Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Akce a projekty

Putování neznámým Acehem

( 0 Hlasů )

Acežské dívky se učí v provizorní školní třídě, foto: Martin Točík Acežské dívky se učí v provizorní školní třídě, foto: Martin Točík
Acežské dívky se učí v provizorní školní třídě, foto: Martin Točík

Indonéská provincie Nanggroe Aceh Darussalam vstoupila do širšího povědomí české veřejnosti na konci roku 2004, kdy se k břehům severní části indonéského ostrova Sumatra a dalších oblastí Jihovýchodní a Jižní Asie přihnala ničivá vlna cunami, která jenom v Indonésii zmařila životy více než 150 tisíc lidí. Přestože zprávy z Acehu po několik týdnů plnily přední stránky českého tisku, jeho pohnutá historie, islámská kultura a zvyky jeho obyvatel zůstávají stále poměrně neznámé.

U příležitosti ročního výročí této tragédie pořádá občanské sdružení Tenggara ve čtvrtek 12. ledna 2006 od 19 hodin v karlínském klubu Podsklepeno komponovaný pořad s názvem Putování neznámým Acehem, který tuto nesmírně zajímavou část indonéského souostroví přiblíží. Výtěžek ze vstupného bude určen na pomoc obyvatelům provincie.


Celý článek...
 

Zprávy ze světa pohádek

( 0 Hlasů )

Pohádky s vůní dálek a koření v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, foto: Mirek Pásek Pohádky s vůní dálek a koření v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, foto: Mirek Pásek
Pohádky s vůní dálek a koření v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, foto: Mirek Pásek
Neděle 11.12. Na vědomí se dává, že bůh stvořil člověka a dal mu jméno Rang Dungo. Opici zdál se v noci na neděli zvláštní sen, díky němuž přechytračila krále džungle. Vychytralé prase nakonec Dameta, který si našel přátele ve vších, nesežralo, a vše dobře dopadlo.

Neděle 18.12. I tentokrát sebrali bohům sazenice plodící rýži velkou jako langsat, ale vypěstovali zrnka rýže zcela obyčejná. Zlé strašidlo v podobě starce ženu s dítětem nezabilo a nesnědlo, ještě jim stříbra a zlata na cestu darovalo. Praseti se ani tentokrát Dameta sežrat nepodařilo, avšak princezna utonula nevinná ve vodách řeky, která dodnes voní.


Celý článek...
 

Pohádky s vůní dálek a koření v Podsklepenu

( 0 Hlasů )

Image Image

I dnešního večera usedne vypravěč na rohož upletenou z bambusových štěpin, aby za svitu řeřavých uhlíků, ze kterých se line vůně pálící se pryskyřice, vyprávěl příběhy dávných časů. Budou se dnes obyvatelé vesnice, unaveni po celodenní práci v rýžovištích, smát, divit lidské hlouposti, obdivovat moudrost králů a odvahu hrdinů? Nebo se jim zježí chloupky na krku při děsivém vyprávění o smrti, která je neoddělitelným společníkem chudých i bohatých, mladých i starých?

V karlínském klubu Podsklepeno čeká moudrý vypravěč s pamětí věků, aby vás zavedl do země rýžovišť a temných pralesů s divokými tygry a krvelačnými démony noci. Na cestě tropickou krajinou vás zahřejí horké nápoje připravené z listů čajovníků a plodů kávovníku. Vstupte do země na rovníku, abyste zahřáli tělo i duši v mrazivých prosincových dnech.


Celý článek...
 

Indonéský den v Kralupech s Tenggarou

( 0 Hlasů )

Indonéský den v Kralupech nad Vltavou Indonéský den v Kralupech nad Vltavou
Indonéský den v Kralupech nad Vltavou
V rámci multikulturní výchovy a Dne jazyků se v pátek 18. listopadu 2005 uskutečnil na základní škole Generála Klapálka v Kralupech nad Vltavou program o Indonésii. Na jeho uspořádání se podílelo občanské sdružení Tenggara a Indonéské velvyslanectví.

Žáci 5. a 7. tříd nejprve shlédli dvě ukázky indonéského umění v podobě vystoupení tanečního souboru Indonéského velvyslanectví. Poté měli možnost seznámit se s některými aspekty bohaté indonéské kultury – a to jak na přednášce o ostrově Sulawesi, tak na tvůrčí dílně indonéských tanců.


Celý článek...
 

Pohádky s vůní dálek a koření v Náprstkově muzeu

( 0 Hlasů )

Image Image

Je pozdní odpoledne, tropické slunce již nepálí a lidé se po dni plném práce scházejí ve vsi. Někteří postávají, jiní usedají, ale všichni, děti i dospělí, zvědavě hledí na postavu muže, který se chystá vyprávět. Jeho paměť je pokladnicí prastarých příběhů, které se tradují po celá staletí. O čem bude vypravěč povídat dnes? Bude to příběh z dob, kdy zvířata mluvila lidským jazykem, zemím vládli mocní králové a udatní hrdinové bojovali proti hrozivým obrům a krvelačným démonům? Nebo příběh o lidské zradě, který se mohl stát i včera ?

Přijďte se zaposlouchat do poutavých příběhů z dalekých ostrovů koření podbarvených hudebním doprovodem indonéských nástrojů. Okuste za studeného prosincového odpoledne hřejivou atmosféru rovníku provoněnou hřebíčkem a skořicí. Přivítáme vás v tradičním oděvu šálkem horkého čaje a kávy se slovy "Selamat datang!" - Vítejte.


Celý článek...
 


Strana 4 z 9