Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Školka pod horou Merapi: Stavba střechy zahájena obřadem

( 0 Hlasů )

Stavba školky ve vesnici Pacing 6.října 2006. Foto: Martin Točík Stavba školky ve vesnici Pacing 6.října 2006. Foto: Martin Točík
Stavba školky ve vesnici Pacing 6.října 2006. Foto: Martin Točík

Sdružení Tenggara pokračuje v realizaci projektu Školka pod horou Merapi, jehož cílem je přispět k obnově předškolní výchovy v oblasti, těžce poškozené květnovým zemětřesením. Tři týdny po zahájení prací je budova školky ve vesnici Pacing přibližně z poloviny dokončena. V javánské tradici je nejdůležitější částí stavby vyzvednutí a umístění střešní konstrukce, které předchází malá slavnost ngunggahke suwunan. Je to chvíle, kde se sejdou významní členové vesnice a společně se pomodlí za úspěšné provedení a budoucí odolnost stavby.


Tenggara se zavázala přispět na obnovu školky ve vesnici Pacing částkou 40 miliónů rupií, tj. asi 100 000 Kč. Správa vesnice pak přispěla částkou 10 miliónů rupií ze svých značně omezených zdrojů a místní obyvatelé poskytli na stavbu část dřeva, ačkoliv jej sami mohli využít. Přibližně desetičlená skupina řemeslníků a jejich pomocníků pak za mzdu přibližně 50-80 Kč denně pracuje sedm dní v týdnu na realizaci stavebního projektu. V současné době je téměř dokončena hrubá stavba této nevelké budovy, a to i přes počáteční obavy, že průběh prací ovlivní právě probíhající postní měsíc Ramadán.

"Bude to nejpevnější dům v celé vesnici. Ještě jsme tady takový asi neměli", říká zčásti v žertu, zčásti hrdě Sutanoyo, pověřený vedením projektu. Třicetiletý mladík se právem cítí důležitě, neboť se stavba budovy školky setkává s uznáním ostatních obyvatel vesnice, kteří jsou značně překvapeni tím, že jim někdo pomoc nejen přislíbil, ale i skutečně poskytl. "Děkujeme Martinovi, Luďkovi, Soně a dalším lidem z Československa", dodává při obřadním "požehnání" stavbě starosta Joko Pitoyo.

Obětiny pro tradiční obřad ve vesnici Pacing. Foto: Martin Točík Obětiny pro tradiční obřad ve vesnici Pacing. Foto: Martin Točík
Obětiny pro tradiční obřad ve vesnici Pacing. Foto: Martin Točík

"Bismillah irrahman irrahim, ve jménu Boha milostrdného a slitovného", znějí motlitby obyvatel Pacingu. "Ať je naše nová školka pevná a ať slouží našim vnukům ještě po několik daších generací". Ženy přinášejí obětiny- rýži, kuře, banány. Následuje v javánské vesnici vesměs nevídaná věc, a sice rozdání zprávy o dosavadním čerpání rozpočtu projektu. Důstojní pánové v batikových košilích uznale pokyvují hlavou. Po několika tradičních, poněkud nudných projevech, v nichž se pozvolna zdokonaluje i sám autor článku, následuje společné jídlo a v závěru nám místní policista nabízí doprovod služebního vozidla až do 50km vzdáleného města Solo.

Dokončení stavby plánujeme na 10. listopadu 2006. Příspěvky na vybavení školky jsou stále vítány a je možné je zaslat na číslo účtu 2023330001/2400, se zprávou "Pomoc Indonesii". Samozřejmě uvítáme i Vaše dotazy a komentáře.