Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Indonéský den v Tróji

( 0 Hlasů )

foto: Zoologická zahrada Praha foto: Zoologická zahrada Praha
foto: Zoologická zahrada Praha

Občanské sdružení Tenggara se bude v neděli 26. března podílet na přípravě programu Indonéského dne pořádaném Zoologickou zahradou ve spolupráci s Botanickou zahradou v pražské Tróji. Tímto celodenním programem určeným pro děti i dospělé vyvrcholí Měsíc Indonésie a Indie, který se pokouší české veřejnosti přiblížit nejenom bohatou faunu a flóru těchto dvou nádherných asijských zemí, ale také jejich rozmanitou kulturu.


Indonéská džungle v Praze

Výlet do zoologické zahrady v pražské Tróji mohou návštěvníci začít v pavilónu indonéské džungle, který bude v chladném březnu se svou teplotou vzduchu pohybující se kolem třiceti stupňů příjemnou vzpruhou před dlouhou procházkou po všech atrakcích připravených pro tento den. Pavilon je jednou z nejvíce obdivovaných částí pražské zoo a jeho obyvatelé patří mezi ta nejzajímavější zvířata nacházející se na indonéském souostroví. A jestli snad to, jaká zvířata považujeme za zajímavá je věcí osobního vkusu a zájmů, o tom, že pražská zoo se stala bydlištěm pro jeden z nejvzácnějších biologických pokladů se nelze přít. Tímto vzácným druhem je přísně chráněný ještěr dosahující úctyhodné hmotnosti 150 kg a délky až tři a půl metru - varan komodský. Párek varanů v roce 2004 věnovala zoologické zahradě indonéská vláda, která jako jediná může o vydání varana ze země rozhodovat.

Za orangutany a gibony

I když je varan jedním z největších magnetů pavilónu, zaslouženou pozornost přitahují i orangutani a giboni, kteří předvádějí své opičí dovednosti včetně šplhání, skákání a pohupování se na větvích v rozlehlé voliéře postavené v minulém roce. V této části pavilonu nebude jistě chybět smích a nadšení.

Výstavy fotografií

Během procházky po pavilónech zoologické zahrady se návštěvníci dozví více informací o indonéských a indických zvířatech, rostlinách a kultuře. Mohou například shlédnout výstavu fotografií Františka Šusty z jeho cest do Indie a fotografie české expedice Frontana z Východního Bornea doplněné úryvky z jejího deníku. Třem mladým vědcům se podařilo získat unikátní záběry hulmana běločelého, kterého se dosud nikomu vyfotografovat nepodařilo. Pro ty, kdo se budou chtít o expedici dozvědet více, je ve čtvrtek 30. března od 18 hodin připravena ve vzdělávacím centru přednáška členky expedice, antropoložky Radky Lorencové.

Je libo koření?

Na své si přijdou i milovnící koření, pro které je připravena výstava hřebíčku, muškátu a jiných více či méně exotických druhů koření z Indonésie a Indie.

Brožury o Indonésii

Podstatnou část programu v přednáškovém centru zoologické zahrady připravilo občanské sdružení Tenggara. Po celý den zde budou k rozebrání brožury o Indonésii, včetně užitečného průvodce po kulturních krásách a historických pamětihodnostech ostrova Bali s nádhernými fotografiemi a turistické mapy, které sdružení Tenggara poskytlo Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze.

Krása balijských tanců

V 11.00 a 12.00 hodin se potěší oči všech diváků, kterým Václav Trojan, student indonéského tanečního, hudebního a divadelního umění, představí dva balijské tance. Prvním z nich bude tanec balijských válečníků Baris, druhým pak tanec s maskou Topeng. Pozorovat oba tance, v nichž je velký důraz kladen na pohyb rukou a obličeje, je úchvatným zážitkem.

 

Potěšení pro žaludek

Ve 13 hodin si přijdou na své chuťové pohárky těch, kteří se odhodlají vyzkoušet malé indonéské občerstvení. Podávat se budou smažené placičky rempeyeh a krupuk. Zatímco krupuk se již pro mnohé stal příjemným zpestřením české kuchyně, na který lze narazit v dobře zásobených obchodech, smažené placičky rempeyeh z mouky, kokosového mléka, arašídů a koření si zatím cestu do našich zeměpisných šířek nenašly. Přitom jejich příprava neni ani příliš náročná, připravujete-li je pro své přátele či rodinu. Smažení ve velkém ale potřebuje notnou dávku trpělivosti a umu - a ty rozhodně indonéské ženy mají. Pokud si budete chtít rempeyeh připravit doma, zkuste tento RECEPT.

Život na Jávě

V 14 hodin začíná přednáška Soni Čermákové o Indonésii, především pak ostrově Jáva, kde tato absolventka indonesistiky jeden a půl roku žila a studovala. Povídat se bude o javánských zvycích a společenských pravidlech, diváci se dozví o všestrannosti dalanga, hybatele loutek stínového divadla, posvátném orchestru gamelan, vládkyni Jižního moře, která navždy odvádí pohledné mladé muže do svého podmořského království, gumovém čase, indonéské vášni pro jídlo i specifickém jazyku obyvatel města Malang na Východní Jávě. Diváci si budou moci prohlédnout také látky a další zajímavosti z Indonésie.

Hry pro děti

Na děti čeká ve vzdělávacím centru od 11.00 do 16.00 hodin také mnoho her a soutěží s indonéskou tématikou.

Mezi rostlinami v Botanické zahradě

Program Botanické zahrady se zaměřuje především na poznání indonéské a indické flory. Návštěvníci tropického skleníku Fata Morgana si mohou kus Indonésie odnést i domů - to pokud si zakoupí indonéskou kávu (kterou je možné ale konzumovat i na místě) či typické souostrovní koření jako je hřebíček, skořice, muškátový oříšek a květ. Soutěživí návštěvníci, kteří rádi otestují své znalosti o této části světa, mají možnost zúčastnit se testu, za jehož bezchybné vyplnění čeká na každého kalendář. Po expozicích Indonésie bude od 9.00 až do 17.00 hodin průvodcovská služba zdarma.

Jak zahnat žízeň a hlad

Budete-li již po celodenním nasávání nových informací a dojmů cítit únavu, zastavte se pod skleníkem Fata Morgana, kde bude po celý den nabízet lahodné nápoje z plodů čajovníku orientální čajovna. Ve stánku Arena v Botanické zahradě i na jiných místech v zoologické zahradě pak lze zakoupit různé druhy občerstvení.