Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Další země JV Asie

Východní Timor – Od hřbitova Santa Cruz k vysněnému referendu

( 6 Hlasů )

Účastníci smutečního pochodu, Dili, Východní Timor (1991) Účastníci smutečního pochodu, Dili, Východní Timor (1991)
Účastníci smutečního pochodu, Dili, Východní Timor (1991)

Ve čtvrtém díle malého historického seriálu o Východním Timoru se dozvíte o nejvýznamnějších událostech devadesátých let minulého století, kdy se "timorská" otázka dostávala stále více a více na mezinárodní scénu a které vyvrcholily referendem o přijetí či odmítnutí autonomie v rámci Indonéské republiky.

Předtím však musíme zmínit tragédii, která celý proces nastartovala: masakr na hřbitově Santa Cruz 12. listopadu roku 1991.

(Předcházející události popisuje tento článek.)

Celý článek...
 

Východní Timor – Východotimorský odpor a tragédie na hřbitově Santa Cruz

( 2 Hlasů )

Východotimorské guerilly Východotimorské guerilly
Východotimorské guerilly

Jediným oponentem indonéských intervenčních jednotek byla FRETILIN, přesněji řečeno její ozbrojené složky FALINTIL – Ozbrojené síly národního osvobození Východního Timoru (Forças Armadas Libertação Nacional de Timor Leste/Armed Forces of National Liberation of East Timor).1 Jestliže jejich zbraně stačily na poražení špatně vyzbrojené UDT, nestačily již na profesionální a dobře vycvičenou indonéskou armádu,2 která používala k potlačení odporu nejmodernější zbraně.3 Koncem dubna 1976 již bylo na Východním Timoru přibližně 35 000 vojáků.4 Proti nim stálo asi 20 000 ozbrojenců z FALINTIL, z nichž 2 500 byli regulérní vojáci, 7 000 dostalo alespoň základní vojenský výcvik od Portugalců a 10 000 prodělalo pouze krátký trénink.


Celý článek...
 

Východní Timor - Dekolonizace, vyhlášení nezávislosti a indonéská intervence

( 3 Hlasů )

Na nové cestě, kterou se Portugalsko po převratu vydalo, čekala otázka dekolonizace jako výzva a tamní režim ji přijal jako svoji oficiální politickou linii. Změny se projevily i v daleké jihovýchodní Asii. Již 15. května 1974 byla ve správním středisku Portugalského Timoru Dili ustanovena Komise pro sebeurčení Timoru (Comissão para a Autodeterminanção de Timor) a snahu nové vlády vypořádat se s koloniálním dědictvím jasně deklaroval i zákon 7/74 z 27. července 1974, který „výslovně potvrdil „právo na sebeurčení se všemi důsledky“, včetně „přijetí nezávislosti zámořských území“ (aceitação da independência dos territórios ultramarinos)“. 1


Celý článek...
 

Východní Timor - Od příchodu Evropanů po pád salazarismu v Portugalsku

( 5 Hlasů )

zdroj: http://www.oxfam.org.au/world/asia/east_timor/easttimor.jpg zdroj: http://www.oxfam.org.au/world/asia/east_timor/easttimor.jpg
zdroj: http://www.oxfam.org.au/world/asia/east_timor/easttimor.jpg

Dvacátého května letošního roku uplynuly přesně čtyři rok od vzniku prvního samostatného státu 21. století – Demokratické republiky Východní Timor1. Tento malý stát se nachází v jihovýchodní Asii a svojí rozlohou je srovnatelný s Pardubickým krajem a Vysočinou. Jaký vztah však má toto území k Indonésii? A proč se o něm zmiňovat na stránkách milovníků a příznivců Indonésie? Odpověď je přímo nasnadě – toto území bylo totiž více jak dvě desetiletí indonéskou provincií a ani před svým připojením k většímu a silnějšímu sousedovi nebylo nikdy zcela odděleno od dění v Indonésii, protože tato země zabírá východní část ostrova Timor, jehož západní část je pod indonéskou správou. U nás se toho však o Timoru moc neví, a proto jsem pro vás připravil tento článek, abych tak zaplnil jedno malé prázdné místečko v mozaice našeho středoevropského vnímání světa.


Celý článek...
 

Dopad tsunami na původní obyvatelstvo Andamanských a Nikobarských ostrovů

( 5 Hlasů )

 

Džawarové - jeden z posledních negritských kmenů na Andamanech Džawarové - jeden z posledních negritských kmenů na Andamanech
Džawarové - jeden z posledních negritských kmenů na Andamanech

Jednou z mála pozitivních věcí, kterou s sebou katastrofální vlna tsunami v Bengálském zálivu přinesla, je "objevení" Andamanských a Nikobarských ostrovů a jejich původních negritských a mongoloidních kmenů pro širokou veřejnost. Světová média se předhánějí v přinášení nových zpráv o takzvaných "kanibalech a vyslancích doby kamenné". Nejprve je bez jediného důkazu všechny pohřbila ve vlnách tsunami, posléze ohlásila jejich "zázračné" přežití v korunách stromů. Jaká je tedy skutečnost, co jsou tito lidé zač a co je čeká v jednadvacátém století?
Celý článek...