Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Výběr pojistky na cesty je nadlidský úkol

( 3 Hlasů )

Chystáte se vyjet do zahraničí a pro tento pobyt si chcete smluvit takové zdravotní pojištění, které bude co nejlépe odpovídat rizikům spojeným s cílovou destinací? Rozhodli jste se, že si sami porovnáte ceny a podmínky jednotlivých pojistek a najdete si tu nejvýhodnější? Pak se připravte na to, že telefonát či osobní návštěva pojišťoven, popřípadě jejich internetových stránek, rozhodně nestačí.

Již při pročítání všeobecných podmínek totiž například zjistíte, že to, co vám v jedné pojišťovně zdůrazní, jinde vůbec nezmíní. A pokud nejste právníci, nebude vám navíc všechno z pojistných podmínek zcela srozumitelné. Řešením by logicky bylo obrátit se přímo na pracovníky pojišťoven a některé skutečnosti si ověřit či požádat o vysvětlení nesrozumitelných formulací. Ale právě tady začínají komplikace.

Co říká internet, operátorka a úředník

Jakmile si informace u jedné pojišťovny ověřujete ze dvou či více zdrojů, získáte většinou různé informace - a tak se snažíte všechno ještě jednou ověřit. Informace na internetu se ale od těch, které dostanete na informační lince, a od těch, které dostanete na přepážce, liší.

Odlišné přitom nejsou jen údaje o ceně pojištění, ale také o pojistných podmínkách, pojistném plnění a také o tom, zda je vůbec možné uzavřít i dlouhodobé (na dobu delší než 180 dní) pojištění pro cesty do zahraničí.

Odjíždím na rok studovat do Asie. Peněz nemám nazbyt, a tak se snažím najít si nejlevnější pojištění. Nechci však, abych měla zbytečné dodatečné náklady. V pojistných podmínkách jedné pojišťovny například stálo, že v případě pojistné události vyžaduje doložení originál dokumentu a jeho úředně ověřený překlad do českého jazyka zhotovený na náklady pojištěného. Pojišťovna totiž uznává doklady jen v několika, v pojistných podmínkách vyjmenovaných, jazycích. V tomto případě by tedy dodatečné náklady na pojištění vzniknout mohly.

Obtelefonovala jsem tedy pojišťovny a na tuto skutečnost se zeptala. A dostala jsem různé odpovědi, dokonce i tu, která zněla: „Takové detaily neznám.“ K tomuto detailu je třeba podotknout, že úřední překlad jedné strany textu stojí asi 200 Kč a z orientálních jazyků až 1300 Kč!

V jedné pojišťovně mě upozornili, že se jejich pojištění vztahuje i na případ teroristického útoku. A tak jsem opět začala pročítat všeobecné podmínky a obtelefonovávat další jednotlivé pojišťovny. I v tomto případě jsem získala u jedné pojišťovny odpovědi rozdílné -při dotazu na přírodní katastrofy a teroristické útoky jsem se jednou od operátorky dozvěděla, že jsou z pojistného plnění vyloučeny i přesto, že její pojišťovna se na svých internetových stránkách pyšní tím, že se pojištění vztahuje i na teroristické útoky.

Některé pojišťovny proplácí telefonáty, které budete mít v případě pojistné události s asistenční službou - ovšem od pracovníků jedné konkrétní pojišťovny jsem opět dostala rozdílné informace.

Několikrát se mi také stalo, že na internetu pojišťovny uvádějí, že pojistky na roční pobyt v zahraničí neposkytují, a na telefonní lince jsem se dozvěděla pravý opak (a naopak).

Pojistka jen do civilizace?

Během svého pobytu v Asii se chci podívat do tropického pralesa, ale jak mám porozumět například těmto výrazům v pojistných podmínkách: „pojištění se nevztahuje na pobyt v klimaticky, geograficky a přírodně extrémních oblastech“ nebo „pojištění neplatí v místech vzdálených od civilizace“?

Při telefonických a osobních dotazech jsem, až na jeden případ, neobdržela jasnou odpověď. Odpověď pokaždé začínala slovy: „Asi“, „Já si myslím“, dotazovaný se také často odvolával na asistenční službu.

Dohromady jsem získávala informace od devíti pojišťoven. A výsledek? Po čtrnácti dnech dotazování stejně nevím, u které pojišťovny se pojistit. Pouze jedna pojišťovna měla informace ze tří zdrojů shodné, v jednom případě byly informace ze čtyř zdrojů zcela odlišné. Zde se mi jasné odpovědi dostalo až po podání písemné reklamace získaných informací. S telefonickými informačními linkami mám tu zkušenost, že informátor umí pojistné podmínky jen přečíst - nikoliv je vysvětlit. Pouze v jednom případě vznesla informátorka dotaz na odborné oddělení a během deseti minut mi požadovanou informaci zatelefonovala zpět.

Dražší pojištění nemusí být nejlepší

Jak jsem zjistila, pokud dojde k pojistné události, nemusí být nejlevnější pojištění nejlevnější a drahé pojištění nejvýhodnější.

Dobré je také ověřit si, zda maximální limit pojistného plnění platí na jednu pojistnou událost, nebo dohromady na všechny pojistné události, ke kterým dojde během trvání pojištění. I na to totiž mají informátoři na telefonních linkách různé názory. Setkala jsem se i s informací, že pojištění se vztahuje jen na jednu pojistnou událost, po každé pojistné události je tudíž třeba se znova pojistit.

Ověřte si také, zda je v pojištění léčebných výloh zahrnuta i pomoc v případě ztráty dokladů či náklady na přivolání opatrovníka. Na shánění informací si rezervujte dostatek času.

Pokud jedete na dlouhodobý pobyt , ověřte si také výši pojistného, pojišťovny na tyto pobyty totiž poskytují slevy nebo nabízejí speciální půlroční a roční sazby.

Pojišťovny většinou svět rozdělují na dvě zóny - Evropu a „zbytek světa“. Některé pojišťovny ovšem „zbytek světa“ rozdělují ještě na dvě zóny - „levnější svět“ kromě USA a „dražší“ svět. Pokud necestujete zrovna do USA, informujte se u pojišťovny, zda nabízí levnější variantu pojištění. Stalo se mi, že mi slevu na telefonní lince nabídli, u přepážky ale ne.

Máte-li k dispozici internet, využijte ho pro uzavření pojistky. Většina pojišťoven poskytuje na tyto pojistky 10% slevu.

Tento článek vyšel poprvé 24. července 2006 v Lidových novinách. Další informace o službách zdravotních pojišťoven a cestovním pojištění najdete v tenggařím fóru.

 

Publikováno: 12 roků 2 měsíců Od Tok #1166
Tok's Avatar
Toto vlákno je o článku: Výběr pojistky na cesty je nadlidský úkol

Starší komentáře (omlouváme se za tento "netradiční" způsob přenesení ze starší verze webu):

Komentář ze dne: 14.08.2006 14:23:59 Reagovat
Autor: Ales Vostrak (@)
Titulek: Pojisteni

Obecne v Indonesii je zdravotni pece pomerne levna. Na vetsinu mensich urazu se mi proto ani nevyplati obtelefonovavat pojistovny s pojistnym plnenim. Povetsinou tedy pouzivam pouze pojisteni z platebni karty (max.3mesice). Osobni zkusenosti s plnenim mam pozitivni. U pojistovny Amsico (Komercni Banka) stacilo az po navratu nahlasit udalost s tim, ze jsem jim dolozil original a preklad vsech uctu spojenych s lecbou. Preklad jsem delal sam s tim, ze jsem jen podepsal, ze za spravnost prekladu nesu odpovednost - nebylo vyzadovano uredni potvrzeni.
Spousta urazu se ale, co cert nechtel :-), stane pri sportovnich aktivitach nepekne oznacovanych pojistovnami jako "adrealinove, rizikove" atd... na ktere se uz bezne pojisteni nevztahuje.
V tomto pripade pouzivam pojistovnu Victoria, ktera je nejlevnejsi napriklad na sport. Ma 2 urovne rizikovosti aktivit. Potapeni, vysokohorska turistika atd.. je za priplatek 50% a letani 100% oproti bezne pojistce.
Pokud bych potreboval hlavne potapeni a celorocni aktivity, tak je jednoznacne nejlepsi program DAN
www.diversalertnetwork.org/ , ktery navic ze zisku sponzoruje vyzkum bezpecnosti potapeni a navic se da sjednat primo v cechach.
Na rocni pobyt v Indonesii bez zvyseneho rizika bych ale pouzil mistni pojisteni. Vetsina bohatych Cinanu ma sjednano v Indonesii klasicke komercni zdravotni pojisteni, ktere je samozrejme levnejsi nez jakekoli cestovni. Serioznich mezinarodnich pojistoven pusobicich na uzemi Indonesie je dost.


Komentář ze dne: 14.08.2006 20:19:58 Reagovat
Autor: Tok (tok(at)tenggara(dot)net)
Titulek: Pojisteni...

Ja si take myslim ze zkoumat okolnosti jako "v dobe teroristickeho utoku mne bodne komar a onemocnim malarii, kryje to pojistka?" nema prilis vyznam.

Kdysi jsem zaslechl, ze zdrav.pojisteni u pojistovny Allianz stoji na rok 2-3 mil.Rp. To by zase nebyl takovy rozdil od nasich cen.

Ale pravda, mohl uz jsem se uz davno zeptat, kolik je to presne...Komentář ze dne:
16.08.2006 20:05:16
Autor: Ales Vostrak (@)
Titulek: Pojisteni

Tak se zkus zeptat na aktualni info Martine. Par lidem tady by to urcite pomohlo. Jo, mluvil jsem o cenach pojistek s Tirsou a ta nic nevi.