Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Nová demokracie prochází zkouškou ohněm

( 1 Hlas )

Dne 20. května 2006 oslavil Východní Timor, bývalá indonéská provincie a nejmladší stát světa, čtyři roky samostatnosti. Radost oslavujících však letos kalil strach a zoufalství, neboť do jejich vlasti se po sedmi letech opět navrátilo násilí.


Již déle jak měsíc zmítají hlavním městem Východního Timoru nepokoje, které si za dobu svého trvání vyžádaly minimálně dvacet lidských životů a více jak pět desítek lidí bylo vážně zraněno. Začátek nynějšího konfliktu je třeba hledat již na začátku letošního roku, přesněji v lednu, kdy skupinka příslušníků východotimorské armády pocházejících především ze západní části země odeslala prezidentovi Xananu Gusmãovi dopis, ve kterém si stěžovala na diskriminační praktiky v armádě. Vojákům se zdálo, že oproti svým kolegům z východních provincií mívají mnohdy těžší službu a nejsou často povyšováni. Jenže ani hlava státu ani vláda nereagovala podle jejich představ a vojáci se proto rozhodli vyřešit situaci po svém. V polovině března opustili na protest bez povolení svoje kasárny, za což byli později z armády propuštěni. Zhruba 600 takto degradovaných vojáků (téměř 40% armády) se nehodlalo s nastalou situací smířit a vyšli za podpory svých sympatizantů do ulic. První poklidné shromáždění se uskutečnilo 24. dubna, jenže již o čtyři dny později přerostla další demonstrace v rabování, podpalování automobilů i domů a dokonce si vyžádala i první oběti na životech. Policie, která proti davu použila nejen slzný plyn, ale i střelné zbraně, nedokázala situaci zklidnit, neboť se do potyček vmísilo i několik místních gangů, které však neměly s propuštěnými vojáky nic společného. Vystrašení obyvatelé hlavního města, kteří ještě mají v živé paměti hrůzy ze září 1999, zareagovali na tuto situaci hromadným útěkem do kostelů, misí OSN a další davy začaly jen s nejnutnějšími věcmi opouštět Dili. Odhaduje se, že z města uprchlo více jak 25 000 lidí.

Situace se nakonec vymkla bezpečnostním složkám i státním orgánům z rukou a vláda oficiálně požádala Austrálii, Nový Zéland, Portugalsko a Malajsii o vojenskou pomoc při obnovení pořádku. Všechny čtyři země prosbě vyhověly a minulý týden v pátek (26. května) přistáli na Timoru první australští vojáci. I přes jejich přítomnost zůstává situace i nadále velice napjatá, neboť mezinárodní kontingent o síle necelých 1500 mužů nedokáže v celém hlavním městě, které má zhruba 180 000 obyvatel, zajistit klid a pořádek. Navíc se jednomu z místních gangů podařilo vyloupit kancelář generálního prokurátora a odnést několik spisů s důkazy o aktivním zapojení indonéské armády do rozsáhlých nepokojů, které následovaly po vyhlášení výsledků referenda o budoucím statutu této indonéské provincie v roce 1999 a zanechaly bývalou indonéskou provincii skoro celou v troskách. Jak je vidět, není situace vůbec jednoduchá a je skoro nemožné zjistit (jak to v politice bývá zvykem), kdo za těmito potyčkami vlastně stojí a kdo z nich nakonec bude mít největší užitek.

Aktuální informace o situaci na Východním Timoru najdete například na internetové stránce http://www.topix.net/forum/world/east-timor. Také bychom vás chtěli upozornit na to, že v nejbližších dnech se na našich stránkách objeví první díl historie Východního Timoru od jeho objevení až po současnost.