Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Rozporuplné dědictví generála Suharta (1921 - 2008)

( 8 Hlasů )

Exprezident Suharto v roce 2001. Foto: AP Exprezident Suharto v roce 2001. Foto: AP
Exprezident Suharto v roce 2001. Foto: AP

Haji Mohammad Suharto, narozený 8. června 1921, byl indonéským vojenským a politickým vůdcem. Během indonéské národní revoluce sloužil jako vojenský důstojník, ale nyní je spíše znám jako dlouho panující druhý prezident Indonésie. Prezidentský úřad zastával po těžko uvěřitelných 32 let v období 1967 až 1998.

Suharto podlehl vážné nemoci dnes, 27. ledna 2008, ve věku 86 let.


Mládí a zkušenosti z cizích armád

Suharto se narodil v době holandské koloniální nadvlády nad Indonésií ve vesničce Kemusuk, která byla součástí větší vesnice Godean ležící 15 kilometrů západně od Yogyakarty na střední Jávě. Po krátkém úřednickém zaměstnání v bance, ze kterého byl propuštěn, následovalo období nezaměstnanosti. V roce 1940 se Suharto připojil k armádě KNIL (Nizozemská královská armáda ve východní Indii) a studoval vojenskou akademii v Gombongu poblíž Yogyakarty, která byla rovněž provozovaná Holanďany. Tato pro domorodé obyvatelstvo koloniální říše neobvyklá příležitost přišla v důsledku nizozemského plánu vytváření vojsk v době, kdy se druhá světová válka rozšířila a hrozba invaze ze strany císařského Japonska se stala více než pravděpodobná.

Po dokončení studia byl Suharto přidělen k jednotce Battalion XIII u Rampalu. Jeho služba ve strážní službě proběhla bez mimořádných událostí, až na jeho onemocnění malárií, jež si vyžádalo krátkou hospitalizaci. Později byl povýšen na seržanta.

Invaze japonských císařských sil a následující kapitulace sil holandských vedla Suharta k dezerci od holandské armády a ke zběhnutí k japonským okupačním silám. Nejprve se připojil k Japonci podporovanému policejnímu sboru v pozici keibuho (asistent inspektora). Později o tomto období prohlašoval, že zde získal svou první zkušenost se zpravodajskou činností, která byla velmi důležitá pro jeho prezidentský post: “Kriminální záležitosti se staly druhořadým problémem, nejdůležitější byly věci politického druhu”.

Suharto byl z policejních složek přeřazen k Japonci podporované milici Peta („obránci vlasti“), ve které Indonésané mohli sloužit i jako důstojníci. Při jeho přípravě na službu v pozici shodancho (velitel čety) se setkal s místní verzí japonského kodexu bushido, neboli “způsoby bojovníka”. Toto školení podněcovalo k antiholandskému a pronacionalistickému myšlení, přitom však zároveň přispívalo k cílům japonských militaristů. Tato militaristická a nacionalistická ideologie výrazně ovlivnila Suhartovo myšlení.

Suharto u moci

Suharto se chopil moci jeho předchůdce, prvního prezidenta Indonésie Sukarna, pomocí směsi síly a politického chytračení s využitím cizího a domácího neklidu. Poté, co se za zvláštních událostí vojenského puče v roce 1965 ujal moci, zahájil masové čistky mezi levicovými oponenty. V následujících letech byly zabity nebo uvězněny statisíce lidí.

Později byl také obviňován z korupce a ze zpronevěry 571 miliónů dolarů (10,1 miliardy korun), které měl prostřednictvím charitativních nadací převést na přátele a rodinné příslušníky. Ze všech těchto činů se však nikdy před soudem nezodpovídal. Přes tři desetiletí jeho nově zavedeného režimu budoval Suharto silnou ústřední vládu v linii militaristy. Schopnost udržovat stabilitu a jeho otevřený antikomunistický postoj mu získávaly ekonomickou a diplomatickou podporu západních vlád v období studené války. Po téměř tři celá desetiletí jeho vlády zažívala Indonésie rychlou industrializaci a ekonomický růst.

Po konci studené války se despotický a zkorumpovaný Suhartův režim, který dříve získal přízeň západních vlád a institucí, stal nepopulárním. Historici odhadují, že v době Suhartova nástupu k moci v druhé polovině 60. let bylo zlikvidováno 800 000 příznivců komunismu (některé dokonce milion obětí). Indonéská armáda pak také při zásazích proti hnutím nezávislosti na Východním Timoru a v provinciích Aceh a Západní Papua zabila na 300 000 lidí. Jeho téměř nezpochybnitelná moc nad záležitostmi Indonésie začala dramaticky kolísat, když asijská finanční krize snížila životní standard indonéského obyvatelstva a zlomila jeho podporu ze strany armády, politických a civilních společenských institucí a v širším smyslu celého národa. Po vnitřním neklidu a diplomatické izolaci, jež oslabily jeho podporu v 90-tých letech, byl Suharto v roce 1998 nucen odstoupit z funkce prezidenta.

Suharto uniká spravedlnosti

Ačkoliv indonéská justice s bývalým prezidentem vedla proces, v květnu 2006 indonéská generální prokuratura s podporou politických špiček trestní řízení proti Suhartovi zastavila s odůvodněním, že jeho zdravotní stav proces neumožňuje. Řízení v občanskoprávním sporu, který nadále pokračoval a týkal se náhrady škod ve výši 1,4 miliardy dolarů, rovněž již nikdy nebude pokračovat.

Součástí tradiční víry Javánců (kejawen) i muslimů - a koneckonců také mnoha dalších lidí - je přesvědčení, že nás všechny čeká soudný den (hari akhir). Tento motiv má řadu různých podob, avšak základní představa je taková, že konec ve skutečnosti koncem není. Mnoho Indonésanů věří, že první fází trestu v posmrtném životě je "siksa kubur" - doslova "muka v hrobě". Možná jste slyšeli historky o mrtvolách exhumovaných krátce po pohřbu, které jevily známky těžkého bití, měly zlámané ruce i nohy a jejich zhmožděné a oteklé obličeje byly zkroucené strachem a bolestí. Jde o oblíbené téma Indonésany uznávané víry, které však zároveň pomáhá vysvětlit, proč tolik starších Indonésanů začíná být na sklonku života pobožných. Možná proto si Suharto nechal v nemocnici obrátit své nemocniční lůžko tak, aby směřovalo k Mekce.

Bývalý indonéský diktátor Suharto zemřel ve věku 86 let 27. ledna 2007. Zanechal za sebou nejednoznačný odkaz. Během desetiletí autoritativní vlády podpořené násilnou ozbrojenou intervencí dosáhl značného hospodářského rozvoje země a zajistil celému souostroví základní sociální služby. Cena však byla vysoká. Kromě porušování lidských práv a ztráty základních svobod bylo výsledkem také nechutné obohacení vnitřního okruhu Suhartových stoupenců.

Teddy Sunardi je místopředsedou sdružení Paguyuban Indonesia – Ceko. Přibližně polovinu života prožil v Indonésii, druhou polovinu v České rebublice. Historické zhodnocení osobnosti generála Suharta a interpretace historických událostí vyjadřují jeho osobní stanovisko. (Pozn.red.- mezititulky a drobné redakční úpravy Tenggara)

 

 

Publikováno: 14 roků 6 měsíců Od Tok #1373
Tok's Avatar
Toto vlákno je o článku: Rozporuplné dědictví generála Suharta (1921 - 2008)
Řízení v občanskoprávním sporu, který nadále pokračoval a týkal se náhrady škod ve výši 1,4 miliardy dolarů, rovněž již nikdy nebude pokračovat.
S tímto tvrzením nesouhlasím, jelikož se podle mého názoru nezakládá na pravdě. Proces stát vs. "Suhartovy nadace" dosud zastaven nebyl, i když silné politické tlaky existují. Ovšem kde jde o 1 mld. dolarů, může jít politika a appeasement vůči nebožtíkovi stranou.