Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Indonéština

Indonéština a malajština: dva rozdílné jazyky?

( 10 Hlasů )

Taková je často otázka nejen amatérů a turistů, přicházejících do zemí jihovýchodní Asie, ale často i odborníků a jazykovědců. Formálně je to evidentní: jako dva jazyky je to definováno zákony a ustanoveními států, kterých se to týká, to jest Indonésie, Malajsie, Bruneje, Singapuru a částečně i dalších států s malajskou či indonéskou populací. Ale jak je tomu ve skutečnosti z filologického hlediska?

Celý článek...
 

Indonéština / Bahasa Indonesia

( 5 Hlasů )

Na rozlehlém území Indonésie se hovoří několika stovkami jazyků. Patří mezi ně jak jazyky geograficky odlehlých oblastí, kterými hovoří pouze několik stovek či tisíc lidí, tak i jazyky, kterými hovoří desítky miliónů obyvatel (např. javánština či sundánština). Zdálo by se, že tento jazykový babylon přináší mnohé problémy v komunikaci jednotlivých etnických (či jazykových) skupin, ale není tomu tak. (Téměř) všichni Indonésané se bez problémů dorozumí prostřednictvím společného jazyka bahasa Indonesia, indonéštiny.

Celý článek...
 

Výslovnost

( 2 Hlasů )
Základem každého jazyka je výslovnost. Pokud se chcete naučit základní fráze obsažené v následujících kapitolách, bez její znalosti se neobejdete.
Celý článek...
 

1. kapitola - Pár užitečných výrazů (Beberapa istilah berguna)

( 9 Hlasů )
aneb nezbytné minimum pro začátek
Celý článek...
 

2. kapitola - Pozdravy a zdvořilosti (Ucapan selamat)

( 4 Hlasů )

Indonésané, jako většina Asiatů, jsou národem zdvořilým, a to nejen ve styku s neznámými lidmi a cizinci. Především Javánci, ale i ostatní indonéské národnosti si během staletí vyvinuli určitou etiketu, kterou v závislosti na tom, s kým hovoří, více či méně dodržují. Chceme-li se v Indonésii cítit jako vítaní hosté, a nikoli jen jako turisté, měli bychom alespoň částečně basa basi, t.j. místní etiketu a s ní související společenskou konverzaci, ovládat. Indonésané vám to oplatí dvojnásob.

Celý článek...
 


Strana 1 z 3