Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Bývalý prezident Suharto je v kritickém stavu

( 1 Hlas )

[Jakarta, Indonésie]

Bývalý indonéský prezident Suharto již více než týden bojuje v jakartské nemocnici Pertamina o život. Jeho zdravotní stav je podle slov lékařů nesmírně vážný. Nemocnice je v obležení novinářů, kteří zásobují indonéskou veřejnost nepřetržitým proudem zpráv o aktuálním zhoršování, případně mírném zlepšování jeho zdravotního stavu. Exprezidentovi selhávají játra, ledviny, jeho srdeční činnost je slabá a je udržován při životě prakticky pouze prostřednictvím přístrojů. Jeho úmrtí je očekáváno a země se již otevřeně připravuje na jeho pohřeb.

Osmdesátišestiletého exprezidenta navštívili v posledních dnech kromě indonéských prominentních politiků i bývalý singapurský premiér Lee Kwan Yew, bývalý malajsijský premiér Dr. Mahathir Mohammad a současný brunejský sultán Hassanal Bolkiah.

Jak uvedl deník The Jakarta Post, Indonésané sledují smrtelný zápas bývalého diktátora prakticky v přímém přenosu. Zároveň probíhá široká celospolečenská debata, jak se vyrovnat s minulostí tohoto vládce "železné ruky", který stál v čele Indonésie těžko uvěřitelných 32 let. Suharto, ač na smrtelné posteli, má v Indonésii stále ještě nesmírný, byť nepřímý vliv a nejvýznamější indonéští představitelé projevují takřka denně o jeho osud okázalým způsobem starost. Indonéský prezident například prohlásil, že celospolečenská debata o vyrovnání se se suhartovskou minulostí je v současné době nepřípustná. Nejedná se ovšem o maličkost - ve hře je "pouze" to, jak se Indonésie vyrovná s dědictvím režimu, který se podle některých zpráv obohatil na úkor Indonésanů o mnoho miliard dolarů (o jejichž větší část přišel v období asijské krize na konci 90-let) a má přímo či nepřímo na svědomí život mnoha tisíc lidí.

Trestní stíhání bylo v roce 2006 díky chatrnému zdraví ex-prezidenta definitivně ukončeno, v současné době však stále probíhá občanskoprávní spor mezi Indonéskou republikou a skupinou nadací, propojených s rodinou ex-prezidenta Suharta, v případu rozsáhlé zpronevěry a nezákonného zneužití veřejných prostředků. - tk -

 

 

Publikováno: 14 roků 10 měsíců Od Alda #1368
Alda's Avatar
Toto vlákno je o článku: Bývalý prezident Suharto je v kritickém stavu

Dnes v 13:10 jakartskeho casu zemrel byvaly Indonesky prezident Soeharto.

Rest in Peace, The Ex President of Republic Indonesia Soeharto, Mr, at 13:10 pm at Indonesia, jakarta local time.

Selamat Jalan Bapak Pembangunan Indonesia.

Walau beliau banyak kekurangan tetapi
banyak pula yang telah beliau buktikan
dengan membangun indonesia.
Publikováno: 14 roků 10 měsíců Od Tok #1369
Tok's Avatar
Alda napsal:
...selamat Jalan Bapak Pembangunan Indonesia.

Walau beliau banyak kekurangan tetapi
banyak pula yang telah beliau buktikan
dengan membangun Indonesia.
Děkujeme Tirse Vostřákové za komentář. V překladu zhruba takto:

Nashledanou Otče rozvoje Indonésie...
I když měl mnoho nedostatků, také mnoha způsoby prokázal zásluhy na rozvoji Indonésie.
Publikováno: 14 roků 10 měsíců Od Tok #1370
Tok's Avatar
Já si s tímto charakteristicky indonéským smířlivým postojem dovolím nesouhlasit.

Spravedlnost a odpuštění se nemusí (a nesmí) vylučovat. Podle mého názoru by měl zaznít i po Suhartově smrti verdikt "vinen". Tlustá čára za minulostí není v tomto případě nejšťastnějším řešením, i když už je Otec rozvoje na onom světě. Odpuštění může následovat jedině po uznání viny.