Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Jedovatí hadi a internet

( 0 Hlasů )

Beseda rodilé Indonésanky se studenty Gymnázia Gutta Jarkovského v Truhlářské ulici v Praze, foto: Soňa Čermáková Beseda rodilé Indonésanky se studenty Gymnázia Gutta Jarkovského v Truhlářské ulici v Praze, foto: Soňa Čermáková
Beseda rodilé Indonésanky se studenty Gymnázia Gutta Jarkovského v Truhlářské ulici v Praze, foto: Soňa Čermáková

Není pochyb, že znalost a pochopení cizích kultur a zvyků je v dnešní multikulturní společnosti velmi důležité, neboť pomáhá vytvářet prostor pro komunikaci a přispívá tak k prevenci konfliktů a neporozumnění mezi jednotlivými etniky. A protože dáváme za pravdu moudrosti našich předků o tom, že "co se v mládí naučíš, ve stáru jako když najdeš", snažíme se rozšířit povědomí o indonéském způsobu života také mezi studenty českých škol. Tentokrát jsme navštívili pražské Gymnázium Gutta Jarkovského.


4Do gymnázia se s vyprávěním o Indonésii vydala rodilá Indonésanka původem z východní části ostrova Jáva, Widya Fahmaani, která již několik let žije v Praze. Právě zkušenost života v cizí zemi, jiné kultuře a jazykovém prostředí, kterému se stále učí porozumět, jí poskytuje potřebný odstup při pohledu na kulturu vlastní země. Jako rodilá Indonésanka si všímá věcí, které zůstanou zahraničnímu návštěvníkovi země utajené, a proto tak její postřehy o Indonésii poskytují zajímavé srovnání se zážitky cestovatelů, o kterých se dočítáme v různých novinách, časopisech a knihách.

Studenti se u vyprávění Widye Fahmaani dobře bavili, foto: Soňa Čermáková Studenti se u vyprávění Widye Fahmaani dobře bavili, foto: Soňa Čermáková
Studenti se u vyprávění Widye Fahmaani dobře bavili, foto: Soňa Čermáková
Besedy o Indonésii se ve dvou termínech zůčastnilo asi šedesát studentů školy, kteří si již předem připravili pro Widyu Fahmaani otázky týkající se tak odlišných témat jako je postoj běžných obyvatel indonéského souostroví k otázce Východního Timoru, korupce a chudoba v zemi či způsoby trávení volného času indonéských dětí. Debata probíhala ve velmi uvolněné atmosféře, studenti ukazovali nefalšovaný zájem a kladli desítky otázek, z nichž některé by si vyžadovaly obsáhlé odborné pojednání. Na první pohled bylo znát, že vystudovaná učitelka jazyků Widya Fahmaani si svou bezprostředností, trefnými komentáři i humorným nadhledem získala nejenom pozornost ale také srdce studentů. A jak beseda probíhala podle ní samotné? Které otázky českých studentů ji překvapily?

"Do gymnázia jsem přišla v 8:45, důkladně vybavena dopředu připravenými materiály a s obavou, zda vše poběží hladce. Studenti však byli skvělí, zajímali se o spoustu témat a mé připravené materiály zůstaly nepoužity na dně tašky. Se studenty jsem hovořila jak o základních údajích týkajících se geografie a populace Indonésie, tak o konkrétnější problematice rozmanitosti jazyků a etnických skupin. Pohovořili jsme o množství ostrovů, pestré přírodě, množství rozličných tradic, pokrmů a rituálů. Studenti se zajímali i o věci, které jsem moc nečekala, a tak jsem se pěkně zapotila v debatě o druzích jedovatých hadů a dostupnosti domácího internetového připojení.

Widya Fahmaani ukazuje javánský sarong, foto: Soňa Čermáková Widya Fahmaani ukazuje javánský sarong, foto: Soňa Čermáková
Widya Fahmaani ukazuje javánský sarong, foto: Soňa Čermáková
Podobná diskuse se staršími studenty proběhla také další den a tématicky byla velmi blízká té předešlé. V živé a přátelské atmosféře nám vyhrazená vyučovací hodina utekla jako voda, a tak bylo třeba přetahovat hodně přes přestávku.

Jedna věc mi ale stále vrtá hlavou: opravdu je Indonésie proslavená tolika druhy jedovatých hadů??? Přišlo mi zajímavé, že to bylo jedno z nejvíce diskutovaných témat po oba dny. Asi jsou naše kultury opravdu natolik odlišné...


Pro mne osobně byla setkání a možnost diskutovat se studenty báječným zážitkem. Velice mne potěšil zájem studentů o mou zemi a rozmanitost jejich otázek. Byla jsem velice ráda, že jsem se mohla do takového projektu mezikulturního porozumění zapojit. Díky za to a sampai jumpa - na viděnou!"

 

 

 


Pokud máte zájem uspořádat podobnou besedu s rodilým Indonésanem nebo Indonésankou doplněnou promítáním na Vaší škole, pošlete nám email na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .