Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Zemětřesení v Yogyakartě

( 1 Hlas )

Domy kolem univerzity ISI v Yogyakartě, Foto: Luděk Felcan Domy kolem univerzity ISI v Yogyakartě, Foto: Luděk Felcan
Domy kolem univerzity ISI v Yogyakartě, Foto: Luděk Felcan

V sobotu časně ráno se začala otřásat zem v oblasti města Yogyakarty, kulturního centra ostrova Jáva a oblíbené turistické destinace. Do dnešního dne bylo hlášeno kolem pěti tisíc mrtvých, další tisíce lidí utrpěly zranění nebo ztratily své domovy. O situaci v Yogyakartě a jejím okolí nám napsal náš spolupracovník Martin Točík, který již téměř rok studuje v Surakartě a nyní se společně s několika dalšími českými studenty snaží v zasažené oblasti pomoci. Jeho krátká zpráva se týká situace bezprostředně po zemětřesení.


"Zemětřesení v Surakartě a Yogyakartě, to bylo asi jako nebe a dudy. Mluvil jsem s několika zahraničními studenty z Yogyakarty, a to jak z jižní části oblasti z umělecké univerzity Institut Kesenian Indonesia (ISI) v Yogyakartě a z turistické čtvrti Prawirotamanu, tak ze severní části od sopky Merapi, kde zemětřesení bylo stále ještě tak silné, ze se nedalo pořádně jít.

Silnice Klaten-Yogyakarta, Foto: Luděk Felcan Silnice Klaten-Yogyakarta, Foto: Luděk Felcan
Silnice Klaten-Yogyakarta, Foto: Luděk Felcan
Do Yogyakarty se vypravil také student javánské hudby gamelan Luděk Felcan, který hlásil, že už cesta ze Surakarty do Yogyakarty začíná být před Klatenem pěkně poničená. Dost špatné je to v oblasti Prambanan. Dnes jsem v místních novinách četl, že jeden z chrámů, Candi Brahma, byl prý dost poškozen, popadaly různé ornamenty, popraskaly některé části atd. Luděk dojel nakonec na jih po ulici Parangtritis az k ISI, tam je to všechno velmi popadané. Kolem ISI a dále na jih v Bantulu žilo mimochodem mnoho studentů uměleckých oborů, k tomu se ale ještě dostanu. Luděk si všiml zajímavé věci - i když nebyl ve městě Bantul, zemětřesením nejvíce postižené oblasti, mnoho území je tu úplně poničeno, ale takové oblasti se jakoby nelogicky střídají s oblastmi málo poškozenými. Takže zemětřas zasáhl některou oblast velmi a o dva kilometry dál je to bez velkých škod - to se týká cesty ze Surakarty do Yogyakarty. Luděk říkal, že začátek školního roku na ISI je v září vyloučený.

Budova univerzity ISI v Yogyakartě, Foto: Luděk Felcan Budova univerzity ISI v Yogyakartě, Foto: Luděk Felcan
Budova univerzity ISI v Yogyakartě, Foto: Luděk Felcan
Hlavní část svědectví se bude týkat Marty Kramicz, polské studentky, která studuje na ISI v Yogyakartě. V době před zemětřesením byla s několika znamými z Polska v oblasti Prawirotaman v hotelu, ponocovali, ona šla spát k ránu, ale už v 5.55 se jí hroutil hotel. Vzchopila se, vyběhla ven a na rozdíl od své kamarádky Magdy, která se běžela zachránit kamsi na sever (stres, panika, že přichází tsunami - málokdo zachová v takovou chvíli zdravý rozum), zůstala Marta na místě. Tedy, taky napřed kamsi odjížděla před tsunami na motorce v šílené koloně, ale záhy pochopila a vrátila se do ISI, aby se podívala, co po zemětřesení zbylo. Zbyly samozřejmě jen trosky, i když její ubytovna přežila. Mezitím ale potkávala zraněné studenty a jak tak čekali na pomoc, která nepřicházela, nebo se vraceli špatně ošetření či je odmítali ošetřit v přeplněných nemocnicích, řekla si, že pomoci musí sama. Snažila se tedy v provizorních podmínkach ošetrovat ze své malé lékárničky nějaké rány. Spousta lidí je tam raněná a mohou zemřít i kvůli špatně ošetřeným lehčím zraněním. Marta také kritizovala, že ještě mnoho hodin po ranních otřesech neexistovala v oblasti ISI jakákoliv koordinovaná snaha o záchranu. Jeji vystoupení bylo poměrně chaotické a emotivní - její "povedení" polští přátelé si prý dokonce vážně postěžovali, že v rozbitém hotelu dnes nedostanou snídani, kterou maji v ceně - ale každopádně ji jádro věřím, výpověď byla naléhavá. Zítra tam spolu jedeme situaci posoudit a snad i přímo pomoci. Každopádně Marta tvrdí, že v této oblasti nemají prakticky nic, lidé sedí či spí venku, žádali nás o plastové plachty, vodu, rýži, léky na ošetření. Dost pravděpodobně tam byli i studenti, kteří zemřeli.

Zbořená mešita, Foto: Luděk Felcan Zbořená mešita, Foto: Luděk Felcan
Zbořená mešita, Foto: Luděk Felcan
Já momentálně určité prostředky na pomoc mám a zítra zjistím, jaká je v oblasti situace. Většinou to vypadá tak, že na místě katastrofy se lidé prohrabávají v sutinách sami a sami se o sebe starají, rozhodně se třeba pokud vím nestalo, že by sousední města na Jávě poslala třeba nějaké bagry, týmy požárníků... Každý ale hned vyjadřoval upřímnou soustrast. Panuje tu malá akceschopnost a mnohým z těch, kterým se v Yogyakartě nebo v Surakartě nic nestalo, nepřišlo ani na mysl, že by se mohli nějak na pomoci podílet. Myslím si, ze tam překážet snad nebudeme, něco užitečného se v těchto prvních dnech udělat jistě dá."