Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Benefiční večer pro Yogyakartu

( 0 Hlasů )

Image Image

Zemětřesení v Yogyakartě a jejím okolí nenechalo určitě nikoho, kdo sem kdy na svých cestách Indonésií zamířil, lhostejným: na město, které dýchá uměním, v každém svém pohybu nechává návštěvníka nahlédnout do fascinujícího světa javánské mystiky a tradic a tepe energií místních studentů, není lehké zapomenout. S každou novou zprávou o zmařených životech a materiálních škodách v nás proto sílil pocit, že musíme alespoň trochu pomoci ulehčit jeho obyvatelům velké břímě smutku a zoufalství ze ztráty blízkých, domovů i majetku. Pokud se k nám chcete v tomto úsilí připojit, navštivte v úterý 13. června Benefiční večer pro Yogyakartu.

Benefiční večer pro Yogyakartu pořádá občanské sdružení Tenggara ve spolupráci s Indonésany žijícími v České republice, společností Paguyuban Indonesia-Ceko, horolezeckým klubem Matahari a přáteli Indonésie v Dlouhé ulici 37 v Praze od 19.30 hodin (dva domy od klubu Roxy, klubový prostor ve druhém patře budovy). Výtěžek benefičního večera bude určen na projekty obnovy a pomoci obyvatelům Yogyakarty a jejího okolí. S využitím získaných finančních prostředků nám budou asistovat naši spolupracovníci, kteří od prvních dnů po katastrofě pomáhají na zasaženém území distribuovat materiální pomoc. Návštěvník může na obnovu poničených oblastí přispět zakoupením vstupenky v hodnotě 150, 250 nebo 500 Kč.

Významným hostem benefice bude Michaela Rybková, která ještě před pár dny zažívala zemětřesení a jeho následky na vlastní kůži. Díky ní budou mít diváci možnost dozvědět se, jaká byla situace v Yogyakartě bezprostředně po katastrofě.

Večer zahájí javánský orchestr gamelan, jehož tóny věrně doprovází každý rituál či významnou událost, zní v palácích i na verandách domků prostých Javánců, jsou nedílnou součástí tanečních vystoupení a představení stínového divadla wayang. Ladnost a eleganci javánských tanců budou moci diváci obdivovat při tanci Merak, při němž tanečnice oděná do kostýmu, z jehož barev přechází zrak, napodobuje vznešené pohyby páva.

Z Jávy se přeneseme na hinduistický ostrov Bali, kde smrtelníci žijí bok po boku s bohy a démony, ve vzduchu se mísí omamné vůně květin a horizont zdobí slaměné střechy chrámů. Tanec válečníků Baris by měl symbolicky připomenout zápas všech, kteří se potýkají s nepřízní osudu a dodat jim potřebnou sílu překážky překonat. Poté se pod rukama dvou hudebníků rozezní v perfektní harmonii balijský nástroj gendher, po němž se na scénu opět vrátí tanec. Hudba gamelanu zakončí jako kapky deště padající ze stromů po dešťové přeháňce první část večera, která by měla představit bohaté kulturní dědictví indonéského souostroví.

Ze světa tradic se ve druhé půlce benefičního večera přeneseme skrze známé písničky do dnešní Indonésie. Kromě mladých Indonésanů vystoupí také zpěvák Rony Martoni, jehož jméno není neznámé ani mnohým Čechům, kteří si možná kdysi prozpěvovali jeho písničku "Hastrmane, tatrmane".

Benefici ukončí téměř hodinovým koncertem pražská skupina Milo se svým nepřehlédnutelným zpěvákem Jakubem Judou.

V průběhu večera budou mít návštěvníci možnost ochutnat indonéská jídla. Součástí benefice bude i promítání obrázků z Indonésie, včetně záběrů ze zemětřesením poničené oblasti.