkouška ve funkci - Foto: Kompas.com

26.12.2004 postihla oblast Indického oceánu, Andamanského moře a Bengálského zálivu přírodní katastrofa obrovských rozměrů. Zemětřesení o síle 9.0 stupňů Richterovy stupnice s epicentrem v Indickém oceánu u severozápadního pobřeží indonéské Sumatry, cca 150 km západně od města Meulaboh v provincii Aceh, zvedlo přílivovou vlnu tsunami, která během několika hodin zpustošila nejen pobřeží samotného Acehu, severní Sumatry a nedalekých Nikobarských a Andamanských ostrovů, ale i pobřeží přes 1500 kilometrů vzdálené Srí Lanky, jižní Indie, jižního Thajska, SZ Malajsie, Malediv a dokonce i mnoho tisíc kilometrů vzdáleného Somálska.

Celý článek...
 

Seeing Orangutans in South-East Asia

( 2 Hlasů )
Orangutan in Leuser NP, Sumatra. Photo: Michaela Kupková 2001 Orangutan in Leuser NP, Sumatra. Photo: Michaela Kupková 2001
Orangutan in Leuser NP, Sumatra. Photo: Michaela Kupková 2001

The question of where to see orangutans in South East Asia has been asked so often that I have decided to write a standard post about it. I added some practical information that people often asked me about (like prices and volunteering possiblities), and repost it expanded with that so at least some of the information here should be new to most readers.

First you should decide whether you want to see wild orangutans or are happy with the more circus-like experience offered by the so-called "rehabilitation centres" (the accessible ones of which in fact exist to serve mass tourism much rather than to rehabilitate apes). As outlined below, I strongly argue in favour of seeing wild ones. The next decision is whether to visit Malaysia or Indonesia. Orangutans, both wild and "rehabilitant", can easily be seen in both countries. The main difference is that Malaysia is more tourist-oriented and therefore offers better facilities, while Indonesia is much cheaper and offers far greater scope for non-commercial, off the beaten track travel.


Celý článek...
 


Strana 2 z 2