Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

UNICEF podpoří rozšíření porodní péče na Molukách

( 2 Hlasů )

[Ambon, Indonésie]

Představitelé Dětského fondu OSN- UNICEF v indonéské provincii Moluky plánují podpořit lokální zdravotní péči v odlehlých oblastech této rozlehlé ostrovní provincie, zejména ve správním kraji s neobvyklým názvem Západní jihovýchodní Moluky (Maluku Tenggara Barat).

Tento kraj je tvořen z 88% vodní plochou, na ploše velké jako bývalé Československo žije cca 150 000 obyvatel. Obyvatelé ostrova Wetar, který se nachází několik set kilometrů od správního střediska Saumlaki v souostroví Tanimbar, někdy cestují za zdravotní péčí do Dili na Východním Timoru. Tento nezávislý stát je z Wetaru mnohem dostupnější než souostroví Tanimbar, odkud přijíždí loď přibližně dvakrát za měsíc. Letecké spoje kromě spojení s provinčním správním centrem Ambon neexistují. Obyvatelé jsou často odkázáni na dopravu ve vlastních lodích na rozbouřeném moři. To v případě kritických situací znamená často úmrtí pacienta, který by byl za jiných okolností zachráněn.

Vedoucí pobočky UNICEF na Molukách, Widodo Suhartoyo, prohlásil, že jeho provincie patří k oblastem s nejhůře dostupnou zdravotní péčí a s nejvyšší mateřskou úmrtností: více než 500 úmrtí na 100 000 porodů. Pro srovnání, průměrný ukazatel za celou Indonésii je cca 267 úmrtí na 100 tisíc porodů (ČR cca 10 úmrtí / 100 000 porodů). UNICEF proto hodlá vybudovat samostatné zdravotní a porodní jednotky v pěti různých oblastech souostroví Tanimbar a vyškolit ošetřovatelky a porodní asistentky k základním operačním zákrokům.
- tk -